Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rosněfť zvýšil oproti loňsku sedminásobně zisk, pomohly vyšší ceny ropy

Těžba ropy
Těžba ropy
Foto: Pixabay

Moskva - Čistý zisk největšího ruského producenta ropy Rosněfť se v letošním prvním čtvrtletí díky vyšším cenám ropy zvýšil sedminásobně na 81 miliard rublů (28 miliard Kč). Těžba ropy a plynového kondenzátu však kvůli mezinárodní dohodě producentských zemí o omezování produkce meziročně klesla o 1,2 procenta. Vyplývá to z dnešní zprávy firmy.

Zisk firmy překonal očekávání analytiků, kteří v průzkumu agentury Reuters odhadovali 76,8 milionu rublů. Tržby Rosněfti, které ve čtvrtletí stouply o 22 procent na 1,72 bilionu rublů, ale na předpovídaných 1,76 miliardy nedosáhly. Hrubý provozní zisk (EBITDA) stoupl o 15,6 procenta na 385 milionu rublů.

Těžba ropy a plynového kondenzátu společnosti se v prvním kvartálu snížila o 1,2 procenta na 4,57 milionu barelů denně. Důvodem je dohoda předních světových producentů omezovat těžbu ropy v zájmu zvýšení cen celkově o 1,8 milionu barelů denně. Rusko se na této redukci podílí 300.000 b/d. Díky dohodě, která platí od počátku loňského roku, ceny ropy stouply nad 77 dolarů za barel, což je nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky.

Státem řízená Rosněfť v čele s Igorem Sečinem, dlouholetým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina, prosazuje agresivní akviziční politiku, ale také hromadí dluhy, píše agentura Reuters. V posledním roce spolu se zahraničními partnery koupila indickou rafinérii Essar Oil za 12,9 miliardy dolarů (téměř 276 miliard Kč) a získala kontrakty na rozvoj pěti ropných nalezišť v Iráku. S francouzskou společností Total uzavřela dvouletou dohodu o dodávkách 4,8 až 10,8 milionu tun ropy ropovodem Družba.

Na Rosněfti má podíl 19,75 procenta britská BP a téměř 19 procent drží katarský státní investiční fond Qatar Investment Authrotiy (QIA).

Témata:  ropa ekonomika Rusko

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy