Články k tématu: srbsko

Násilné střety v Kosovu odnesli vojáci KFOR zraněním. Borrell volá po deeskalaci

30.05. 09:42

Nejméně 25 příslušníků mírových jednotek NATO utrpělo zranění při pondělních střetech s etnickými Srby na severu Kosova. Újmu na zdraví hlásí i Srbové. Evropská unie vyzvala prostřednictvím Josepa Borrella obě strany k tomu, aby se postaraly o deeskalaci.

Vučić končí v čele strany, pokračuje jen jako srbský prezident

27.05. 16:42

Srbský prezident Aleksandar Vučić během sobotního stranického sjezdu odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany. Nadále ale zůstává hlavou státu. Podle Vučiće je potřeba nový přístup ve snaze sjednotit rozdělenou zemi.

NATO chce, aby Kosovo dosáhlo deeskalace konfliktu s etnickými Srby

27.05. 14:50

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo k deeskalaci a hledání řešení konfliktu prostřednictvím dialogu. V pátek začaly ozbrojené střety mezi kosovskou policií a etnickými Srby, kteří se snažili nedávno zvoleným zástupcům zabránit v převzetí úřadů v několika obcích na severu země.

Střelba, kterou rozpoutal v srbské škole třináctiletý chlapec, má už deset obětí

15.05. 18:17

Střelba, kterou 3. května rozpoutal v srbské škole třináctiletý chlapec, má už deset obětí. Dnes podle médií zemřela dívka, která po útoku dva týdny bojovala v nemocnici o život.

Srbsko čeká odzbrojení, naznačil prezident Vučić po dvou tragédiích

05.05. 17:51

Srbskem, zemí poznamenanou válkou v Jugoslávii, tento týden mimořádně otřásl. Prezident Aleksandar Vučić dnes slíbil občanům, že po dvou masových střelbách ve dvou dnech, které nepřežilo 17 lidí, se postará o "téměř úplné odzbrojení" země.

Šílený střelec zabil v Srbsku osm lidí, další jsou zranění

05.05. 08:55

Nejméně osm lidí zabil a dalších čtrnáct zranil střelec ve třech obcích v okolí města Mladenovac, které se nachází 50 kilometrů jižně od Bělehradu. Jde o druhý případ masové střelby v Srbsku během probíhajícího týdne. Dnes úřady oznámily zatčení útočníka.

Střelba ve škole v Bělehradu: Jeden mrtvý, útočil student

03.05. 11:15

Ve škole v srbském hlavním městě Bělehradu dnes střílel teprve čtrnáctiletý chlapec. Pět dětí zranil a zabil člena ochranky.

Reuters: Srbsko souhlasilo s dodáním zbraní Kyjevu, vyplývá z uniklých dokumentů

Aktualizovali jsme 12.4.2023, 12:37, 12.04. 08:16

Srbsko souhlasilo, že dodá Kyjevu zbraně, nebo je již na Ukrajinu poslalo. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž to vyplývá z jednoho z uniklých dokumentů Pentagonu. Srbsko je jednou z mála zemí v Evropě, které na Rusko neuvalily sankce po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu.

Borrell: Pokrok v normalizaci vztahů Srbska a Kosova, je ale třeba další schůzka

27.02. 21:40

Na cestě k normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem byl zaznamenán pokrok, oznámil dnes šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell. Je ale potřeba další schůzka, která se uskuteční v březnu, dodal Borrell po jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a kosovským premiérem Albinem Kurtim.

Prezident Zeman se v Bělehradě setkal se svým protějškem Vučičem

Aktualizovali jsme 30.1.2023, 13:03, 30.01. 11:36

Prezident Miloš Zeman se dnes setkal v Bělehradě se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Před vládní budovou Palác Srbsko ho srbský prezident přivítal s vojenskými poctami. Následovalo soukromé jednání hlav obou států i setkání národních delegací. Odpoledne pak bude v Bělehradě otevřen…

Zeman v neděli a v pondělí navštíví Srbsko, otevře Český dům

26.01. 17:57

Prezident Miloš Zeman v neděli a v pondělí navštíví Srbsko. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Bělehradě se setká se srbským protějškem Aleksandarem Vučičem, představiteli vlády nebo Parlamentu.

Srbský prezident kritizoval ruské snahy o verbování vojáků do války na Ukrajině

17.01. 13:53

Srbský prezident Aleksandar Vučić kritizoval snahy ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny verbovat v Srbsku žoldnéře do války na Ukrajině. Tato činnost je v rozporu se srbskými zákony a s ohledem na vstřícný postoj Srbska vůči Rusku je navíc "neférová", dodal Vučić podle agentury Beta.

Borrell vzkázal Kosovu a Srbsku, že musejí snížit napětí

Aktualizovali jsme 12.12.2022, 12:52, 12.12. 10:26

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell dnes vzkázal Kosovu a Srbsku, že musejí snížit napětí, které mezi nimi vzrostlo poté, co Srbové na severu Kosova třetím dnem blokují důležité silniční tahy.

Srbský prezident Vučić chce požádat NATO o vyslání srbských jednotek do Kosova

10.12. 21:08

Srbsko požádá Severoatlantickou alianci, aby mu umožnila rozmístit srbské vojáky a policisty v Kosovu, ačkoli nepředpokládá schválení žádosti, uvedl dnes srbský prezident Aleksandar Vučić. Informovala o tom agentura Reuters. Prohlášení přichází v době rostoucích nepokojů na severu Kosova, který…

Srbsko a Kosovo za přispění EU urovnaly spor ohledně pohybu přes společnou hranici

Aktualizovali jsme 27.8.2022, 19:43, 27.08. 18:46

Srbsko a Kosovo za zprostředkování Evropské unie urovnaly spor ohledně pohybu svých občanů přes společnou hranici, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Vučić: Srbové odejdou z kosovských institucí, pokud budou dále pronásledováni

21.08. 21:44

Srbští představitelé působící v kosovských institucích opustí své funkce, pokud budou dále pronásledováni. V mimořádném prohlášení k národu to dnes uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić. Podle něj by se o bezpečnost kosovských Srbů měla postarat Severoatlantická aliance, v opačném případě tak…

Řecko si stěžuje Srbsku a Ukrajině kvůli informacím o nákladu ve spadlém letadle

Aktualizovali jsme 18.7.2022, 18:22, 18.07. 12:42

Řecko dnes protestovalo proti postupu Srbska a Ukrajiny v souvislosti se sobotní leteckou havárií v severním Řecku. Atény si stěžují, že nebyly včas informovány o vojenském nákladu a cílové destinaci zříceného letadla. Informovaly o tom list Kathimerini a agentura Reuters.

Tři balkánské země zakázaly přelet letadla s Lavrovem, který se chystá do Srbska

Aktualizovali jsme 6.6.2022, 02:21, 05.06. 19:41

Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlu, kterým měl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestovat na oficiální návštěvu do Bělehradu.

Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn, dohodli se na tom Vučić s Putinem

29.05. 14:02

Rusko bude Srbsku dál dodávat zemní plyn. Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes oznámil, že se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem telefonicky dohodl tříletou smlouvu o jeho dodávkách. Desetiletá smlouva o dodávkách plynu, kterou má Srbsko uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom,…

Vučić v srbských prezidentských volbách obhájil funkci téměř 60 procenty hlasů

Aktualizovali jsme 4.4.2022, 21:38, 04.04. 10:27

Srbský prezident Aleksandar Vučić v nedělních prezidentských volbách obhájil funkci ziskem 58,6 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných výsledků voleb po sečtení více než 96 procent hlasů. Vučičovo vítězství přivítal ruský prezident Vladimir Putin, uvedly zahraniční agentury.

Srbským prezidentem byl podle prvních odhadů opět zvolen Vučić

03.04. 22:38

V srbských prezidentských a parlamentních voleb jasně zvítězila stávající hlava státu Aleksandar Vučić a jeho Srbská pokroková strana (SNS). Podle odhadů společností CeSID a IPSOS, založených na vzorku dosud sečtených hlasů, získal Vučić 59,8 procenta hlasů, informovala agentura Reuters. Pokud se…

Při důlním neštěstí v Srbsku zemřelo osm horníků a dalších 20 bylo zraněno

Aktualizovali jsme 1.4.2022, 14:43, 01.04. 10:18

Při dnešním neštěstí v hnědouhelném dole Soko na jihovýchodě Srbska zemřelo nejméně osm horníků a 20 dalších bylo zraněno. Informovala o tom veřejnoprávní stanice RTS s odvoláním na zdravotnické úřady. Podle serveru Novosti.rs příčinou byl patrně výbuch metanu.

Ze Srbska dnes přiletí darovaných 100 tisíc dávek vakcíny od Pfizeru

31.05. 13:31

České vojenské letadlo dnes v Bělehradě vyzvedlo 100.620 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku daruje. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). O chystaném daru předseda vlády informoval po nedávné návštěvě srbského prezidenta Aleksandara Vučiče v…

Tisíce cizinců se vydaly do Bělehradu za bezplatným očkováním proti covidu-19

Aktualizovali jsme 27.3.2021, 22:02, 27.03. 13:36

Do Bělehradu se dnes vydaly tisíce lidí z okolních zemí, kteří se chtějí nechat očkovat vakcínou proti covidu-19. Srbské úřady totiž nabídly cizincům bezplatně vakcinaci, pokud se na ni tento víkend dostaví. Uvedla to agentura AP.

Fotogalerie