Články k tématu: káva

Je káva prospěšná a jak ji pít? Toto odhalily nejnovější výzkumy

Aktualizovali jsme 26.7.2020, 21:44, 26.07. 15:24

Káva obsahuje protizánětlivé substance a antioxidanty, jako jsou polyfenoly, ale i další látky, které už ale nejsou tak prospěšné. Kávy se těžko zříkáme. Dobrou zprávou ale je, že nejde o zlozvyk, který je třeba za každou cenu vymýtit, spíše naopak, píše italský deník Corriere della Sera.

Útok na kavárnu v Bangladéši: Sedm radikálů dostalo trest smrti

27.11. 10:20

Sedm členů zakázané islamistické skupiny bylo dnes v Bangladéši odsouzeno k trestu smrti za svůj podíl na útoku na kavárnu v metropoli Dháce. V roce 2016 při něm zahynulo více než 20 lidí, převážně cizinců. Informovala o tom agentura AP.

Lidstvo definitivně přijde o kávu. Vědci řekli, kdy dojde

Aktualizovali jsme 10.11.2019, 22:09, 10.11. 17:55

Káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů na světě a není tajemstvím, že je návyková. Odborníci ale už dlouho opatrně varují, že její zásoby nejsou nekonečné a kávovníky jsou na pokraji vymření. Nyní definitivně spočítali, od kdy si lidé budou muset zvykat na život bez kávy.

reklama

Pijete černou kávu? Pak jste možná psychopati

Aktualizovali jsme 23.2.2019, 10:22, 22.02. 20:03

Černá káva, Cappuccino nebo bílá káva? Ano, i to, který horký nápoj máte nejradši, o vás může mnohé vypovídat. Vědci z Innsbrucké univerzity potvrdily souvislost mezi lidskými chutěmi a charakterem osobnosti člověka. Milovníci černé kávy jsou prý největší sadisté.

Češi si pořádně dopřávají: Ročně vypijí kávu za 6,5 miliardy korun

07.02. 09:42

Zhruba 19 500 tun kávy za 6,5 miliardy korun – tolik Češi vypijí oblíbeného nápoje ročně. Spotřeba kávy v Česku přitom meziročně klesá zhruba o čtyři procenta. Češi se víc zaměřují na kvalitu.

Pijete černý čaj v průběhu těhotenství? Raději opatrně, varuje studie

31.01. 11:17

Těhotným ženám se doporučuje vyvarovat přílišné konzumace kávy. Kofein, který obsahuje, totiž může negativně ovlivnit vývoj dítěte. Nová studie nicméně naznačuje, že by měly omezit i konzumaci čaje. Především toho černého, který má vyšší obsah kofeinu, než ostatní druhy.

Pijete kávu bez mléka a cukru? Pravděpodobně jste psychopati

Aktualizovali jsme 30.12.2018, 22:22, 30.12. 16:12

Jakou kávu máte rádi? Slaďoučkou a s mlékem? Nebo raději černou? Podle vědců i tato maličkost hodně vypovídá o vaší osobnosti.

Banány i káva budou brzy minulostí? Naše děti je už možná ani neochutnají

Aktualizovali jsme 12.12.2018, 22:45, 10.12. 16:55

Kávu nebo banány dnes koupíme prakticky na každém rohu a úspěšně zapomínáme na dobu, kdy se na podobné potraviny a pochutiny stály dlouhé fronty. Za pár let by se ale situace mohla otočit, podle vědců jde totiž o artikl, který světu velmi rychle dochází.

Kolik člověk zvládne vypít? Pokus se vědcům pořádně vymkl z rukou

28.11. 10:01

Ne všechny vědecké pokusy jsou bezpečné a přínosné. Ačkoliv se vědci vždy snaží zabezpečit lidem podílejícím se na textech maximální bezpečí, někdy se to nepovede. A takový případ pak může končit tragicky.Své o tom ví odborníci, kteří zkoumali, kolik kofeinu člověk snese.

Zmrzne rychleji horká káva, nebo studený čaj? Vědci našli odpověď, nikdo ji ale nechápe

09.09. 17:00

Představte si, že máte dvě nádoby s vodou. V jedné je teplota vody nízká, v druhé je voda horká. Která z nich zmrzne rychleji? Ač se to možná zdá nesmyslné, opravdu to bude nádoba s teplou vodou. Překvapivé ale je, že dodnes pořádně nikdo neví proč.

Káva jako skrytý jed. Kolik jí musíte vypít, abyste se otrávili?

07.09. 09:28

Po šálku espresa někdo hned usne, zatímco druhý je několik hodin čiperný. Je tomu tak proto, že citlivost na kofein je velmi individuální a každý reaguje jinak. Přesto některé signály není radno podceňovat, tělo vám jimi dává najevo, že by další přísun kofeinu nemuselo zvládnout.

Už žádný kofein! Vyhláška zakáže prodej kávy na školách, cílem je zdravější životní styl

30.08. 09:58

Soul - Jihokorejská vláda rozjíždí kampaň, která si klade za cíl prosadit u žáků i učitelů zdravější životní styl. Od poloviny září už nebudou prodejní automaty a bufety na základních a středních školách nabízet kávu.

Jak působí káva na mozek? Stačí jen přivonět a tělo zareaguje

20.07. 12:00

Washington - Badatelé ze Stevens School of Business, Temple University a Baruch College zkoumali, zda vůně kávy může ovlivnit kognitivní funkce, tedy například paměť a koncentraci, i když třeba nápoj ani neobsahuje kofein.

Kolik kávy denně musíte vypít, abyste si prodloužili život?

19.06. 13:22

Je káva zdravé, nebo našemu tělu škodí? Vědci, kteří se na tuto otázku snaží odpovědět, se stále častěji kloní k první variantě. Alespoň podle nedávných výzkumů. Podle nejnovější studie, o které informuje server The Telegraph, by mohlo pití kávy snížit šanci na časnou smrt. Klíč spočívá ve vypitém…

Němečtí miliardáři kupují britský kavárenský řetězec, chtějí dohnat Nestlé

29.05. 11:29

Londýn - Společnost JAB Holdings, která je investičním nástrojem německé miliardářské rodiny Reimannů, kupuje britského prodejce občerstvení a provozovatele kaváren Pret A Manger. Řetězec kupuje od firmy soukromého kapitálu Bridgepoint a dalších menšinových podílníků. Cena transakce nebyla…

Potravináři testovali pečivo nebo kávu. Jak test dopadl?

Aktualizovali jsme 24.5.2018, 22:22, 24.05. 13:33

Praha - Obsah toxické látky akrylamid v pečivu, instantní kávě či snídaňových cereáliích na českém trhu nepřekračuje tzv. porovnávací hodnoty stanovené novým nařízením Evropské komise. Vyplývá to z testů Potravinářské komory, jejichž výsledky dnes zveřejnila komora na tiskové konferenci.…

Netradiční čistící prostředky? Úklid vám mohou usnadnit kola, káva, banány i kečup

07.05. 07:56

Převrhla se vám sklenička s červeným vínem a z představy neodstranitelné skvrny se vám zatmívá před očima? Nebudete potřebovat drahou chemii, jednoduše si pomůžete přírodními produkty, z nichž mnohé máte běžně doma. A věřte, že pomocí nejběžnějších věcí se zbavíte vodního kamene, mastných skvrn i…

Jak bojovat s cukrovkou a rakovinou? Vědci narazili na "lék", který většina lidí užívá a vyčítá si jej

30.04. 15:06

Pokud jste se rozhodli omezit pití kávy, ještě to zvažte. Podle nové studie jsou totiž pravidelní pijáci kávy vystaveni menšímu riziku náhlého úmrtí, cukrovky a rakoviny.

Sabotujete vlastní tělo? Přestaňte dělat těchto pět chyb, které zpomalují váš metabolismus

Aktualizovali jsme 30.4.2018, 15:05, 30.04. 08:14

Pokud děláte tyto věci, sabotuje své vlastní úsilí udržet si štíhlou linii. Způsobují totiž zpomalení vašeho metabolismu. Máme proto pár rad, jak udržet váš metabolismus v tom správném rytmu.

Co nejvíce ohrožuje naše zuby? Zapomeňte na fleky od kávy, existuje ještě horší věc

23.04. 07:59

Káva sice může povzbudit tělo, zároveň ale rozhodně neprospívá našim zubům. Oblíbený nápoj nám v ústech dokáže udělat pořádnou paseku. Pokud ale ve snaze udržet si zářivý bílý úsměv sáhnete raději po čaji, bude to ještě horší, varují zubaři.

Kavárenský řetězec chce zachránit planetu, zrecykluje 500 miliónů kelímků ročně

18.04. 10:09

Londýn - Největší britský kavárenský řetězec Costa Coffee bude v Británii recyklovat stejný počet jednorázových kelímků, kolik jich prodá. Tohoto cíle chce odsáhnout do roku 2020. Podle plánu zrecykluje na 500 milionů kelímků ročně, včetně některých z konkurenčních řetězců, oznámila dnes firma.

Můžete se otrávit kávou? Podle těchto příznaků poznáte, že jste to přehnali s kofeinem

11.04. 08:16

Po šálku espresa někdo hned usne, zatímco druhý je několik hodin čiperný. Je tomu tak proto, že citlivost na kofein je velmi individuální a každý reaguje jinak. Přesto některé signály není radno podceňovat, tělo vám jimi dává najevo, že by další přísun kofeinu nemuselo zvládnout.

V Kalifornii musí káva nést varování před rakovinou, rozhodl soud

30.03. 11:46

Los Angeles - Soudce Elihu Berle v Los Angeles rozhodl, že kavárenský řetězec Starbucks a další firmy musejí své kávové produkty prodávané ve státě Kalifornie opatřit varováním před rakovinou. Pražená zrnková káva totiž obsahuje i akrylamid.

Oblíbenému nápoji zvoní umíráček? Káva je dalším ohroženým druhem

04.03. 10:38

Lausanne - Změny klimatu už negativně dopadají také na kávu. Vědci i pěstitelé se proto snaží najít způsoby, jak by kávovník mohl být odolnější - ovšem aniž by klesla kvalita kávy. Jinými slovy se snaží zachránit samotný druh, a přitom uchovat v kávových zrnech tolik chuti, kolik je jen možné.

reklama
Fotogalerie