Články k tématu: nemoc

Evropu zachvátila epidemie spalniček. S nemocí bojují desetitisíce lidí

20.08. 16:48

Kodaň - Během první poloviny letošního roku se v Evropě nakazilo spalničkami přes 41 tisíc dětí a dospělých. 37 případů skončilo úmrtím. Oznámila to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).

Západonilskou horečkou zatím v Česku nikdo neonemocněl

18.08. 13:45

Praha - Západonilskou horečkou podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) letos zatím žádný Čech neonemocněl. Odborníci radí se v rizikových oblastech před komáry chránit, uvedl SZÚ na webu.

Otoky, vyčerpání, vyrážky? Nepodceňujte nenápadné symptomy, možná vám selhává důležitý orgán

Aktualizovali jsme 16.8.2018, 19:16, 16.08. 08:01

Chronická onemocnění ledvin jsou velmi zrádná, protože symptomy nejsou nikterak výrazné. Pacienti mnohdy netuší, že jejich ledviny jsou nemocné.

reklama

České zdravotnictví před 100 lety? Víc umíralo na TBC a chřipku, teď nás trápí nemoci srdce

12.08. 20:04

Praha - Zdravotnictví v českých zemích prošlo za uplynulých sto let překotným vývojem. V roce 1918 se nejvíc umíralo na tuberkulózu, chřipku a zápaly plic. V současné době nejvíce Čechů podlehne nemocem srdce, rakovině a mrtvici. Už od roku 1888 bylo v tehdejším Rakousku-Uhersku zdravotní pojištění…

Co si lidé přejí před smrtí? Zdravotníci odhalili poslední slova umírajících

Aktualizovali jsme 10.8.2018, 22:12, 09.08. 11:13

Ví, že živí odtud neodejdou. Stejně tak to cítí jejich pacienti. Práce zdravotní sestřičky v nemocnici není jen o píchání injekcí, odebírání krve a stlaní postelí. Kolikrát jsou to právě ony, kdo s pacientem tráví poslední chvíle jeho života. A právě tyto sestry nyní otevřeně promluvily.

V Česku se objevila vzácná tasemnice. Chová se jako nádor

10.08. 16:13

Opava - Na infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě momentálně leží čtyři pacienti, kteří jsou nakaženi vzácnou liščí tasemnicí. Parazit je velmi nebezpečný, může poškodit vnitřní orgány.

Pesticidy mají na naše tělo obrovský vliv? Zvyšují riziko cukrovky a obezity

06.08. 11:28

Paříž - Studie vypracovaná francouzským Národním ústavem pro agronomický výzkum (INRA) a Národním ústavem pro zdraví a lékařský výzkum (INSERM) ukazují, že hlodavci mužského pohlaví, kteří byli pravidelně krmeni směsí se šesti běžnými pesticidy, a to v množství považovaném za bezrizikové, značně…

Kapavka, syfilis nebo salmonela. Opravdu se na veřejných WC můžete něčím nakazit?

05.08. 17:20

Použití veřejných toalet patří mezi noční můry mnohých z nás. Většina lidí si totiž představuje vlhké zatuchlé kabinky se špinavou podlahou a studeným záchodovým prkýnkem. Nabízí se otázka – nemůžeme při návštěvě toalety chytit nějakou nemoc? Lékařka vysvětluje, jak to vlastně je.

V Česku poprvé léčili žlutou zimnici. Pacientka se nakazila v Brazílii

02.08. 16:31

Prostějov - Žena ze Šumperska se na začátku léta nakazila v Brazílii žlutou zimnicí, která je typická pro tropické oblasti Afriky a Jižní Ameriky, kde u řady pacientů končí smrtí..V Nemocnici Prostějov žena absolvovala symptomatickou léčbu na lůžkovém oddělení.

Zákeřná choroba? Zpočátku může encefalitida vypadat jako běžná letní viróza

01.08. 08:05

Praha - Loni bylo v Česku registrováno 687 případů klíšťové encefalitidy, letos 139 za první pololetí. Více nakažených ale lékaři zaznamenávají v druhé polovině léta a na podzim. Nemoc mívá zpočátku stejné příznaky jako běžná viróza, nakonec ale může vyústit k zánětu mozku či mozkových blan. Virus…

Trápí vás nafouklé břicho? Tělo nefunguje tak, jak by mělo

29.07. 13:01

Řím - Na rozdíl od obézních osob, které časem zaplatí za nezdravý životní styl, jsou nafouklí lidé, když se už vypraví k lékaři, ve špatném stavu. Nepovažují se za tlusté, ale cítí, že jejich tělo nefunguje tak, jak by mělo.

Může lékař operovat sám sebe? Jeden muž to dokázal, u jeho příběhu jde mráz po zádech

29.07. 06:30

Lidé s lékařským vzděláním a praxí mají oproti nelékařskému personálu jednu ohromnou výhodu - dokonale se vyznají v lidském těle. Někteří jsou odborníky přes řadu nemocí, jiní se nebojí jakékoliv operace, a byť jsou lékaři rozděleni podle specializací, i jejich základní znalosti ostatních…

Alarmující zjištění: Až polovina lidí s duševní nemocí se potýká s další chorobou

28.07. 15:16

Praha - Lidé s duševním onemocněním častěji trpí vysokým krevním tlakem, obezitou a poruchami činnosti štítné žlázy. Souběžné tělesné onemocnění bylo zjištěno také přibližně u poloviny pacientů. Ukazují to průběžné výsledky historicky největší tuzemské studie, kterou zpracovávají vědci z Národního…

Tisíce Čechů trpí vážnou nemocí a neví o tom. Nakazit se mohli při operaci i porodu

24.07. 16:29

Praha - Mnoho Čechů neví, že žijí se žloutenkou typu C. Mohli se nakazit při operaci nebo porodu do roku 1992, kdy se krevní transfuze ještě na tento virus netestovaly. Nemoc se projeví často až po 20 až 30 letech, kdy se u pacienta rozvine poškození jater.

OSN varuje: Boj s AIDS je méně úspěšný, než se doufalo

18.07. 17:02

Ženeva - Dosažení cílů, které si Organizace spojených národů stanovila v boji proti syndromu získaného selhání imunity (AIDS), je v ohrožení.

Klíšťata zákeřně útočí. Člověka nakazí za dvě hodiny, stačí i malá rána na kůži

18.07. 08:10

Praha - Česko každoročně mívá spolu s pobaltskými zeměmi jedny z nejvyšších počtů nakažených encefalitidou v Evropě. Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Odstraňovat klíšťata doporučují experti opatrně, nejlépe pinzetou a v rukavicích.

V Česku se vyskytla tularemie zajíců. Nemoc je přenosná na člověka

05.07. 14:34

Česká Lípa - V Dubici na Českolipsku řádí tularemie zajíců, kterou může onemocnět i člověk. Přenašečem je hmyz sající krev a drobní hlodavci. Přenos mezi jednotlivými druhy zprostředkovávají různí členovci, především klíšťata.

Česko dál trápí spalničky. Letos už bylo znamenáno stejně případů jako za celý loňský rok

26.06. 13:59

Praha - V Česku už bylo letos stejně případů spalniček jako loni za celý rok. Od ledna lékaři evidovali 146 nemocných, sdělilo na dotaz ČTK ministerstvo zdravotnictví. V Praze bylo do pátku minulého týdne 84 případů, ve středních Čechách 27, v ostatních krajích jen jednotky nemocných. Život mohou…

WHO změní seznam nemocí: Bude vyškrtnuta transsexualita, přibude závislost na hraní videoher

21.06. 10:13

Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) změnila seznam duševních poruch. Od ledna 2022 už na něm nebudou transgenderové osoby, naopak nově přibude závislost na hraní videoher či digitálních her.

Měli jste ošklivou noční můru? Podle lékařů můžete být vážně nemocní, jen o tom nevíte

19.06. 14:06

Praha - Noční můry máme zřejmě čas od času všichni. Často jim vůbec nevěnujeme pozornost a druhý den už o nich ani nevíme. Pokud se ale hrůzou budíte často, neměli byste zlé sny podceňovat, varují experti.

Smrtelně nebezpečná nákaza: Na jižní Moravě byli objeveni komáři infikovaní virem západonilské horečky

19.06. 08:50

Brno - Komáři na jižní Moravě jsou nakaženi virem západonilské horečky, který je smrtelně nebezpečný. Zatím není znám případ, kdy by se nemoc přenesla z komára na člověka, riziko ale podle odborníků existuje.

Proč páchají celebrity sebevraždu? Svět řeší vážný problém s léky

09.06. 19:09

Chicago - Sebevraždy známého amerického šéfkuchaře Anthonyho Bourdaina a módní návrhářky Kate Spadeové tento týden ukázaly, jak moc je potřeba najít efektivnější léčbu klinických depresí. S tím, jak roste dostupnost levných generických antidepresiv, z nichž mnohá mají jen velmi slabý účinek, je…

Poplach v Austrálii: Ženu zabila žloutenku typu A, nakazila se z ovoce

06.06. 10:59

Canberra - Austrálii vyděsil případ ženy, která se nakazila žloutenkou typu A ze zmražených granátových jablek. Pacientka zemřela, nakaženo je dalších 24 lidí.

Češi loni strávili na neschopence nejvíc dní od roku 2008

31.05. 15:04

Praha - Češi loni strávili na neschopence 72,7 milionu dní, což je meziroční nárůst o 2,4 milionu dní. Bylo to nejvíc od roku 2008. Kvůli pracovní neschopnosti loni denně chybělo na svých pracovištích v průměru 199.000 pojištěnců. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

reklama
Fotogalerie