reklama

Loď Sojuz MS-14 bez posádky odstartovala z kosmodromu Bajkonur ve středu k prověřovacímu letu slučitelnosti nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. V sobotu ráno SELČ se "ms-čtrnáctka" měla připojit k ISS v automatickém režimu, když však byla ve vzdálenosti 96 metrů od stanice, začala se od ní náhle vzdalovat.

Experti na Zemi dnes podle agentury TASS potvrdili, že chyba nebyla ve "Fjodorově" lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu (dokovacího portu) na vesmírné stanici. "Sojuz MS-14 se 24. srpna nemohl připojit v automatickém režimu k modulu MIM-2 (Poisk). Operace byla zrušena, když se loď přiblížila k ISS na 60 metrů," citovala agentura zdroj z "raketového kosmického odvětví".

Ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan se dnes ráno se Sojuzem MS-13 nejprve odpojili od spojovacího uzlu na modulu Zvezda. Skvorcov, který pilotoval, se pak s lodí vzdálil na 38 metrů od stanice a po obrátce přistál u portu modulu Poisk.

Oba moduly, Zvezda i Poisk, jsou součástí ruské sekce orbitálního komplexu.

Podle zdroje agentury TASS se při dnešním převedení lodi Sojuz MS-13 z modulu Zvezda nepodařilo automatické zakotvení k uzlu na modulu Poisk. "Byl to očekávaný výsledek, který vzbudil optimismus, protože potvrzuje, že je skutečně problém se zařízením navigačního systému Kurs na stanici, nikoli na lodi Sojuz MS-14," uvedl zdroj.

Skvorcov po selhání automatického režimu loď ke stanici úspěšně připojil ručním řízením. S Parmitanem a Morganem se pak bez problémů vrátili na palubu orbitálního komplexu.

K uvolněnému uzlu na Zvezdě by se v úterý brzy ráno (v 05:12 SELČ) měla znovu pokusit přistát loď Sojuz MS-14. Na její palubě je robot Fjodor s identifikačním označením Skybot F-850. Měří 1,8 metru a váží 160 kilogramů. Kromě něj loď ze Země přepravila pro posádku ISS přes půl tuny dalšího nákladu.

reklama