Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ÚOHS má takovéto plány na další roky, chce se zaměřit na kartely

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brno – Zejména na potírání kartelových dohod ve veřejných zakázkách se chce v příštích letech zaměřit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Za uplynulých 25 let vedl ÚOHS téměř 500 řízení týkajících se kartelových dohod, zabýval se 180 případy zneužití dominance a posoudil přes 1750 fúzí. Uložil při tom v prvním stupni pokuty přesahující 7,5 miliardy korun. 

Preferovat bude úřad takzvané narovnání, kdy firmy výměnou za snížení pokuty přiznají porušení zákona. Výhodou je, že s úřadem pak nevedou vleklé soudní spory. Předseda ÚOHS Petr Rafaj to dnes řekl v Brně na konferenci k 25. výročí existence úřadu. Podle Rafaje kartely ve veřejných zakázkách zvedají jejich cenu o 20 až 30 procent.

Místopředseda ÚOHS Hynek Brom dodal, že pokuty, které úřad ukládá, jsou v členských státech Evropské unie jedny z nejnižších. Bude podle něj nutné zjistit, zda je jejich výše adekvátní, a případně přesvědčit soudy, které o nich následně rozhodují, že výše pokut není pro firmy likvidační.

Některé velké případy ÚOHS před soudy neobhájil. Šlo třeba o velký kartel strojírenských firem, který pokutovala i Evropská komise, údajný kartel stavebních spořitelen nebo neprokázaný kartel čerpacích stanic. Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského je ale ÚOHS u soudů úspěšný.

Rafaj dnes řekl, že úřad potrestal i několik menších kartelů a celou řadu řízení "má v běhu". "Jsem přesvědčen, že v našem boji proti bid riggingu (kartely u zakázek) jsme na správné cestě," uvedl. Podle něj ale "nejen pokutami je živ člověk". S tím souvisí snaha úřadu proškolovat zástupce měst a obcí, aby kartel ve svých zakázkách rozeznali. "Proškolili jsme tímto způsobem přes 1700 zadavatelů a výsledky jsou hmatatelné, především v kvalitě podnětů," uvedl Rafaj.

Letos uložil ÚOHS dosud největší pokutu 1,66 miliardy stavebním firmám. Mezi pokutovanými společnostmi jsou i velcí hráči jako Eurovia, Strabag nebo Skanska. Případ bude nyní řešit Krajský soud v Brně.

Podle Rafaje kartely ve veřejných zakázkách zvedají jejich cenu o 20 až 30 procent. Prokázal to i případ odpadových firem s pokutou kolem 100 milionů korun, kde podle ÚOHS účastníci kartelu zvedali cenu o 32 procent. Nižší a konkurenční cena je podle Rafaje také tím nejhmatatelnějším výsledkem činnosti úřadu, kterou rozpozná i laik.

ÚOHS pod různými názvy funguje v českém prostředí od června 1991. Původně dohlížel jen na hospodářskou soutěž. Od roku 1995 má na starosti i veřejné zakázky, od roku 2000 veřejnou podporu a v posledních šesti letech i významnou tržní sílu.

Témata:  ÚOHS veřejné zakázky

Související

Aktuálně se děje

27. července 2025 17:28

Dojemné vzkazy pro Jiřího Krampola (†87). Loučí se Bendová či Vémola

Od nedělního dopoledne se ukazuje, jak měli kolegové ze šoubyznysu rádi zesnulého Jiřího Krampola. Objevují se totiž další a další reakce na jeho odchod, jenž nastal v sobotu večer po zdravotních problémech z posledních dní. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy