Praha - Zahraniční studie spojená s modelováním možného budoucího vývoje ukázala, že Česko se v roce 2030 může zcela obejít bez elektrické energie získávané spalováním uhlí. Podmínkou je rozvoj solární a větrné energie. Studie německé společnosti Energynautics počítá také s určitým podílem jaderné energie. Představili ji dnes na tiskové konferenci zástupci ekologických a dalších organizací, které studii zadaly.
Autoři studie simulovali pomocí speciálního softwaru situaci, kdy by do roku 2030 skončila výroba elektřiny z uhlí, naopak zachované by zůstaly teplárny. Studie počítá s jadernými elektrárnami Temelín a Dukovany, které by fungovaly ve stávajícím rozsahu. Výrazně by stoupla výroba energie z obnovitelných zdrojů, a to na 2050 MW u větrných elektráren (oproti 278 MW loni) a na 5500 MW u solárních elektráren (oproti 2100 MW loni).
"Samozřejmě se jedná o scénář, současné trendy nesměřují k tomu, že bychom toho dosáhli," uvedl Karel Polanecký, expert na energetiku z Hnutí Duha. Pro naplnění scénáře je podle něj potřeba překonat stagnaci obnovitelných zdrojů. "Lze je nastartovat velice rychle, když se k tomu nastaví podmínky," řekl.
Anylytik z Energynautics Peter Philipp Schierhorn uvedl, že podobné studie prováděla společnost Energynautics také pro USA, Indii, Arménii či Estonsko. Pro Česko brala v úvahu situaci a trendy v okolních evropských zemích, především v Německu, které má v této oblasti největší vliv na český systém. Simulace provedená pro českou síť ukázala vývoj během celého roku, počítala i s různou spotřebou během dne či ročních období. Měla tři varianty podle toho, nakolik by se posílily obnovitelné zdroje a jaký by byl vývoj v Německu.
"Česká síť je už teď připravená na přenos velkého množství energie. Je v takovém stavu, že nijak nebrání integraci obnovitelných zdrojů," řekl analytik. Tím má ČR lepší výchozí pozici než Německo, kde je potřeba výrazné dobudování sítě. Česko by podle studie také zůstalo vývozcem energie.
Podle Polaneckého se téma uhelných eletkráren objevuje ve veřejné debatě jak v souvislosti s kvalitou ovzduší, tak například s možným prolomením limitů pro těžbu. Ekologové chtěli od studie, aby ukázala, zda jsou na místě obavy z blackoutu po odstavení uhelných elektráren. Její výsledek považují za nadějnou zprávu. Studii zadaly kromě Hnutí Duha také společnosti Glopolis, Frank Bold, CEE Bankwatch Network a Aliance pro energetickou soběstačnost.
Témata: elektrárny, jaderné elektrárny, větrné elektrárny, uhlí, ekologie
Související
12. září 2024 11:06
20. července 2022 21:46
24. června 2022 13:49
28. prosince 2020 14:51
10. května 2018 17:45
14. února 2018 17:10