Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína chce dobýt Měsíc. Vystaví vlastní síť satelitů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Čína plánuje do roku 2030 vystavět přenosové satelity, které mají fungovat jako komunikační most mezi misemi na Měsíc a pozemními operacemi na Zemi. Podle agentury Reuters to uvedla čínská státní média.

Pilotní projekt satelitního systému podpoří probíhající čínský program průzkumu Měsíce a výstavbu Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), uvedla podle Reuters oficiální tisková agentura Xinhua s odvoláním na Wu Yanhua, hlavního konstruktéra čínského projektu průzkumu hlubokého vesmíru.

K zahájení stavby systému bude v roce 2024 vypuštěn komunikační retranslační satelit mezi odvrácenou stranou Měsíce a Zemí, který má podpořit lunární mise bez posádky. Ještě letos pak Čína plánuje zahájit misi Chang'e-6 k získání měsíčních vzorků z odvrácené strany Měsíce.

Mise Chang'e-7 odstartuje kolem roku 2026, aby prozkoumala lunární zdroje na jižním pólu Měsíce s cílem kolonizovat Měsíc.

Následovat bude mise Chang'e-8, kdy bude kolem roku 2028 postaven základní model ILRS. Čína si zatím zajistila účast Ruska a Venezuely. Do roku 2030 chce pak Čína vysadit astronauty na Měsíci.

V další fázi bude kolem roku 2040 postavena základní část družicového systému na podporu komunikace, navigace a služeb dálkového průzkumu pro pilotované mise na Měsíc a průzkum hlubokého vesmíru k planetám, jako je Mars a Venuše, řekl Wu.

Témata:  Čína Měsíc

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.