Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká ekonomika letos asi stoupne o 1,5 procenta, inflace by měla být 13,3 procenta

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Česká ekonomika letos stoupne o 1,5 procenta a příští rok by měl růst zrychlit na tři procenta. Zároveň průměrná inflace by měla být 13,3 procenta a příští rok zhruba pět procent. Ke dvěma procentům by se měla dostat průměrná inflace až v letech 2024 a 2025. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 17 tuzemských odborných institucí. V letech 2023 a 2024 by se měl růst ekonomiky pohybovat kolem tří procent. Loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta.

"Ekonomický růst by podle respondentů šetření měl v letošním roce zpomalit. Razantní nárůst životních nákladů zbrzdí reálnou spotřebu domácností, která by se tak měla zvýšit jen o 1,1 procenta. Růst vládní spotřeby by měl zvolnit na 1,6 procenta, patrně kvůli odeznění výdajů souvisejících s epidemií COVID-19," uvádí materiál.

Inflace by podle průzkumu měla z letošních 13,3 procenta klesnout příští rok na 5,1 procenta a do roku 2025 klesnout až na průměrných 2,1 procenta. "Důležitým proinflačním faktorem je nárůst cen elektřiny a zemního plynu, který se postupně promítá v cenách ostatního zboží a služeb. Inflaci posilují i potíže v globálních dodavatelských řetězcích, jež vedou k razantnímu zvyšování cen mnoha výrobních vstupů. Tyto problémy se přitom kvůli válce na Ukrajině dále prohloubily," uvádí dokument.

Proti růstu cen by přitom mírně měla působit posilující koruna. Česká měna by měla totiž podle odhadů postupně posílit příští rok na průměrných 24,40 Kč/EUR a do roku 2025 až na 23,60 Kč za euro.

Zároveň oslovené instituce počítají s tím, že objem mezd a platů poroste letos a příští rok o zhruba 6,5 procenta ročně. "Vzhledem k mimořádně vysoké inflaci spotřebitelských cen by tak průměrná reálná mzda měla v letošním roce výrazně klesnout," upozorňují odhady.

Do tzv. kolokvia byly zahrnuty předpovědi ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, České národní banky, společnosti Akcenta CZ, Citibank, Banky Creditas, společnosti Cyrrus, České bankovní asociace, Deloitte ČR, investiční společnosti Generali Investments CEE, Hospodářské komory ČR, Institutu ekonomických studií FSV UK, Komerční banky, Raiffeisenbank, Svazu průmyslu a dopravy ČR a UniCredit Bank. Pro větší reprezentativnost průzkumu k nim byly přiřazeny prognózy Evropské komise z května a Mezinárodního měnového fondu z dubna.

Samotné ministerstvo financí v dubnové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Zároveň úřad čeká letos průměrnou inflaci 12,3 procenta. Česká národní banka v nové květnové prognóze očekává letošní růst o 0,8 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Průměrnou inflaci očekává na 13,1 procenta. "Základní tendence vývoje v letech 2022 a 2023, s nimiž MF ČR počítá v aktuální makroekonomické predikci (duben 2022), jsou s prognózami ostatních institucí konzistentní," uvádí k tomu průzkum MF.

 

Témata:  Ministerstvo financí České republiky ekonomika inflace

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 19:17

Co se odehrálo za zdmi Sixtinské kaple? Kardinál prozradil, proč konkláve zvolilo papeže tak rychle

Kardinál Vincent Nichols, hlava římskokatolické církve v Anglii a Walesu, označil nedávnou papežskou konkláve, která vyústila ve zvolení papeže Lva XIV., za „nesmírně klidnou“ a duchovně obohacující zkušenost. V rozhovoru pro BBC popsal atmosféru v uzavřeném prostředí Sixtinské kaple jako „pokojnou, bez politických her a osobních ambicí“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

4 důvody, proč je online fakturace lepší než Excel

Rozjíždíte podnikání a čeká vás první faktura? Nepřidávejte si víc práce, než je nutné. Místo ručního vyplňování tabulek sáhněte rovnou po online fakturačním nástroji. Spoustu věcí vyřeší za vás – automaticky vyplní údaje na fakturách a postará se o jejich legislativní správnost. S online fakturací můžete začít hned a bez placení.