Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovoz uhlí z Ruska do Číny se v červenci vyšplhal na pětileté maximum

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Dovoz uhlí z Ruska do Číny se v červenci vyšplhal na nejvyšší úroveň za nejméně pět let. Rusko si rovněž třetí měsíc za sebou udrželo pozici největšího dodavatele ropy do Číny. Vyplývá to podle agentury Reuters z celních údajů. Rusko v poslední době do Číny uhlí i ropu dodává se slevou. Reaguje tak na pokles poptávky ze strany západních zemí, který je důsledkem ruského útoku na Ukrajinu.

Dovoz ruského uhlí do Číny v červenci meziročně stoupl o 14 procent na 7,42 milionu tun. To představuje nejvyšší měsíční úroveň od roku 2017, kam sahají srovnatelné údaje.

V Evropské unii začal 11. srpna v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí, na kterém se členské země dohodly v dubnu v rámci pátého balíku protiruských sankcí. Embargo přimělo Rusko zaměřit se na alternativní kupce, jako jsou Čína a Indie, a nabízet jim uhlí za výrazně nižší ceny.

Dovoz ruské ropy do Číny se v červenci meziročně zvýšil o 7,6 procent na 7,15 milionu tun, což odpovídá zhruba 1,68 milionu barelů denně. Byl ale nižší než květnový rekord, které činil téměř dva miliony barelů denně, píše Reuters.

Evropská unie se dohodla, že v rámci šestého balíku protiruských sankcí od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba.

Rusko zahájilo útok na Ukrajinu 24. února. Čína odmítá ruskou agresi odsoudit.

Témata:  uhlí Čína Rusko

Související

Aktuálně se děje

8:25

První slova Pavla Trávníčka. Z nejhoršího by měl být venku

Českem v úterý otřásla zpráva o náhlém zhoršení zdravotního stavu Pavla Trávníčka. Prince ze slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku postihly náhlé srdeční potíže. Oblíbenému herci byla přivolána záchranka, v nemocnici pak postoupil operaci. Nyní se poprvé ozval. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.