Články k tématu: vesmir

Hrozí Zemi srážka s jinou planetkou? Čeští astronomové vypočítali datum, kdy k tomu může dojít

Aktualizovali jsme 18.4.2018, 22:27, 18.04. 16:12

Čeští astronomové potvrdili a upřesnili dráhu planetky, která se v budoucnu může srazit se Zemí. Mohlo by k tomu dojít už v roce 2086.

Nechutné tajemství letů na Měsíc. Co se dělo v kabině Apolla? Na tuhle hrůzu posádka nikdy nezapomněla

Aktualizovali jsme 11.4.2018, 22:08, 09.04. 13:18

Historicky druhá lidská výprava k měsíci, mise Apollo 10 z května 1969, zřejmě zaznamenala doposud utajované komplikace. Podle záznamu komunikace v kabině, který zveřejnila NASA, v lodi poletovaly lidské exkrementy.

Mimozemský život je blíž, než jsme si mysleli? Objev na Venuši může znamenat průlom

06.04. 15:59

Planeta Venuše je jednou z nejvíce nepřátelských planet obíhajících kolem Slunce – teplota na jejím povrchu je spalující. A to ani nemluvíme o její atmosféře. Průlomová nová studie přesto možná nalezla důkazy, že mraky Venuše by mohly udržet formy mimozemského života.

reklama

K ISS dorazila nákladní loď Dragon společnosti SpaceX, veze přestojí a potraviny

04.04. 17:03

Oběžná dráha - Nákladní loď Dragon soukromé americké společnosti SpaceX dnes zdárně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Veze téměř 2600 kilo potravin a dalšího vybavení včetně přístrojů k vědeckým experimentům.

Američtí astronomové hlásí objev nejvzdálenější známé hvězdy

03.04. 10:15

Washington - Američtí astronomové objevili dosud nejvzdálenější hvězdu. Modrý veleobr dostal název Icarus. Je vzdálený 9,3 miliardy světelných let od Země, nachází se přinejmenším stokrát dál než jiné dosud známé nejvzdálenější hvězdy.

Nákladní vesmírná loď Dragon přepravuje k ISS zásoby potravin a vybavení + VIDEO

03.04. 08:03

Mys Canaveral - V pondělí večer SELČ odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) raketa Falcon 9 s bezpilotní soukromou nákladní lodí Dragon. Ta je naplněna téměř 2600 kilogramy potravin a dalším vybavením, včetně přístrojů k vědeckým experimentům.

Jak by vypadal konec světa? Není to nic nového, Země už byla v minulosti několikrát zničena

Aktualizovali jsme 2.4.2018, 09:41, 02.04. 07:32

Vědeckofantastické teorie s oblibou hovoří o konci světa. Autoři tento námět používají do filmů, knih i počítačových her, a pokaždé má sice jiný průběh, ale podobný princip. V reálném životě si něco takového dokážeme představit jen stěží, podle vědců by se ale takový scénář nestal poprvé. Země už…

Dvojice astronautů vystoupila z ISS

29.03. 17:59

Oběžná dráha - Američtí astronauti Richard Arnold a Andrew Feustel, který s sebou na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vzal opět postavu Krtečka, zahájili pracovní směnu vně orbitálního komplexu. Pro Arnolda je dnešní výstup do volného prostoru v pořadí třetí, pro Feustela sedmý.

Čínská stanice v pátek dopadne na Zemi. Hrozí nám nebezpečí?

27.03. 14:39

Peking - Trosky první čínské experimentální vesmírné stanice Tchien-kung 1, nad níž Čína ztratila kontrolu, by mohly dopadnout na Zemi již v pátek. Pokud by zbytky stanice dopadly do Evropy, pak by mohly skončit v některé ze zemí nacházejících se na jihu kontinentu.

Ráj astronomů v nebezpečí? Poušť Atacama je ohrožena světelným znečištěním

26.03. 10:58

Santiago de Chile - Poušť Atacama až dosud nabízela ideální podmínky pro sledování oblohy. Světelný smog, který znesnadňuje astronomům práci, už ale dorazil i sem.

Setkáme se někdy s mimozemskou civilizací? Vědci mají pro lidstvo jednu zásadní zprávu

Aktualizovali jsme 24.3.2018, 22:40, 24.03. 10:28

Řada lidí i vědců je přesvědčena, že ve vesmíru nejsme sami. Dokáží se ale někdy lidé opravdu spojit s mimozemskou civilizací? V tomto ohledu jsou odborníci velmi skeptičtí.

Astronaut Feustel se zapojí do vzdělávacího programu s českým Krtkem

23.03. 16:47

Praha - Americký astronaut Andrew Feustel (52) se zřejmě na palubě Mezinárodní kosmické stanice (ISS) zapojí do spolupráce s programem Do kosmu s Krtkem, který organizuje Astronomický ústav Akademie věd ČR.

Jak zachránit lidstvo po třetí světové válce? Slavný vynálezce už připravuje plán

19.03. 08:09

Austin – Lidstvo se zase o krok přiblížilo kolonizaci Marsu. Alespoň to tvrdí Elon Musk. Podle něj je dobytí naší sousední planety blízko.

Svět vzpomíná na Hawkinga. Inspiroval generace, říkají vědci

14.03. 11:21

Londýn - Dnes v univerzitním městě Cambridge zemřel fyzik Stephen Hawking, bylo mu 76 let. Truchlí politici, vědci i umělci. Britská premiérka Theresa Mayová ho označila za brilantní mozek a jednoho z největších vědců své generace. NASA na svém twitteru Hawkinga označila za "velvyslance vědy".

Hawking nahlížel hvězdám pod pokličku, lidstvo varoval před záhubou

14.03. 10:10

Londýn - Britský astrofyzik Stephen Hawking fascinoval vůlí, se kterou překonával svůj tělesný handicap a díky které dokázal napsat řadu prací a knih. Hawking ale zároveň v posledních letech varoval, že "vědecký pokrok přivede lidstvo do záhuby".

Zemi nezničí asteroid ani války. Podle vědců to bude něco, co můžeme pozorovat už dnes

Aktualizovali jsme 12.3.2018, 22:26, 11.03. 10:41

V tropických dnech většina lidí slunce na obloze nevidí moc ráda. Přesto je jeho existence nezbytně nutná pro život na Zemi a nebýt Slunce, žádný život by nikdy nevznikl. Stejně tak, jako udržuje naši planetu v chodu, nás ale jednou zničí. Podle odborníků totiž právě Slunce jednou Zemi pohltí.

Vesmír můžete vidět i u vás doma. Jak zachytit pozůstatek Velkého třesku?

10.03. 15:05

Věděli jste, že pokaždé, když zapnete starší televizi nebo rádio, slyšíte zbytky Velkého třesku? Stačí vyskočit z naladěné stanice. V rádiu uslyšíte šum, v televizi se můžete kochat zrněním. A ačkoliv se vám to zdá sebevíc podivné, koukáte na skutečný kus vesmíru přímo z tepla vašeho domova.

Čeští vědci používají pro výzkum vesmíru obří antény v Chile

10.03. 09:40

Praha - Soustava ALMA tvořená 66 obřími anténami v chilské poušti Atacama slouží pro pozorování a výzkum vesmíru i českým vědcům.

Před vesmírem nebylo nic, učili nás ve škole. Podle vědců ale mohlo být něco mnohem většího

09.03. 12:41

Teoretické fyzikové a kosmologové se zabývají největšími otázkami, které provází lidstvo už od počátku. Proč jsme tady? Kdo je tady kromě nás? Kdy a jak vznikl vesmír? Zatímco se všeobecně přijímá, že původcem našeho světa byl Velký třesk, tak mnohé trápí i otázka, co zde bylo před ním?

Český vědec vyfotil Muskovu Teslu na oběžné dráze

05.03. 15:49

Praha - Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se podařilo českému astronomovi Martinu Maškovi. Vůz vynesla do kosmu raketa Falcon Heavy, která odstartovala z floridského Mysu Canaveral 6. února.

Z ISS se po pěti měsících ve vesmítu vrátili tři kosmonauti

28.02. 08:00

Bajkonur - V Kazachstánu dnes v pořádku přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz, na jehož palubě byli dva američtí astronauti Joe Acab a Mark Vande Hei a ruský kosmonaut Alexandr Misurkin.

Mléčná dráha pod palbou? Na Zemi se z vesmíru řítí stovky nebezpečných hvězd

27.02. 08:11

K naší planetě pomalu cestují stovky nebezpečných těles. Existuje okolo dvou tuctů hvězd, které proletí okolo 3,26 světelných let od sluneční soustavy. A okolo 600 hvězd by podle odhadů mělo proletět přibližně 16,3 světelných let od soustavy. Všechno je to dostatečně blízko, aby hvězdy narušily…

Jak se hledají mimozemšťané? Lidem pomáhají tato obří zařízení

24.02. 10:23

Lidé dodnes neví, jestli jsou ve vesmíru sami. Rozhodně ale nelení a snaží se prakticky bez ustání monitorovat okolní vesmír a pátrat po jakýchkoliv náznacích, které by mohly svědčit o existenci jiných mimozemských civilizací. Slouží jim k tomu poměrně rozsáhlá a složitá soustava teleskopů, z nichž…

Co bude dál s červenou Teslou, která letěla do vesmíru? Může narazit do Země nebo do Venuše

Aktualizovali jsme 16.2.2018, 17:53, 16.02. 12:49

Elon Musk bezpochyby píše dějiny, a to nejen na poli moderní vědy a kosmonautiky. Širokou veřejnost zaujaly obrázky automobilu, jež si i s pasažérem pluje mezi hvězdy. Kam ale dopluje a jak jeho cesta skončí?

reklama
reklama
reklama

Fotogalerie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací