reklama

Podle ředitele Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jana Karmazína nezaměstnanost v lednu roste pravidelně. "Ve větší míře přicházeli do evidence Úřadu práce lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uvedl. Nárůst nezaměstnanosti na 3,1 procenta očekávali i analytici.

V meziročním srovnání nezaměstnanost v lednu klesla o 0,2 procentního bodu, lidí bez práce tak bylo o 15.035 méně. Naopak volných míst bylo o 9938 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo letos v lednu připadlo v průměru 0,7 uchazeče. Podle Karmazína zaměstnavatelé stále mají zájem o nové zaměstnance hlavně v technických a dělnických oborech, v sociálních službách nebo ve zdravotnictví.

Nejvíce volných míst bylo v Praze, téměř 74.000. V hlavním městě byla mezi kraji i nejnižší nezaměstnanost, když stagnovala na prosincových 1,9 procenta. Následoval Pardubický kraj s 2,4 procenta. Nejvíce lidí bez práce, 4,6 procenta, bylo v Moravskoslezském kraji.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů, přičemž v 31 regionech byl podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr.

Nejnižší podíl lidí bez práce byl v okrese Praha - východ, kde činil 1,2 procenta. Okresy Praha-západ a Rychnov nad Kněžnou shodně vykázaly 1,5 procenta a Pelhřimovsko mělo 1,6 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla na Karvinsku, a to 6,9 procenta. Mírně nižší byla na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila šest, resp. 5,9 procenta.

V evidenci pracovních úřadů byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem nebo maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných byl v lednu 43 let, přitom více než třetině lidí v evidenci úřadů práce bylo přes 50 let.