Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská ekonomika se potápí. Experti varují před hrozbou

Velká Británie, ilustrační foto
Velká Británie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Londýn - Hrubý domácí produkt Británie (HDP) by měl letos stoupnout o 1,1 procenta a v příštím roce o 1,3 procenta. Předpověděla to dnes Britská obchodní komora (BCC). Zhoršila tak předchozí prognózu, která počítala se zvýšením o 1,3 procenta letos a o 1,4 procenta v příštím roce. Vývoj tak naznačuje, že britská ekonomika by do roku 2020 mohla zaznamenat druhou nejhorší dekádu.

Snížení očekávaného hospodářského růstu zohledňuje především slabší výhled pro obchod a investice. Předpověď na rok BCC ponechala beze změny na 1,6 procenta. Vývozce tlačí jak nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie, tak zpomalení růstu na klíčových trzích. Brexit i očekávané vysoké náklady na podnikání budou mít negativní dopad na investice.

"Navzdory silným výkonům některých firem britská ekonomika jako celek poroste hlemýždím tempem," uvedl generální ředitel BCC Adam Marshall. "Nejistota kolem brexitu nadále značně tíží mnoho firem, neboť většina praktických otázek, s nimiž se podniky střetávají, zůstává nezodpovězena," dodal. Tyto tlaky se v případě chaotického brexitu ještě znásobí.

Podle BCC vláda nyní musí pracovat na posilování důvěry v podnikání, poklesu nákladů a podpoře podnikových investic.

Zdrojem síly britské ekonomiky má být nadále trh práce, míra nezaměstnanosti by měla zůstat poblíž rekordního minima. Problémem ale je nedostatek pracovníků v určitých profesích, což ve firmách podkopává jejich růstový potenciál, uvedl zpravodajský server BBC.

Témata:  Brexit Velká Británie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.