Články k tématu: Skotsko

Skotsko, Wales a Irsko zrušily část opatření proti koronaviru

29.06. 21:46

Dvě části Spojeného království - Skotsko a Wales - dnes zrušily některá opatření přijatá místními vládami v boji s šířením koronaviru. Ve Skotsku mohla opět otevřít většina obchodů, ve Walesu se po třech měsících otevřely školy. Kromě dvou britských regionů pokračovalo uvolňování restrikcí dnes…

Kdo útočil v Glasgow? Děsil hotelové hosty, zalarmovali azylový úřad

27.06. 13:55

Pachatelem pátečního útoku v hotelu v centru skotského města Glasgow byl súdánský žadatel o azyl. Zaměstnanci zařízení byli ve čtvrtek, tedy den před incidentem, varováni, že muž má psychické problémy, napsal dnes server televize Sky News.

Útok v centru Glasgow. Na místě několik zraněných, útočník je po smrti

Aktualizovali jsme 26.6.2020, 20:33, 26.06. 16:18

V hotelu v centru skotského města Glasgow dnes útočil muž s nožem, který zranil šest lidí, než jej policie zastřelila. Dřívější zprávy médií se zmiňovaly o dalších dvou mrtvých, ale policie v Glasgow se o žádných dalších obětech podle agentury Reuters nezmínila. "Incident na West George Street v…

reklama

Ledová sprcha pro Skotsko. Johnson zarazil nové referendum o nezávislosti

14.01. 16:16

Britský premiér Boris Johnson nevyhoví žádosti o převodu pravomocí na skotský parlament v souvislosti se snahou uspořádat nové referendum o nezávislosti Skotska. Skotské první ministryni Nicole Sturgeonové dnes napsal, že další plebiscit by prodloužil "politickou stagnaci" v nejsevernější části…

Nezávislé Skotsko? SNP po úspěchu ve volbách žádá další referendum

19.12. 19:00

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová dnes odešle do Londýna dopis, ve kterém žádá britského premiéra Borise Johnsona, aby začal vyjednávat o možnosti konání druhého referenda o nezávislosti Skotska.

Johnson má o budoucnosti Británie jasno. Bude nezávislé Skotsko?

17.12. 18:42

Britský premiér Boris Johnson dnes na prvním povolebním zasedání Dolní sněmovny řekl, že je nutné vzdorovat hlasům, které volají po rozdělení Spojeného království. Informovala o tom agentura Reuters.

Skotská premiérka chce zatopit Johnsonovi. Rozpadne se Velká Británie?

15.12. 14:44

Skotsko nelze držet ve Spojeném království proti vůli jeho obyvatel. V rozhovoru pro BBC to dnes vzkázala premiéru Borisi Johnsonovi skotská první ministryně Nicola Sturgeonová. Má-li podle ní Velká Británie dál existovat v nynějším stavu, může to být jen ve všeobecné shodě.

Trump oslavuje Johnsonovo vítězství. Vyvstal problém: Skotsko hrozí odtržením

13.12. 08:59

Americký prezident Donald Trump na twitteru pogratuloval britskému premiérovi Borisu Johnsonovi k vítězství v parlamentních volbách. Dodal, že po očekávaném odchodu Británie z Evropské unie budou moci Londýn s Washingtonem uzavřít rozsáhlou obchodní dohodu.

Brexit je jen začátek? Po něm může Británii potkat něco horšího

27.11. 22:04

Kampaň k blížícím se britským předčasným volbám jede na plný plyn i ve Skotsku. Většina jeho obyvatel hlasovala v referendu o vystoupení z EU proti, a tudíž se nelze divit, že současná situace nahrává separatistům. Nejožehavějším tématem však není pouze brexit. Informoval o tom server Politico.eu.

Spory o brexit rozkládají Británii. Skotsko by si nyní odhlasovalo nezávislost

05.08. 16:23

Skotové by vůbec poprvé od března 2017 hlasovali pro odtržení Skotska od Spojeného království. Vyplývá to z průzkumu v časopisu Holyrood, o kterém dnes informoval web Politico.

Brexit trhá Británii na kusy. Skotsko chce nové referendum o nezávislosti

24.04. 21:40

Pokud Británie opustí Evropskou unii, nové referendum o odtržení Skotska by se mělo uskutečnit do konce tohoto funkčního období skotského parlamentu, tedy do května 2021. Před skotskými poslanci to dnes řekla tamní premiérka Nicola Sturgeonová. Dnešní systém rozdělení moci mezi Londýnem a…

Žena si myslela, že našla skvělého partnera: Jediný telefonát ale navždy zničil její rodinu

Aktualizovali jsme 18.12.2018, 22:41, 18.12. 13:55

Mary Turner Thomsonová si myslela, že našla lásku svého života. Její muž William Allen Jordan sice trávil hodně času v práci, měl ale důležité poslání Alespoň to si roky Mary myslela. Když se dozvěděla, pro ve skutečnosti tráví tolik času pryč, nevěřila vlastním uším.

Podivná nehoda: Skot se zabil při pádu z vánočního stromu

15.12. 09:15

Neobvyklé úmrtí vyšetřuje policie ve skotském městečku Kirkcaldy. V pátek ji náhodní svědci přivolali k místní radnici, u níž ležel těžce zraněný muž, který později zemřel. Ukázalo se, že příčinou jeho smrti byl pád z městského vánočního stromu, informoval zpravodajský server BBC.

Děsivá záhada ostrova Eilean Mor: Co se stalo se strážci majáku, kteří beze stopy zmizeli?

01.12. 11:57

V prosinci roku 1900 dorazila posádka malé lodi ke břehům jednoho z pustých ostrůvků ve skotských vodách. Cílem jejich mise bylo vystřídat strážce majáku, jediné dočasné obyvatele ostrova. Nikoho ze tří mužů však na ostrově nenašli a další pátrání přineslo pouze více otázek, nežli odpovědí.

Bývalý vůdce skotských nacionalistů byl nařčen z obtěžování

30.08. 09:54

Edinburgh - Bývalý první ministr Skotska odchází ze Skotské národní strany kvůli nařčení z obtěžování. Alex Salmond nařčení nicméně odmítl a hodlá své jméno očistit.

Skotsko opět zváží nezávislost podle dohody o brexitu

20.05. 14:25

Londýn - Skotská premiérka Nicola Sturgeonová znovu zváží otázku nezávislosti, jakmile britská vláda předloží jasnější plán odchodu Británie z Evropské unie. Skotská první ministryně to dnes prohlásila v televizi ITV. Doufá, že stanovisko Londýna bude jasné letos na podzim. Podle listu The Sunday…

Parlament v Edinburghu zamítl klíčovou normu pro brexit

15.05. 19:35

Edinburgh - Skotský parlament dnes zamítl klíčový zákon britské vlády o odchodu z Evropské unie. Výsledek hlasování sice není právně závazný, ale podle britského tisku by mohl vyvolat vážnou ústavní krizi ve Spojeném království. Vláda premiérky Theresy Mayové může totiž normu prosadit bez ohledu…

Rusové nebo šejkové? To tedy ne! Skotové raději koupili svůj vlastní ostrov sami

12.05. 08:41

Londýn - Malebný skotský ostrov Ulva se stane majetkem pěti z šesti jeho obyvatel, kteří se ho rozhodli koupit kvůli obavám, aby se jejich domov nedostal do rukou některého z ruských oligarchů či blízkovýchodních šejků. Ostrov o rozloze dvaceti kilometrů čtverečních nabídl před časem k prodeji…

Na 35 tisíc Skotů dnes demonstrovalo za nezávislost

05.05. 21:02

Glasgow (Británie) - Za nezávislost Skotska dnes v Glasgowě demonstrovalo podle odhadů policie asi 35.000 lidí, podle organizátorů jich bylo na 60.000. Informovala o tom agentura AFP.

Hrad byl pro turisty uzavřen, sklepení ovládl rozzuřený jezevec

19.04. 09:19

Londýn - Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý dobyvatel. Oznámila to média s odvoláním na správu hradu.

Britský soud odmítl snahu ověřit možnost jednostranného odstoupení od brexitu

06.02. 17:14

Edinburgh - Skotský soud dnes odmítl postoupit Soudnímu dvoru Evropské unie žádost o výklad, zda má Británie alespoň teoretickou možnost jednostranně odstoupit od brexitu. Podle Reuters se lze proti dnešnímu verdiktu odvolat ve Skotsku a poté případně i k nejvyššímu soudu. Až poté by mohla věc…

Uprchlíci jsou přátelé a přispívají společnosti. Měli by mít volební právo, zní ze Skotska

Aktualizovali jsme 14.1.2018, 22:46, 14.01. 19:17

Mladý skotský poslanec Ross Greer (23) chce prosadit, aby uprchlíci, kteří se ve Skotsku usadí, dostali hned právo volit. Díky tomu podle něj poznají, jaké je to žít v demokratické zemi. Informují o tom skotská a britská média.

Skotská premiérka se zastala Katalánců: Nechte lidi v klidu hlasovat, žádá

01.10. 19:04

Barcelona - Policejní brutalitu, která provázela dnešní katalánské referendum, odsoudia skotská premiérka Nicole Sturgeonová. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí.

Britská královna Alžběta II. otevřela obří most ve Skotsku

04.09. 20:38

Edinburgh - Britská královna Alžběta II. dnes formálně otevřela most přes skotskou řeku Forth. Je to největší skotský infrastrukturní projekt za několik generací, měří 2,7 kilometru. Stál 1,35 miliardy liber (přes 36 miliard korun) a jde o nejdelší zavěšený trojpilířový lanový most na světě.

reklama
Fotogalerie