Články k tématu: Afghanistán

Čeští vojáci nebudou v Afghánistánu bojovat v první linii

15.09. 10:06

Praha - Čeští vojáci, kteří hlídají v Afghánistánu koaliční základnu Bagrám, už nebudou na výjezdech do nebezpečných míst chodit v první linii, budou podporovat a krýt afghánské vojáky.

Je třeba si přiznat, že USA v Afghánistánu prohrály. Co z toho plyne pro nás?

Aktualizovali jsme 12.9.2018, 22:01, 12.09. 16:19

Komentář – Smrt tří našich vojáků v Afghánistánu u mnoha českých politiků vyvolala až frenetické reakce na otázky kolem smyslu mise v Afghánistánu. Neváhali mnohé pochybující dokonce označit za vlastizrádce. Odvaha, nasazení a profesionalita našich vojáků je nezpochybnitelná. Naši vojáci si podporu…

Jeden z nejkrvavějších atentátů v Afghánistánu: 68 lidí zemřelo, 165 bylo zraněno

12.09. 12:02

Kábul - Při úterním sebevražedném atentátu na demonstraci ve východoafghánské provincii Nangarhár zahynulo 68 lidí a 165 dalších bylo zraněno. Oznámil to dnes mluvčí místního guvernéra. Dosavadní bilance útoku uváděla 32 mrtvých a kolem 120 zraněných.

reklama

Sebevražedný útok v Afghánistánu si vyžádal přes 30 mrtvých

11.09. 21:40

Kábul - Sebevražedný atentát na demonstraci ve východoafghánské provincii Nangarhár si dnes vyžádal nejméně 32 mrtvých a více než 120 zraněných. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil, islamistické hnutí Tálibán ale odpovědnost odmítlo.

Lidé vzpomínali na bojovníka proti Talibanu, zaútočil na něj islámský fanatik

09.09. 16:28

Kábul - Sebevražedný atentátník na motocyklu dnes odpálil výbušniny v blízkosti procesí, jehož účastníci si připomínali zavraždění legendárního protisovětského a protitálibánského vojenského velitele Ahmada Šáha Masúda v roce 2001. Nejméně dva lidé byli zraněni, nikdo ale nepřišel o život, oznámily…

Mattis dnes dorazil na neohlášenou návštěvu Afghánistánu. Důvodem je Taliban

07.09. 09:25

Kábul - Americký ministr obrany James Mattis dnes dorazil na neohlášenou návštěvu Afghánistánu, kde v posledních měsících zesílilo radikální hnutí Tálibán své útoky proti aliančním jednotkám. Mattis se setká s novým velitelem sil NATO Austinem Millerem a bude probírat možnosti zahájení mírových…

Zemřel zakladatel teroristické sítě Hakkání, jeho věrní v Afghánistánu bojují proti vládě i NATO

04.09. 08:52

Kábul - Hnutí Tálibán dnes oznámilo, že po dlouhé nemoci zemřel zakladatel sítě Hakkání, která je na radikální afghánské hnutí napojena. Podle některých zdrojů byl přitom Džalaluddín Hakkání již delší dobu po smrti, informovala dnes agentura AFP. Síť Hakkání v Afghánistánu bojuje proti vládním…

Čeští vojáci se vrátili na hlídku v Bagrámu

03.09. 20:09

Praha - Čeští vojáci v neděli večer obnovili hlídkování v okolí spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. Spojenečtí vojáci na hlídky mimo základnu nejezdili od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise Resolute…

Čeští vojáci opět stráží Bagrám, velitel mise obnovil jejich patroly

03.09. 17:57

Bagrám - Čeští vojáci v neděli večer obnovili hlídkování v okolí spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu. Spojenečtí vojáci na hlídky mimo základnu nejezdili od sebevražedného útoku z počátku srpna, při kterém zahynuli tři čeští vojáci. O návratu na patroly rozhodl velitel spojenecké mise…

Spojenecká armáda má v Afghánistánu nového velitele

02.09. 17:51

Kábul - Vrchní velení amerických sil a alianční mise Rozhodná podpora v Afghánistánu dnes převzal od Johna Nicholsona další americký generál Austin Miller. Ten dosud stál v čele vrchního velitelství amerických speciálních sil JSOC, takže dohlížel například na elitní námořní jednotky Navy SEALs nebo…

Tálibán se zmocnil dalšího území v Afghánistánu, při bojích zemřely desítky lidí

28.08. 16:49

Kábul - Tálibán převzal v Afghánistánu vládu nad dalším územím. Boje v okrese Ghúrmáč v provincii Farjáb na severu země si tento týden vyžádaly desítky mrtvých z řad afghánských vojáků i islamistů.

Při náletu v afghánském Nangarháu byl zabit vůdce IS, už čtvrtý od roku 2017

26.08. 19:16

Kábul - Při náletu v afghánské provincii Nangarhár zahynul v noci na dnešek vůdce Islámského státu (IS) v Afghánistánu abú Saad Irhábí. Útok mířil i na dva úkryty islamistů, kde bylo zničeno velké množství zbraní.

Potyčky v afghánské vládě. Ministři rezignovali, prezident demise nepřijal

26.08. 12:39

Kábul - Agentura Reuters uvedla, že v sobotu rezignovali dva afghánští ministři a šéf bezpečnostního velitelství. Prezident Ašraf Ghaní jejich demise ale nakonec nepřijal.

Útočník na české vojáky v Afghánistánu měl komplice. Vyšetřovatelé celou zprávu tají

24.08. 18:51

Praha/Kábul - Atentátník, který zabil tři české vojáky v Afghánistánu, nebyl podle vyšetřovatelů sám. Čeští vojáci téměř tři týdny po sebevražedném útoku nevyjíždí na hlídky z vojenské základny Bagrám.

Kábul se nezúčastní jednání s Tálibánem

22.08. 21:13

Kábul/Moskva - Afghánistán se nezúčastní mezinárodních mírových rozhovorů s islámským radikálním hnutím Tálibánem, které chce 4. září v Moskvě uspořádat Rusko.

Tálibán odpálil několik střel na Kábul, mířily na prezidentský palác

21.08. 10:32

Kábul - Tálibán dnes odpálil několik střel na Kábul, mířily na prezidentský palác. Podle agentury AP nebyl nikdo zraněn. Agentura Reuters píše, že o případných obětech zatím nejsou žádné informace.

Tálibán přepadl tři autobusy, zajali 100 lidí

20.08. 09:58

Kábul - Ozbrojenci Tálibánu při útoku v severoafghánské provincii Kunduz zajali přes sto lidí včetně žen a dětí.

Afghánský prezident vyhlásil jednostranné příměří s Tálibánem

19.08. 18:44

Kábul - Afghánský prezident Ašraf Ghaní oznámil příměří s islámským radikálním hnutím Tálibán v souvislosti se začínajícím muslimským svátkem oběti - íd al-adhá.

Tálibán chce bojovat v Afghánistánu do vyhnání zahraničních armád

18.08. 21:14

Kábul - V Afghánistánu nebude mír, dokud v zemi budou zahraničí okupanti, prohlásil dnes vůdce afghánského radikálního hnutí Tálibán maulví Hajbatulláh Achúndzáda.

Rok 1842 byl pro Brity tragický. Na Blízkém východě dostali víc na frak než Američané

18.08. 12:06

Afghánistán patří k zemím s velmi bohatou a dlouhou historií. Kvůli jeho strategické poloze se jej v dějinách snažili ovládnout mnozí dobyvatelé. Od Alexandra Velikého, přes Mongoly, Brity, Sověty až po dnešní přítomnost vojsk USA a jejich spojenců. Války v Afghánistánu většinou končí stejně.…

Lidé se dnes loučí s vojákem Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

16.08. 13:44

Hluboká nad Vltavou - Hluboké nad Vltavou se dnes koná poslední rozloučení s vojákem Kamilem Benešem, který zahynul v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka.

Bilance obětí středečního masakru v Kábulu je nižší, i tak zemřelo 34 lidí

16.08. 12:39

Kábul - Středeční sebevražedný atentát v Kábulu si vyžádala 34 mrtvých a 54 zraněných, Původně se hovořilo o 48 obětech a 67 zraněných. Úřady některé oběti bezprostředně po útoku počítaly dvakrát.

Německo deportovalo 46 uprchlíků, doprovázelo je 101 policistů

15.08. 18:23

Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění bezpečnosti je při letu doprovázelo 101 policistů. Letadlo dnes přistálo v Kábulu.

Krvavé boje v Afghánistánu: Tálibán nasadil těžké zbraně. Při útocích zabil desítky vojáků a policistů

15.08. 13:45

Kábul - Krvavé útoky Tálibánu neberou konce. Islamisté dnes na severu Afghánistánu v provincii Baghlán zabili 44 vojáků a policistů, uvedla agentura Reuters. Další útok je hlášen z jihoafghánské provincie Zábul. Ten si vyžádal životy čtyř policistů.

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie