Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V dubnu se opět zdražovalo. Za co si připlatíme tentokrát?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu proti březnu o 0,6 %, informuje Český statistický úřad. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák a v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu.

Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle alkoholické nápoje a tabák způsobilo zvýšení cen alkoholických nápojů o 3,3 % a tabákových výrobků o 1,7 %. V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny oděvů o 2,9 % a obuvi o 6,3 %. V oddíle doprava se zvýšily, po osm měsíců trvajícím meziměsíčním poklesu, ceny pohonných hmot o 3,3 %. V oddíle bydlení vzrostly ceny vodného o 1,1 %, stočného o 1,9 % a tepla o 0,9 %.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly vyšší zejména ceny sýrů o 2,4 %, olejů a tuků o 2,4 %, nealkoholických nápojů o 1,0 %, drůbeže o 1,5 %, mléka o 1,8 %, chleba o 1,3 %, běžného pečiva o 1,0 %. Zvýšení cen v oddíle ostatní zboží a služby ovlivnily především ceny finančních služeb, které vzrostly o 1,5 %.

Na snižování cenové hladiny působil zejména pokles cen v oddíle rekreace a kultura vlivem zejména nižších cen dovolených s komplexními službami o 2,1 %. Z potravin se snížily především ceny ovoce o 1,0 % a zeleniny o 2,9 %, z toho ceny brambor klesly o 2,2 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,8 %, zatímco ceny služeb se meziměsíčně nezměnily.

Spotřebitelské ceny v dubnu nečekaně vyskočily, uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. "Překvapily nás všechny složky inflace. Tahounem byla jádrová inflace. Ta odráží, že se ekonomice skutečně daří a že obchodníci zvedají ceny i kvůli vyšší poptávce," dodal.

Tabákové výrobky podle Davida Marka z Deloitte zdražily kvůli postupnému zahrnutí vyšší spotřební daně. "Zásob se starým kolkem ubývá a průměrná cena tak stoupá," podotkl.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 0,6 %, což je o 0,3 procentního bodu více než v březnu. Tento vývoj ovlivnilo zejména zrychlení meziročního cenového růstu v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny alkoholických nápojů vzrostly o 6,8 % (v březnu o 3,6 %) a ceny tabákových výrobků o 3,9 % (v březnu o 2,4 %). V oddíle doprava se zmírnil snižující vliv cen pohonných hmot, které byly v dubnu nižší o 13,9 % (v březnu pokles o 15,3 %).

Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v dubnu největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení a ceny v oddíle rekreace a kultura. V oddíle bydlení vzrostly ceny čistého nájemného o 1,1 %, vodného o 1,6 %, stočného o 5,3 %, elektřiny o 1,2 %, tepla o 1,0 %. Ceny zemního plynu byly meziročně nižší o 0,5 %. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 5,0 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 0,7 % a ceny obuvi o 5,9 %. Kladný vliv na zvyšování cenové úrovně měly i ceny v oddíle stravování a ubytování, kde se zvýšily ceny stravovacích služeb o 1,3 % a ceny ubytovacích služeb o 0,7 %.

Na snižování meziroční cenové hladiny nadále působil pokles cen v oddíle doprava a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje byly nižší než v dubnu 2015 zejména ceny chleba o 2,3 %, mouky o 16,5 %, masa o 1,7 %, vajec o 10,1 %, mléka o 14,3 %, sýrů o 9,1 %, jogurtů o 11,8 %, másla o 9,7 %, cukru o 12,0 %. Ceny ovoce, které od května 2015 meziročně rostly, klesly v dubnu 2016 o 1,6 %. Meziroční růst zaznamenaly hlavně ceny zeleniny o 8,6 % (z toho ceny brambor o 45,7 %) a ceny nealkoholických nápojů o 1,6 %. Pokles cen pokračoval v oddíle pošty a telekomunikace v důsledku cenového poklesu telefonických a telefaxových služeb o 0,7 % a mobilních telefonů o 10,6 %.

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,1 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,4 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 100,5 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v dubnu 0,4 %.

Témata:  inflace ceny zboží zdražování CZK (česká koruna)

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.