Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Posádka ISS přeparkovala loď, android Fjodor se pokusí napodruhé přistát

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Tři členové posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes brzy ráno SELČ nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a "přeparkovali" ji na jiný spojovací uzel. Cílem bylo uvolnit místo pro opakovaný pokus o přistání lodi Sojuz MS-14 s robotem Fjodorem, které se nepodařilo v sobotu. Informovaly o tom ruská a americká vesmírná agentura.

Loď Sojuz MS-14 bez posádky odstartovala z kosmodromu Bajkonur ve středu k prověřovacímu letu slučitelnosti nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. V sobotu ráno SELČ se "ms-čtrnáctka" měla připojit k ISS v automatickém režimu, když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle vzdalovat.

Experti na Zemi dnes podle agentury TASS potvrdili, že chyba nebyla ve "Fjodorově" lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu (dokovacího portu) na vesmírné stanici. "Sojuz MS-14 se 24. srpna nemohl připojit v automatickém režimu k modulu MIM-2 (Poisk). Operace byla zrušena, když se loď přiblížila k ISS na 60 metrů," citovala agentura zdroj z "raketového kosmického odvětví".

Ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan se dnes ráno se Sojuzem MS-13 nejprve odpojili od spojovacího uzlu na modulu Zvezda. Skvorcov, který pilotoval, se pak s lodí vzdálil na 38 metrů od stanice a po obrátce přistál u portu modulu Poisk.

Successful relocation! At 11:59pm ET, the Soyuz MS-13 spacecraft was docked to the Poisk module of the @Space_Station. This move frees the port for an uncrewed Soyuz MS-14 spacecraft to execute a second docking attempt Monday night. Get more details: https://t.co/PZBa5FweKJ pic.twitter.com/7BBPER7s5g

— NASA (@NASA) August 26, 2019

Oba moduly, Zvezda i Poisk, jsou součástí ruské sekce orbitálního komplexu.

Podle zdroje agentury TASS se při dnešním převedení lodi Sojuz MS-13 z modulu Zvezda nepodařilo automatické zakotvení k uzlu na modulu Poisk. "Byl to očekávaný výsledek, který vzbudil optimismus, protože potvrzuje, že je skutečně problém se zařízením navigačního systému Kurs na stanici, nikoli na lodi Sojuz MS-14," uvedl zdroj.

Skvorcov po selhání automatického režimu loď ke stanici úspěšně připojil ručním řízením. S Parmitanem a Morganem se pak bez problémů vrátili na palubu orbitálního komplexu.

K uvolněnému uzlu na Zvezdě by se v úterý brzy ráno (v 05:12 SELČ) měla znovu pokusit přistát loď Sojuz MS-14. Na její palubě je robot Fjodor s identifikačním označením Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů. Kromě něj loď ze Země přepravila pro posádku ISS přes půl tuny dalšího nákladu.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmir vesmírná loď Sojuz

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.