Články k tématu: encefalitida

Počet případů klíšťové encefalitidy stále stoupá. Jak se chránit?

24.07. 14:46

Počet případů klíšťové encefalitidy v Jihočeském kraji letos stoupl na 73. Je to o 43 více než ve stejném období v minulém roce. V posledním týdnu hygienici zaznamenali devět nových pacientů. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava…

Nakažená klíšťata útočí. Na jihu Čech zaznamenáno již 50 případů encefalitidy

13.07. 11:20

Hygienici v Jihočeském kraji letos evidovali už 50 případů klíšťové encefalitidy. Je to o 31 více než ve stejném období loni. Za celý rok 2019 v regionu bylo 99 případů tohoto onemocnění, informovala dnes novináře ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

Případů encefalitidy je letos méně, klíšťatům sucho nesvědčí

25.08. 14:17

Praha - Loni bylo v celém Česku zaznamenáno 687 případů klíšťové encefalitidy, letos 139 za první pololetí. Hygienici letos v Praze neobjevili klíšťata nakažená touto nemocí. Za menší výskyt klíšťat v pražských lesích může i sucho, suchá tráva jim nesvědčí.

reklama

Zákeřná choroba? Zpočátku může encefalitida vypadat jako běžná letní viróza

01.08. 08:05

Praha - Loni bylo v Česku registrováno 687 případů klíšťové encefalitidy, letos 139 za první pololetí. Více nakažených ale lékaři zaznamenávají v druhé polovině léta a na podzim. Nemoc mívá zpočátku stejné příznaky jako běžná viróza, nakonec ale může vyústit k zánětu mozku či mozkových blan. Virus…

Klíšťata zákeřně útočí. Člověka nakazí za dvě hodiny, stačí i malá rána na kůži

18.07. 08:10

Praha - Česko každoročně mívá spolu s pobaltskými zeměmi jedny z nejvyšších počtů nakažených encefalitidou v Evropě. Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Odstraňovat klíšťata doporučují experti opatrně, nejlépe pinzetou a v rukavicích.

Vědci z Brna otestovali látku, která může zahubit virus zika nebo encefalitidu

21.04. 21:46

Praha - Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika. Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla dnes Česká televize (ČT).

Počet úmrtí na nakažení encefalitidou u starších lidí prudce stoupá

Aktualizovali jsme 10.6.2017, 22:05, 10.06. 17:18

Praha - Smrtelný průběh nákazy klíšťovou encefalitidou je u lidí nad 50 let patnáctkrát pravděpodobnější než u mladších. Chrání se ale zejména mladí lidé, uvedl v tiskové zprávě vedoucí Centra cestovní medicíny v Ostravě Rastislav Maďar.

Nebezpečná klíšťata: Počet nakažených lidí je letos rekordní

17.09. 22:01

Praha - Klíšťata letos nakazila nejvíce lidí za posledních několik let. Rekordní je počet nemocných klíšťovým zánětem mozku, ale také boreliózou. Riziko nakažení neklesá ani teď na podzim.

Nebezpečných klíšťat přibývá, nemocnice evidují více nakažených

16.08. 13:07

Praha - Nebezpečných klíšťat je neustále více a jejich čísla rostou. Jen v Moravskoslezském kraji je dvakrát víc nakažených lymskou boreliózou než loni. Nejvyšší výskyt klíšťat přenášejících lymskou boreliózu byl zaznamenán v Libereckém, Královéhradeckém, Olomouckém a Karlovarském kraji.

Varování: Počet případů klíšťové encefalitidy na jihu Čech stále stoupá

15.08. 16:53

České Budějovice - Jihočeští hygienici hlasí za poslední týden dalších devět případů klíšťové encefalitidy. Od začátku roku tak evidují celkem 53 lidí s tímto onemocněním, což je o 31 více než za stejné období loni.

Klíšťata ničí Česko, letošní rok by mohl být jeden z nejhorších

06.07. 23:15

Praha - Letošní rok by mohl být výskytem zákeřné klíšťové encefalitidy jedním z nejhorších. Napovídají tomu počty nakažených za prvních pět měsíců roku. V předchozích letech byl ve stejném období počet nakažených až trojnásobně nižší. Nejvíce lidí se každý rok nakazí v červenci.

Varování: Klíšťata řádí nejvíc za posledních 10 let. Encefalitidou je nakaženo už 27 lidí

15.06. 09:05

Praha - Letos v květnu se nebezpečnou encefalitidou nakazilo v ČR 27 lidí, což je nejvíce za posledních deset let. Předpověď aktivity klíšťat vydávaná meteorology se v květnu a červnu drží téměř stále na nejvyšších stupních.

Slovenskem se šíří encefalitida

31.05. 15:07

Bratislava - Na Slovensku se rychle šíří epidemie klíšťové encefalitidy. Na východě země bylo hospitalizováno už 24 pacientů a další čtyři osoby lékaři sledují ambulantně.

Extrémní přemnožení klíšťat. V ČR zemřel první člověk

19.05. 15:16

Praha - Jednasedmdesátiletý muž z Havlíčkobrodska podlehl klíšťové encefalitidě a hygienici bijí na poplach. Klíšťat je letos hodně a nemocných bude přibývat. Loni kvůli nim zemřeli dva lidé.

reklama
Fotogalerie