Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Agrofert chce koupit dusíkovou divizi rakouské chemičky Borealis za 810 milionů eur

Agrofert
Agrofert
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Skupina Agrofert závazně nabídla za dusíkovou divizi rakouské chemičky Borealis 810 milionů eur (bezmála 20 miliard Kč). V tiskové zprávě o tom dnes informovala rakouská společnost, která spadá pod skupinu OMV.

Divize se soustředí na výrobu hnojiv, melaminu (organické sloučeniny používané při výrobě umělých hmot a průmyslových hnojiv) a technických dusíkatých produktů. Vyjádření Agrofertu se ČTK snaží získat.

Divize má výrobu v Rakousku, Německu a ve Francii. Její prodejní a distribuční sítě využívají řeku Dunaj, připomíná firma v tiskové zprávě. Agrofert by tak mohl rozšířit své působení v Evropě.

Transakci musí schválit regulační orgány. Její uzavření se očekává v druhé polovině letošního roku. Společnost Borealis také uvedla, že zahájí povinné konzultace se zástupci zaměstnanců.

Skupina Agrofert působí v řadě průmyslových odvětví v zemích střední Evropy. Její aktivity sahají od chemického průmyslu přes zemědělství až po potravinářskou výrobu, připomíná rakouská tisková agentura APA. Česká skupina zahrnuje více než 200 společností a zaměstnává přibližně 31.000 lidí. Je jedním z předních evropských výrobců dusíkatých hnojiv s výrobními závody v Německu, Česku a na Slovensku. Někdejší majitel holdingu Agrofert, bývalý český premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš firmu převedl do svěřenských fondů, je ale zapsaný jako koncový příjemce výhod.

Témata:  Agrofert

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 11:25

Zelenskyj po dalším nočním útoku apeluje na spojence. Jde mu o sankce i zbraně

Dva lidé zemřeli a desítky osob utrpěli zranění při pokračujících nočních ruských útocích na Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval spojence k uvalení dalších protiruských sankcí a k poskytnutí další vojenské pomoci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.