Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K vesmírné stanici ISS odstartovala loď Dragon se zásobami pro astronauty

Loď Dragon V2 soukromé společnosti Space X
Loď Dragon V2 soukromé společnosti Space X
Foto: Space.com

Mys Canavera - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes ráno odstartoval další kosmický kamion. Zásobovací loď Dragon veze astronautům kolem 2200 kilogramů zásob a různých zařízení.

Dragon, který stejně jako raketa Falcon 9 patří soukromé americké společnosti SpaceX, má k cíli dorazit ve středu.

Nosný stupeň rakety přistál deset minut po startu asi tři kilometry od Mysu Canaveral. SpaceX ho hodlá opakovaně použít k vynesení nákladu do vesmíru.

SpaceX podnikatele Elona Muska vyvíjí rakety schopné opětného použití, které sníží náklady letů do vesmíru. Podle představitele firmy Hanse Koenigsmanna jeden z navrácených a renovovaných prvních stupňů chce společnost použít k novému vypuštění už letos na podzim.

Zdroj: YouTube

Mezi nákladem, s nímž Dragon míří k mezinárodnímu orbitálnímu komplexu, je i první ze dvou spojovacích adaptérů, které umožní snadnější kotvení vesmírných lodí soukromých společností u ISS.

SpaceX připravuje pro dopravu posádek pilotovanou verzi Dragonu a společnost Boeing nový aparát CST-100 Starliner. Kromě toho i NASA chystá svou loď Orion.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Dragon Space-X

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.