reklama

Ve srovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2019 byly průměrné tržby v posledním listopadovém týdnu nižší o 23 procent, návštěvnost klesla o 36,5 procenta. Ještě výraznější propady jsou při porovnání víkendů. ČTK to dnes sdělila Jana Kohoutová za společnost Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy. Zpracovává přibližně pětinu obratu v české gastronomii.

Z regionů nejvyšší poklesy zaznamenali restauratéři v Karlovarském kraji. V týdnu od 22. do 28. listopadu oproti předchozímu utržili o zhruba 28 procent méně, návštěvnost se propadla o 15,5 procenta. Naopak nejméně nová opatření postihla podniky v Olomouckém kraji, kde restauratéři měli v mezitýdenním srovnání o osm procent vyšší tržby, návštěvnost jim klesla asi o pět procent.

Kohoutová upozornila, že za běžné situace restaurace s blížícím se koncem roku evidují pozvolný růst návštěvnosti i tržeb. Vrchol sezony pro ně znamená prosinec, kdy se konají vánoční večírky a lidé se častěji setkávají.

"Obzvlášť znepokojivá je pro restauratéry situace o víkendech, vyjma svatomartinského. Zatímco na začátku letošního listopadu byla o víkendech návštěvnost restaurací o necelých 22 procent nižší než v roce 2019, ve druhé polovině listopadu to bylo už dokonce o 40 až 50 procent méně. Pokud bude situace takto dále pokračovat, prosincový propad může být hluboko pod 50 procent," uvedla Kohoutová. Poslední listopadový víkend byl oproti předchozímu podle dat Storyous z hlediska průměrných tržeb o 17,6 procenta horší, podobně klesla i návštěvnost.

Do stravovacích, ale i dalších služeb mají od 22. listopadu přístup až na výjimky jen lidé s dokončeným očkováním a ti, kteří v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19. Restaurace zároveň musejí mít od minulého pátku zavřeno mezi 22:00 a 04:59. Výnos mezi 22:00 a půlnocí přitom podle Asociace restauratérů APRON tvoří v gastronomii podstatnou část tržeb, i kolem 30 procent, uvedla asociace dříve.