Články k tématu: transplantace

Darování orgánů přes internet? V Německu prošel nový zákon, takhle to má Česko

18.01. 08:58

Zvýšit šance na přežití pro zhruba 9000 lidí v Německu, kteří potřebují transplantaci, má zákon, který dnes schválil Spolkový sněm. Počítá s tím, že vznikne registr, v němž budou všichni občané moci přes internet jednoduše stanovit, jestli po smrti darují své orgány. Řešení, které počítalo s tím,…

Záhadná nemoc z e-cigaret děsí stále víc. Pacient musel na transplantaci plic

12.11. 09:39

Lékaři v americkém Detroitu provedli oboustrannou transplantaci plic pacientovi trpícímu zatím neobjasněnou nedostatečností, která by mohla být následkem kouření elektronických cigaret. Oznámila to agentura AP. Pacient požádal lékaře, aby fotodokumentaci zákroku zveřejnili jako varování ostatním.

Zemřel Rudolf Sekava, s transplantovaným srdcem žil od roku 1984

14.05. 18:38

V pátek zemřel v jihlavské nemocnici Rudolf Sekava, nejdéle žijící člověk s transplantovaným srdcem v Česku. Lékaři mu voperovali nové srdce v roce 1984.

reklama

Pravidla pro odběr orgánů cizincům? Česko plánuje radikální změnu

18.11. 13:04

Poslanecký návrh na zjednodušení podmínek odběru orgánů cizinců, kteří zemřou v Česku a nemají dárcovskou kartu, vláda pravděpodobně podpoří. Vyplývá to z podkladů pro úterní schůzi kabinetu. Podle novely transplantačního zákona by k odběru orgánů v těchto případech stačil souhlas blízké osoby. V…

Německo zavede český systém transplantací? Katolíci se bouří

08.09. 09:17

Berlín - Německo se potýká s nedostatkem orgánů, jež by mohly zachránit život lidem, kteří potřebují transplantaci. Ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) proto navrhuje změnit současné zákony tak, aby bylo možné použít k transplantaci rovněž orgány od lidí, kteří s tím před smrtí nevyjádřili…

Transplantaci plic v Česku potřebuje 60 lidí

21.07. 17:34

Praha - Na transplantaci plic čekalo na začátku července v Česku 60 lidí. Nové plíce letos dostalo 21 nemocných, loni 44 za celý rok.

První transplantace srdce v sovětském bloku? V těle první pacientky v ČSSR tlouklo jen pár hodin

07.07. 12:09

Praha - Tým bratislavského akademika Karola Šišky provedl 8. července 1968 transplantaci srdce, která byla první svého druhu v někdejším socialistickém bloku. Pacientka s novým orgánem však přežila jen několik hodin. Úspěšněji skončil až zákrok lékařů z pražského IKEM v roce 1984, který muži…

Novorozené české holčičce v Londýně transplantovali brzlík, má jí pomoci obnovit imunitní systém

26.04. 17:18

Praha - Novorozené české holčičce v londýnské nemocnici transplantovali chybějící brzlík. Je prvním Čechem, který tuto operaci podstoupil. Má jí pomoci obnovit imunitní systém. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Fakultní nemocnice v Motole. Funkcí brzlíku je vývoj buněk imunitního systému,…

Unikátní technologie: Čech žije s umělým srdcem už 4,5 měsíce

04.04. 14:00

Praha - Čech (68) žije už 4,5 měsíce s umělým srdcem, které pro něj bylo poslední šancí. Hned po operaci se cítil dobře. Kvůli dlouhému předchozímu pobytu v nemocnici se musel učit znovu chodit. Nyní je jeho jediným omezením zákaz koupání, například ve vaně nebo v bazénu, může se jenom sprchovat.

IKEM slaví 15 let od unikátní operace. Nové srdce získalo za posledních 10 let přes 700 pacientů

02.04. 15:07

Praha - Česko patří v transplantacích ke světové špičce, počet dárců byl loni v přepočtu na milion obyvatel šestý nejvyšší na světě. Nové srdce získalo za posledních deset let přes 700 pacientů. Počty kolísají mezi 57 a 87 ročně, na čekají listině je momentálně zhruba sto lidí.

Průlom, nebo etický problém? Vědci vytvořili hybrida člověka a ovce, chtějí pěstovat lidské orgány

24.02. 16:09

Vědci byli vůbec poprvé schopni vytvořit ovčí embryo s malým množstvím lidského genetického kódu. Tento vědecký průlom byl představen na setkání Americké asociace pro rozvoj vědy v Texasu tento týden, píše server The Guardian. Tento pokrok by mohl být velmi důležité pro budoucí zdravotnické…

Čekáte na transplantaci orgánu? Za pár let možná nebudete muset

24.02. 16:07

Boston - Laboratoř Harvardské univerzity dokáže oddělit zvíření orgány od jejich buněk a obnovit je buňkami lidskými. Jednoho dne by to při transplantacích znamenalo obrovský průlom a záchranu několika miliónů lidí.

Lidé si dělají transplantaci doma sami. Lékaři jsou zděšeni

24.02. 11:07

Na serveru YouTube se objevila videa, které mohou ohrozit zdraví lidí. Jde o návody, jak si v domácím prostředí provést takzvanou fekální transplantaci. Lékaři jsou podobnými „zaručenými radami“ zděšeni a nabádají veřejnost, aby je ignorovala.

Nové plíce letos dostalo 42 Čechům, dalších 51 na ně ještě čeká

20.12. 12:05

Praha - Plíce jsou velmi citlivý orgán, protože jsou spojeny se zevním prostředím. Proto se z dárcovských orgánů může použít jen malá část. Plíce letos lékaři transplantovali do začátku prosince už 42 Čechům, na nové jich čeká ještě 51.

Lékaři z Prahy a Vídně provedli trojnásobnou transplantaci ledvin

05.12. 19:45

Praha - Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) spolu s kolegy z Vídně dnes provedli první trojnásobnou mezistátní transplantaci ledvin od žijících dárců v Evropě.

Osmitýdenní chlapeček z Británie dostal nové srdce

02.12. 22:08

Londýn - Osmitýdenní chlapeček, který byl v Británii nejmladším pacientem na čekací listině pro transplantace, dostal nové srdce.

Palestinský diplomat v USA podstoupil transplantaci plic

13.10. 11:10

Ramalláh - Dlouholetý palestinský vyjednávač s Izraelem Saíb Irikát (62) se ve čtvrtek podrobil transplantaci plic. Zákrok byl proveden v nemocnici ve Falls Church v americkém státě Virginia. Diplomat trpí plicní fibrózou, při níž organismus není dostatečně okysličován.

Unikátní operace: Dítě čekalo na transplantaci s mechanickým srdcem mimo tělo

20.09. 14:43

Praha - Ve Fakultní nemocnici Motol bylo hospitalizováno dítě, které čekalo na transplantaci srdce. Strávilo čtyři měsíce s mimotělním mechanickým srdcem. Unikátní péče i transplantace se zdařily a malý pacient je už v domácí péči.

Dvouhlavá zvířata? Vědci v laboratořích vytvářejí mutanty, pro společnost jsou ale pokusy tabu

11.09. 12:45

Kontroverzní chirurg a neurolog italského původu Sergio Canavero letos společně s týmem čínských lékařů oznámil, že se jim úspěšně povedlo vytvořit transplantací dvouhlavou myš. Canavero soustavně pracuje na první lidské transplantaci hlavy, kterou by chtěl provést do konce letošního roku a právě…

Unikátní operace: Lékaři v IKEM transplantovali zároveň srdce i játra

29.08. 12:43

Praha - Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) letos v červnu transplantovali zároveň srdce a játra od jednoho dárce. V Česku jde teprve o druhý takový zákrok, v Brně v roce 2005 transplantovali zároveň srdce, játra a ledviny. V USA to bylo poprvé v roce 1984.

Unikátní operace: Lékaři v IKEM transplantovali játra čtyřměsíčnímu kojenci

26.06. 12:10

Praha - Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) transplantovali játra čtyřměsíčnímu kojenci. Miminko, které nový orgán dostalo 13. dubna, trpělo biliární atrézií. Nevyvinuly se mu žlučové cesty, což ho ohrožovalo na životě kvůli riziku selhání jater.

Zemřel chirurg Vladimír Kočandrle. V roce 1984 provedl první úspěšnou transplantaci srdce v ČSSR

31.03. 12:27

Praha - Ve čtvrtek zemřel chirurg Vladimír Kočandrle, jehož tým v roce 1984 jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce.

Zemřel Thomas Starzl, který jako první provedl transplantaci jater

05.03. 21:53

Pittsburgh - V sobotu ve svém domě v Pittsburghu zemřel renomovaný lékař Thomas Starzl, který uskutečnil první transplantaci jater na světě. Bylo mu 90 let.

Česko přijme novelu o lepším zacházení s tkáněmi

09.09. 12:32

Praha - Sněmovní zdravotnický výbor projedná novelu, která má zajistit větší bezpečnosti pro zacházení s tkáněmi jejich jednotným evropským kódováním. Normu dnes v prvním kole podpořili poslanci. Prošla taky změny v zákoně o transplantacích.

reklama
Fotogalerie