Články k tématu: Amazonský prales

Pandemie covidu-19 způsobila nárůst pytláctví

22.07. 09:29

Když strážci v konžském národním parku Virunga tento měsíc objevili tříleté mládě gorily Theodora chycené v pytlácké pasti, věděli, že musí jednat rychle. Malý primát měl v nelegálním zařízení zaklíněnou levou ruku, což by bez rychlého zásahu mohlo omezit tok krve a způsobit infekci.

Lidstvo kácí jako o život. Loni zničilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa

03.06. 09:05

V loňském roce se na světě vykácelo nebo vypálilo 11,9 milionu hektarů tropického lesa. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila organizace Global Forest Watch (GFW). Rok 2019 tak byl co do odlesňování podle ní třetí nejhorší od počátku nového tisíciletí.

Kvůli koronaviru svět zapomněl na vážný problém. Bude se opakovat loňská katastrofa?

17.05. 15:43

Celý svět je soustředěn na pandemii covidu-19. V této době se však odlesňování amazonské džungle tak urychlilo, že vyvolalo obavy, aby se neopakovala rekordní katastrofa z loňského roku. Píše o tom agentura AFP.

reklama

Covid-19 nic nezastaví. Nákaza pronikla i do odloučeného kmene v Amazonii

09.04. 10:44

Brazílie potvrdila první případ nákazy koronavirem u indiánů z odloučeného kmene Yanomami v Amazonském pralese. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala AFP.

Kdo zakládá požáry v Amazonii? Bolsonaro se zhurta pustil do známého herce

30.11. 10:19

Brazilský prezident Jair Bolsonaro obvinil hollywoodského herce Leonarda DiCapria, že nepřímo financuje zakládání požárů v Amazonii. Informovala o tom dnes agentura Europa Press. Bolsonaro, který se v létě stal terčem široké mezinárodní kritiky kvůli liknavému postoji k požárům v Amazonii a kvůli…

Amazonský prales mizí před očima. Je na vině Bolsonaro? Ne tak docela

19.11. 08:42

Odlesňování Amazonie na území Brazílie se za poslední rok zvýšilo o 30 procent a bylo tak nejrychlejší za 11 let. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil brazilský Národní ústav pro výzkum vesmíru (INPE).

Šokující plán. Záchranu Amazonie přinese korupce?

05.09. 21:03

Předseda brazilského senátu dnes oznámil, že podepsal s nejvyšším soudem dohodu, podle níž jedna miliarda realů (asi 5,7 miliardy Kč) z úplatků, které stát zabavil, poslouží k ochraně lesů v Amazonii. "Děkuji všem institucím zapojeným do tohoto jednání. Zachráníme naši Amazonii!" napsal senátor…

Kdo rozpoutal peklo v Amazonii? Vyšetřování odhalilo alarmující skutečnost

30.08. 10:16

Vypalování lesa v Amazonii za účelem získání zemědělské půdy je výnosným obchodem organizovaného zločinu, za tisíc hektarů se na černém trhu platí asi milion brazilských realů (zhruba 5,6 milionu Kč). Vyplývá to z vyšetřování brazilské prokuratury, o němž informoval španělský deník El País.

Jak zachránit amazonský prales? Jezte méně masa

27.08. 08:59

Požáry zuřící v amazonském deštném pralese možná daly vzniknout mezinárodní krizi, těžko je ale můžeme považovat za náhodu. Většinu z nich založili dřevorubci, nebo farmáři, kteří potřebují pastviny pro dobytek, a to za podpory populistického brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který klade…

Peklo v Amazonii. Plíce planety zachvátilo přes 2500 požárů, povolána armáda

Aktualizovali jsme 24.8.2019, 19:32, 24.08. 14:56

Brazilský prezident Jair Bolsonaro v pátek podpisem dekretu umožnil nasazení armády do boje s požáry, které se v nebývalém rozsahu rozhořely v Amazonii. Vojáci budou moci zasahovat v přírodních rezervacích, na území původních obyvatel pralesa i v pohraničních oblastech.

Inferno v Brazílii: Hoří amazonské pralesy. Zapálily je neziskovky, naznačil Bolsonaro

21.08. 16:40

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho vládu kvůli tomu, že jim snížila příspěvky. Informovala o tom dnes brazilská média. Prezident, kritizovaný za preferování ekonomických zájmů před ekologickými, tak reagoval na…

Osud života na Zemi zpečetěn? Z USA zní varování před nebezpečným scénářem

10.08. 20:47

V otázce klimatické změny vedou Spojené státy a Brazílie svět špatným směrem. S uvedeným varováním vystoupil editorial prestižního serveru Washington Post, který připomíná, že jedním z nejsnadnějších způsobů boje s klimatickou změnou je přestat s kácením pralesů.

Vědci spočítali, za jak dlouho zlikvidujeme pralesy. Naše děti už je neuvidí

09.04. 10:19

Za posledních 25 let lidé zcela zničili desetinu netknuté přírody. Podle serveru The Guardian to tvrdí skupina vědců, která varuje, že do konce století planeta Země přijde vlivem lidské činnosti o všechny deštné pralesy a další místa, která zůstávala po stovky let stranou lidského zájmu.

Vybití indiánů ochladilo svět. Napomohlo malé době ledové, tvrdí vědci

01.02. 12:02

Evropská kolonizace Severní a Jižní Ameriky způsobila smrt asi 56 milionů původních obyvatel. Vědci nyní zjistili, že toto masové vymírání nepřímo přispělo k tehdejší klimatické změně a příchodu malé doby ledové.

Brazilská vláda navrhla zmenšit chráněnou oblast pralesa, aktivisté se bouří

15.07. 10:19

Brasília - Brazilská vláda chce o 350 tisíc hektarů zmenšit chráněnou oblast amazonského pralesa. Aktivisté se obávají, že to povede ke kácení stromů, důlní těžbě či různým zemědělským aktivitám.

Před brazilským Kongresem demonstrovali domorodci, na zasahující policisty vrhali oštěpy

26.04. 19:55

Brasilia – Před brazilským Kongresem bylo v úterý večer pořádně rušno. Vojenská policie musela rozhánět s pomocí slzného plynu demonstraci několika tisíc původních obyvatel. 

Vědci jsou v šoku: Rosnička z Amazonie fluoreskuje, možná jde o formu komunikace

14.03. 11:28

Buenos Aires - Argentinští vědci objevili prvního fluoreskujícího obojživelníka na světě. Jedná se o rosničku žijící v deštném pralese, která je schopna absorbovat a poté vyzařovat světlo. Zatím se ale neví, k čemu přesně tento jev využívá.

reklama
Fotogalerie