Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Brazílie má problém s dluhy. Připojí se k Pařížskému klubu věřitelů

Brazilská vlajka
Brazilská vlajka
Foto: Pixabay

Sao Paulo - Brazílie se připojí k Pařížskému klubu bohatých věřitelů, který se zabývá řešením problémů chudých států se splácením dluhu. Jihoamerický stát se tak po 20 letech první velkou rozvíjející se zemí, která vstoupí do skupiny,

Brazílie svým krokem formalizuje svou dlouhodobou úlohu ad hoc účastníka při některých jednáních, zvlášť při restrukturalizaci afrického dluhu. Tato jihoamerická země je velkým věřitelem zemí jako Nigérie, Angola a Mosambik, upozornil list Financial Times.

Členství v Pařížském klubu přichází pro Brazílii v době, kdy největší ekonomika Latinské Ameriky bojuje s nejhorší recesí za osm desetiletí. Fiskální krize také způsobila, že země v uplynulém roce přišla o rating v investičním pásmu.

Pařížský klub vznikl v roce 1956. S Brazílií bude mít klub 22 stálých členů. Jsou mezi nimi Spojené státy, Británie, Francie, Finsko, Izrael, Rusko, Španělsko, Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Dánsko, Německo, Irsko, Itálie, Japonsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko, Švýcarsko a Jižní Korea.

Od svého vzniku členové restrukturalizovali nebo odepsali dluh v hodnotě téměř 600 miliard dolarů 90 zemím, včetně Barmy, Kuby a Jugoslávie. V současnosti ale rostou obavy, že země s nízkými příjmy, které využívaly program, sklouznou zpět do neudržitelného zadlužování.

Témata:  Brazílie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.