Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K vesmírné stanici ISS odstartovala loď Dragon se zásobami pro astronauty

Loď Dragon V2 soukromé společnosti Space X
Loď Dragon V2 soukromé společnosti Space X
Foto: Space.com

Mys Canavera - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes ráno odstartoval další kosmický kamion. Zásobovací loď Dragon veze astronautům kolem 2200 kilogramů zásob a různých zařízení.

Dragon, který stejně jako raketa Falcon 9 patří soukromé americké společnosti SpaceX, má k cíli dorazit ve středu.

Nosný stupeň rakety přistál deset minut po startu asi tři kilometry od Mysu Canaveral. SpaceX ho hodlá opakovaně použít k vynesení nákladu do vesmíru.

SpaceX podnikatele Elona Muska vyvíjí rakety schopné opětného použití, které sníží náklady letů do vesmíru. Podle představitele firmy Hanse Koenigsmanna jeden z navrácených a renovovaných prvních stupňů chce společnost použít k novému vypuštění už letos na podzim.

Zdroj: YouTube

Mezi nákladem, s nímž Dragon míří k mezinárodnímu orbitálnímu komplexu, je i první ze dvou spojovacích adaptérů, které umožní snadnější kotvení vesmírných lodí soukromých společností u ISS.

SpaceX připravuje pro dopravu posádek pilotovanou verzi Dragonu a společnost Boeing nový aparát CST-100 Starliner. Kromě toho i NASA chystá svou loď Orion.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Dragon Space-X

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 18:07

Nový muž po boku Any de Armasové: Herečka září ve vášnivém vztahu po rozchodu s Affleckem

Po rozchodu s Benem Affleckem našla kubánská herečka Ana de Armas novou lásku v Manuela Anida Cuestovi, nevlastním synovi kubánského prezidenta. Jejich vztah potvrdily fotografie z romantického večera v Madridu, kde si vyměnili vášnivý polibek na ulici. Nedávno 36letá herečka tak dokazuje, že je připravená na nové začátky a otevřená novým emocím.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.