Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V kosmu by hrozila srážka. Let japonské lodi k ISS byl odložen kvůli Sojuzu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: ESA **www.esa.int**

Start japonské nákladní lodi Kunotori 8 k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl podruhé odložen, tentokrát o jeden den, tedy na úterý. Důvodem je obava z možné kolize druhého stupně nosné rakety s lodí Sojuz MS-15, která k ISS poletí ve středu s novou tříčlennou posádkou. Na svém webu to oznámil výrobce lodí Kunotori společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI).

Start nosné rakety H-IIB s již osmou lodí Kunotori (Bílý čáp) z japonského vesmírného střediska Tanegašima byl poprvé zrušen 11. září. Stalo se tak kvůli požáru u odpalovací rampy. Oheň sice raketu nepoškodil, ale pro jistotu bylo vypuštění přeloženo.

Další start japonská vesmírná agentura JAXA a MHI stanovily na pondělí 23. září v 18:30 SELČ. Na základě posledních propočtů oběžné dráhy ISS a Sojuzu MS-15 se ale zjistilo, že druhý stupeň japonské rakety by se mohl po oddělení od Kunotori 8 o dva dny později nebezpečně přiblížit k ruské lodi.

Nyní by podle MHI měla Kunotori 8 zamířit z Tanegašimy k orbitálnímu komplexu s 5,4 tuny zásob, přístrojů a zařízení pro vědecké experimenty v úterý v 18:05 SELČ.

Sojuz MS-15 vynese raketa Sojuz FG z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu ve středu odpoledne SELČ. O šest hodin později s lodí dorazí na ISS ruský kosmonaut Oleg Skripočka, americká astronautka Jessica Meirová a první kosmonaut ze Spojených arabských emirátů (SAE) Hazza Mansúrí.

Témata:  vesmírná loď Sojuz ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) H-II Kunotori 5 Japonsko vesmir

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.