Články k tématu: vesmir

Asteroidy, meteory, tajemná přitažlivá síla. Ve vesmíru se něco děje. Naplňuje se podivné proroctví?

Aktualizovali jsme 12.1.2018, 22:24, 12.01. 09:10

Rok 2017 byl rokem, kdy se svět hned při několika příležitostech vyhnul katastrofě. Nešlo přitom o Severní Koreu ani Donalda Trumpa vyhrožujícího "ohněm a zuřivostí". Vlastně je řeč o tajemné a především fiktivní planetě Nibiru, píše server The Independent.

K Zemi míří obří lebka. Potkáme se s ní už za několik měsíců

10.01. 16:38

Asteroid 2015 TB145 není na první pohled ničím výjimečný. Nevyniká názvem, složením ani dráhou letu. Pokud se na něj ale podíváme blíže, zjistíme věc minimálně zajímavou. Vypadá totiž jako obří lebka, a za několik měsíců nás mine.

Japonec ve vesmíru vyrostl o 9 centimetrů? Astronaut se omluvil za mylnou informaci

10.01. 09:16

Tokio - Japonský astronaut Norišige Kanai (41) se dnes omluvil za zveřejnění mylné informace, že za pouhé tři týdny pobytu ve vesmíru na ISS vyrostl o devět centimetrů. Kanai se na přání velitele přeměřil a zjistil, že ve skutečnosti vyrostl jen o dva centimetry.

reklama

USA poslaly do kosmu utajovanou družici

08.01. 13:31

Mys Canaveral - Raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX vynesla v noci na dnešek na oběžnou dráhu kolem Země utajovanou družici. Firma pouze sdělila, že náklad jménem vlády USA poskytla americká zbrojovka Northrop Grumman. Známo ale není, jaká americká agentura bude družici Zuma provozovat a…

Jak se chovat během setkání s mimozemskou civilizací? Tyto pravidla musíte dodržovat

Aktualizovali jsme 7.1.2018, 16:54, 07.01. 13:27

Představte si, že vám na zahradě přistane létající talíř a z něj vystoupí skupina bytostí z mimozemské civilizace. Samozřejmě se okamžitě sjedou policisté, hasiči, záchranáři, tajná služba a nevyhnete se ani zvědavým pohledům sousedů a novinářů, nicméně jejich první setkání s lidmi budete muset…

Zemřel astronaut John Young, který dvakrát přistál na Měsíci

06.01. 23:20

Washington - Americký astronaut John Young v pátek večer podlehl komplikacím zápalu plic. Bylo mu 87 let. Do důchodu odešel v roce 2014 po více než čtyřiceti letech práce pro NASA.

Kolem Země ročně proletí stovky asteroidů. Co kdyby jeden mířil přímo na nás?

Aktualizovali jsme 6.1.2018, 11:17, 06.01. 07:40

Asteroidy jsou ve vesmíru naprosto běžné, přesto jsou jejich kolize s planetami v naší soustavě poměrně ojedinělé. Každý rok nás ohrožuje zhruba 1500 takových objektů, většina malých ale shoří v atmosféře a velké naštěstí nemají kolizní kurz se Zemí. Co by se ale stalo, kdyby opravdu hrozilo, že k…

Rok 2018 přinese úplné zatmění Měsícem superúplněk i bohatý meteorický roj

02.01. 16:53

Praha - Hned několik zajímavých úkazů nabídne zájemcům v roce 2018 noční obloha. Ty nejvýznamnější přijdou v létě, a to úplné zatmění Měsíce a velká opozice Marsu.

Rusko se vrátilo k plánu sestrojit opakovaně použitelné rakety

02.01. 14:44

Moskva - Rusko se vrátilo k plánu sestrojit opakovaně použitelnou kosmickou raketu, jejíž vývoj byl v roce 2012 zastaven. Na projektu Korona Moskva konstruktéři pracovali od roku 1992 a o klíčových technologických prvcích mají údajně už jasno.

Rusko obnovilo spojení s první angolskou družicí Angosat-1

29.12. 11:24

Moskva - Ruská raketová korporace RKK Eněrgija dnes potvrdila, že se podařilo znovu navázat spojení s první angolskou družicí Angosat-1, vynesenou do vesmíru v úterý.

Technikům se prý povedlo obnovit spojení s první angolskou družicí

28.12. 19:36

Moskva - Ztracené spojení s první angolskou družicí Angosat-1, vynesenou do vesmíru v úterý, se podařilo obnovit. Informovala o tom dnes agentura TASS.

Z nepřátel věděckými partnery: Angola má první družici ve vesmíru

27.12. 09:52

Bajkonur - K dobývání vesmíru se přidala už i Angola. Nosná raketa s družicí Angosat-1 odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý večer. Zařízení má být s to zajistit vysílání nejen na angolském území, ale po celé Africe.

Neuvěřitelné spojení? Počasí na Zemi ovlivňují události hluboko ve vesmíru

Aktualizovali jsme 23.12.2017, 14:57, 23.12. 08:25

Klima na Zemi je ovlivňováno Sluncem, naší nejbližší hvězdou. To se ale ví už nějakou dobu. Vědci však přišli na novou fascinující věc - podle nich mohou hrát roli ve změnách klimatu i vzdálené vybuchující hvězdy, kterým se říká supernovy. Ty jsou nyní spojovány s tvorbou mraků. Vypadá to, že mohou…

VIDEO: Raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX vytvořila na obloze jedinečný úkaz

23.12. 13:07

Los Angeles - Páteční večerní start rakety Falcon 9 doprovázela mimořádná podívaná. Raketa americké soukromé společnosti SpaceX za sebou na potemnělé obloze zanechala projasněnou kouřovou stopu.

Zemřel americký astronaut McCandless, jako první vystoupil z lodě bez lana

23.12. 09:42

Houston - Ve věku 80 let ve čtvrtek zemřel americký astronaut Bruce McCandless. Byl prvním člověkem, který vykročil do kosmického prostoru bez pevného spojení s lodí.

NASA plánuje vyslat sondu pátrající po stopách života

21.12. 08:46

Washington - NASA plánuje vyslat v roce 2069 do mezihvězdného prostoru automatickou sondu, která by hledala stopy života. Má jít o součást oslav stého výročí prvního letu člověka na Měsíc.

Tři noví astronauti přistáli na ISS, čekají na ně stovky projektů

19.12. 12:09

Oběžná dráha - Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes přistála loď Sojuz MS-07 se třemi dalšími členy posádky. Stráví na oběžné dráze více než čtyři měsíce. Podle NASA je čeká práce spojená s přibližně 250 výzkumnými projekty například z oblasti fyziky a biologie.

Jak by vypadal život, kdyby byla Země placatá?

14.12. 08:44

Médii se čas od času prožene zpráva o lidech, kteří se domnívají, že planeta Země není kulatá, ale placatá. Kromě tradičního tvrzení konspiračních teoretiků s ním přijdou slavní sportovci nebo vědci, kteří dokonce svépomocí staví raketu, aby se o tvaru našeho světa přesvědčili sami. Vědci se proto…

Kdysi kolem Země obíhaly dva měsíce. Proč nám zůstal jen jeden?

Aktualizovali jsme 10.12.2017, 20:29, 10.12. 14:39

Při pohledu na noční oblohu považujeme za samozřejmé, že na ní spatříme měsíc. Původně ale naši planetu obíhaly měsíce dva. Ten druhý ale zmizel, a vědci konečně zjistili kam.

Kde se vzal radioaktivní mrak nad Evropou? Podle ruského experta je na vině družice

08.12. 12:04

Moskva - Radiaktivní mrak, který byl v říjnu zaznamenán nad Evropou, byl nejspíš z umělé družice. Podle dřívějších spekulací mohl zdroj znečištění pocházet z jaderné havárie v Rusku nebo Kazachstánu.

Děsivá hvězda smrti existuje? Vědci naznačili, jaký bude osud naší Země

08.12. 08:47

Říká se, že Zemi může zničit celá řada katastrof. To ale nemusí vždy být tak úplně pravda. Zemětřesení nebo náraz asteroidu sice může vyhladit lidstvo, planetu jako takovou ale nezničí. Vědci však ví o něčem, co by to dokázat mohlo.

Proč jsme se zatím nesetkal s cizí civilizací? Kolem nás mohou žít tisíce mimozemšťanů

07.12. 11:09

Podle některých studií se v naší galaxii nachází asi 3000 mimozemských civilizací. Kontakt s mimozemšťany bude prý ale extrémně vzácný, hlavně kvůli obrovské vzdálenosti. Jaké další faktory zapřičinily, že jsme se dosud s jinou civilizací nesetkali?

Nejsme ve vesmíru sami? Astronauté objevili ve vesmíru něco podivného

Aktualizovali jsme 3.12.2017, 22:14, 03.12. 11:12

Mimozemšťané nejsou jen zelení mužíčci s tykadly nebo chobotnice známé z hollywoodských filmů. Mnohem pravděpodobnější je, že ve vesmíru narazíme na tvory, které pouhým okem ani nevidíme, mikroorganismy a bakterie. A právě na druhé jmenovaní nyní narazili astronauti na Mezinárodní kosmické stanici …

Prospali jsme možnost útěku ze Země? Přišli jsme o nejbližší obyvatelnou planetu

02.12. 09:49

Venuše je vedle Marsu náš nejbližší soused a přitom jedna z nejhorších planet, kterou známe. Panují na ni extrémní podmínky způsobené skleníkovým efektem, spalujícím povrchem a atmosférickým tlakem, což v praxi znamená, že při přistání na ní by tlak okamžitě rozdrtil všechny kosti ve vašem těle.…

reklama
reklama
reklama
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací