Články k tématu: vesmir

Vesmír odhalil další tajemství? Vědci našli dalších 12 měsíců Jupitera

17.07. 21:54

Tampa - Ve Sluneční soustavě je stále co objevovat. Američtí vědci našli dalších 12 měsíců planety Jupiter. Známo jich tak už je celkem 79.

Nenechte si ujít jedinečnou podívanou: Blíží se nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století

16.07. 16:06

V pátek 27. července 2018 v pozdních večerních a nočních hodinách se Měsíc v úplňku ponoří na 1 hodinu a 43 minut do zemského stínu a získá zvláštní cihlově oranžové až rudé zabarvení. Za příznivého počasí tak lidé z Oceánie, Asie, Afriky a Evropy spatří vůbec nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto…

Co by se stalo, kdybyste spadli do černé díry?

Aktualizovali jsme 15.7.2018, 22:41, 15.07. 06:03

Černé díry jsou jedny z nejznámějších kosmických objektů, přesto o nich zatím má lidstvo jen zlomek informací. Kromě otázek týkajících se vzniku a účelu nyní nejnověji řeší možnost úniku v případě, že do ní něco spadne. A z odpovědi vědců mrazí.

reklama

Přelomový objev? Mléčná dráha je plná toxické a lepkavé mastnoty, zjistili vědci

07.07. 16:22

Vesmír je temné a studené místo - a ve většině částí galaxie je zřejmě dosti lepkavý. Mléčná dráha je totiž podle experetů plná toxické a lepkavé mastnoty

Vědci jsou v šoku: Vybuchla na Zemi před tisíci lety atomová bomba?

Aktualizovali jsme 3.7.2018, 22:15, 01.07. 10:05

Londýn - Může se to zdát jako scifi. Vědci ale přesto dodnes neví, co se vlastně ne Zemi stalo. Představte si svět v roce 775, kdy v dobách hlubokého středověku neexistovaly jaderné elektrárny a lidé tehdy ani žádnou radiaci neznali. Přesto se stalo něco, co dodnes nedokáže nikdo vysvětlit. Něco,…

NASA odsouvá termín vystřelení teleskopu Jamese Webba

29.06. 21:08

Mys Canaveral - Vesmírný dalekohled Jamese Webba má v budoucnu nahradit dosluhující Hubbleův teleskop. NASA dnes oznámila, že se jeho vynesení do kosmu znovu posouvá, a to o deset měsíců.

Raketa SpaceX opět startovala do vesmíru, veze i robota s umělou inteligencí

29.06. 15:38

Mys Canaveral - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odstartovala raketa společnosti SpaceX s nákladní lodí Dragon. Veze nové zásoby a vědecké přístroje. Astronauty potěší například káva s vysokým obsahem kofeinu, ale i první robot s umělou inteligencí naprogramovaný pro pobyt ve vesmíru.

Rotace Země se zpomaluje. Co bude, až se zastaví úplně?

23.06. 09:06

New York - Všechny planety ve vesmíru mají jedno společné. Bez ohledu na svou velikost, povrch a vzdálenost od nejbližší hvězdy se otáčejí kolem své osy. Je to dáno gravitací po Velkém třesku, který všechny planety vymrštil do vesmíru. Podobně jako dětská káča se ale rotace planet postupně…

Nad Českem letos prosvištěl už třetí bolid, na Karlovarsku by mohly být jeho úlomky

20.06. 15:10

Karlovy Vary - Jasný bolid mohli Češi letos pozorovat už potřetí. Na obloze se naposledy objevil v pátek večer. Při letu se rozpadal a velká většina jeho hmoty se v době průletu spotřebovala. Úlomky by mohly být na Karlovarsku.

Bouře na Marsu jsou nebezpečné i pro lidi? NASA vydala varování

20.06. 11:26

Mys Canaveral - Kvůli silné prachové bouři na Marsu se odmlčelo vozítko Opportunity, NASA nicméně věří, že se komunikaci ještě podaří navázat. Server Space.com upozorňuje, že bouře na rudé planetě mohou představovat riziko i pro lidi.

Hawkingovy ostatky byly uloženy ve Westminsteru

15.06. 18:37

Londýn - Urna s popelem Stephena Hawkinga byla dnes uložena v londýnském Westminsterském opatství. Fyzik bude odpočívat mezi velikány vědy jako jsou Isaac Newton či Charles Darwin. Jeho hlas putuje k nejbližší černé díře ve vesmíru.

Mars zasáhla prachová bouře, robotické vozítko Opportunity nereaguje

13.06. 22:09

Mys Canaveral - NASA se zatím bezúspěšně pokusila navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity, které na Marsu pracuje už téměř 15 let. Podle expertů se patrně samo přepnulo do úsporného režimu kvůli nedostatku energie způsobenému nynější velkou písečnou bouří na rudé planetě.

Ve vesmíru na krychli nikdy nenarazíte. Proč jsou planety a hvězdy kulaté?

13.06. 09:40

Vše, co se nachází ve vesmíru, je kulaté. Hvězdy, planety, asteroidy, nenašli byste nic, co má jiný než kulatý či šišatý tvar. Proč není ve vesmíru žádná krychle?

Kolik váží Mléčná dráha? Astronomové došli k neuvěřitelnému číslu

11.06. 07:54

Washington - Mléčná dráha má hmotnost 960 miliard Sluncí, tvrdí vědci z Arizonské univerzity v Tucsonu.

Obří vědecký průlom? Na měsících obřích exoplanet může být život

10.06. 11:52

Washington - Astronomové se rozhodli změnit metodu pátrání po životě ve vesmíru, napsal server Space.com. Pomocí nové analýzy identifikovali přes 100 obřích exoplanet (planet mimo Sluneční soustavu), které mohou mít měsíce s příznivými podmínkami pro život.

NASA našla na Marsu organické látky, může jít o stopy života

07.06. 21:55

Mys Canaveral (USA) - Americké vozítko Curiosity nalezlo na Marsu stopy po organických látkách. Zjistilo také sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře, což by mohlo znamenat, že na planetě byl život. Informuje o tom dnes magazín Science.

Přelomový objev? Na Marsu je tekoucí voda, což může znamenat život

07.06. 17:14

Atlanta (USA) - Vědcům z Technologického institutu v Atlantě poprvé na Marsu potvrdili výskyt tekoucí vody. Jedná se o jednu z podmínek existence života na této planetě, píše BBC.

Děsivé proroctví: Výbuch sopky na Havaji je znamením blížící se apokalypsy. Prý bude ještě hůř

04.06. 11:39

Konsporační teoretik David Meade je znám především díky své teorii o planetě Nibiru, která podle něj na Zemi přinese apokalypsu. Konec světa nicméně předpovídal už několikrát - a zatím se nic nestalo. Současné řádění živlu na Havaji je ale podle něj jasným znamením, že se něco blíží.

Po moderátorovi Stachovi pojmenovali planetku

02.06. 22:42

Praha - Astronomové pojmenovali po moderátorovi České televize Danielu Stachovi planetku. Jeho příjmení ponese planetka 93256, která obíhá v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem.

Thajsko chce poslat do vesmíru nejsmradlavější ovoce na světě

02.06. 12:37

Bangkok - Jaké by bylo zůstat uvězněný ve vesmíru s nejhůře páchnoucím ovocem na světě? Existuje šance, že to astronauti v budoucnu zjistí.

Britská společnost testuje soukromý raketoplán

01.06. 18:58

Washington - Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona podnikla se svým raketoplánem VSS Unity další nadzvukový testovací let, tentokrát to ale bylo poprvé, co v lodi byla namontována sedadla pro pasažéry a další vybavení. Kosmickou firmu ale podle portálu Forbes nadále čeká…

Jak při cestách do vesmíru "nenakazit" cizí planety? Viry hrozí i jiným planetám

28.05. 15:08

Praha - Dobývání vesmíru má svá pravidla, patří mezi ně mezinárodní smlouva z roku 1967, která má mimo jiné chránit Zemi před mimozemskou hmotou a ostatní vesmírná tělesa zase před "škodlivým zamořováním" pozemskými mikroby. Donedávna bylo riziko, že mikroorganismy ze Země "nakazí" jinou planetu,…

Putinův zlý muž odchází z vlády, bude šéfovat kosmické agentuře

24.05. 16:19

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes jmenoval bývalého vicepremiéra Dmitrije Rogozina šéfem kosmické agentury Roskosmos. Oznámila to agentura TASS. Rogozin, považovaný analytiky za kremelského jestřába, měl dříve ve vládě na starosti kosmický výzkum a zbrojní výrobu. V seznamu nové vlády,…

U Prostějova by mohly být zbytky vesmírného tělesa

24.05. 16:15

Praha - Velmi jasný bolid, který byl ve středu večer vidět na obloze především ve východní části Česka, mohl zanechat úlomky na Prostějovsku. Zaznamenala ho bolidová síť, což je soubor speciálních kamer. Na zajímavý úkaz, kterého si všimli i laičtí pozorovatelé, upozornil dnes Astronomický ústav…

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

K poskytování služeb, cílení reklam a analýze návštěvnosti využíváme soubory cookie. Používáním webu s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace