Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína chce dobýt Měsíc. Vystaví vlastní síť satelitů

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo
Foto: NASA

Čína plánuje do roku 2030 vystavět přenosové satelity, které mají fungovat jako komunikační most mezi misemi na Měsíc a pozemními operacemi na Zemi. Podle agentury Reuters to uvedla čínská státní média.

Pilotní projekt satelitního systému podpoří probíhající čínský program průzkumu Měsíce a výstavbu Mezinárodní lunární výzkumné stanice (ILRS), uvedla podle Reuters oficiální tisková agentura Xinhua s odvoláním na Wu Yanhua, hlavního konstruktéra čínského projektu průzkumu hlubokého vesmíru.

K zahájení stavby systému bude v roce 2024 vypuštěn komunikační retranslační satelit mezi odvrácenou stranou Měsíce a Zemí, který má podpořit lunární mise bez posádky. Ještě letos pak Čína plánuje zahájit misi Chang'e-6 k získání měsíčních vzorků z odvrácené strany Měsíce.

Mise Chang'e-7 odstartuje kolem roku 2026, aby prozkoumala lunární zdroje na jižním pólu Měsíce s cílem kolonizovat Měsíc.

Následovat bude mise Chang'e-8, kdy bude kolem roku 2028 postaven základní model ILRS. Čína si zatím zajistila účast Ruska a Venezuely. Do roku 2030 chce pak Čína vysadit astronauty na Měsíci.

V další fázi bude kolem roku 2040 postavena základní část družicového systému na podporu komunikace, navigace a služeb dálkového průzkumu pro pilotované mise na Měsíc a průzkum hlubokého vesmíru k planetám, jako je Mars a Venuše, řekl Wu.

Témata:  Čína Měsíc

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.