reklama

Pro Fialu je 17. listopad jeden z nejdůležitějších svátků. "Stačí říci slova svoboda, demokracie - to všechno je spojeno se 17. listopadem," řekl. Podle něj je to svátek naděje. "Tu naději je dobré si připomínat i dnes, protože samozřejmě to slavíme v trošku smutných okolnostech," podotkl s odkazem na pandemii koronaviru. Svoboda je podle něj nesmírně křehká, lidé by měli být stále citliví na to, kde svobodu ztrácí, podotkl.

Česko by si podle Fialy zasloužilo lepší politiku i vládu. "Naděje je i v tom, že za rok se toho můžeme všichni dočkat," dodal předseda ODS s poukazem na sněmovní volby. Na twitteru vyzval k tomu, aby lidé večer zapálili za okny "svíčku za svobodu" vzhledem k tomu, že hromadné akce jsou letos vyloučeny.

Svoboda se podle Jurečky za 31 let do společnosti vžila. "Ale nemůžeme říci, že svoboda a demokracie a její základní principy nejsou ohroženy. Vždy z nějakých důvodů to ohrožení tady je, ať už větší, nebo menší," řekl novinářům Jurečka.

"Je na nás, abychom usilovali o to, aby ta demokracie byla kvalitní," doplnila Pekarová Adamová. Podle ní se za poslední dobu kvalita demokracie v Česku snižovala, což lze změnit už v příštím volebním roce. Důležitá je podle předsedkyně TOP 09 kromě svobody také zodpovědnost, a to nejen za sebe a svou rodinu, ale také za celek.

V Česku je podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše třeba dokončit transformaci společnosti, která začala před 31 lety, směrem k demokraciím západního typu. ČR by neměla dopadnout jako Polsko či Maďarsko, které mají podle Bartoše problémy s demokracií. Předseda Pirátů to dnes řekl novinářům na pražské Národní třídě, kde uctil památku výročí událostí 17. listopadu.

"Transformace v demokratickou zemi nebyla úplně dokončena, na přelomu milénia dospěla k jakémusi úpadku politických elit. Dostali jsme se až do současné doby, kdy tady máme jednu silnou politickou stranu a pana premiéra, který si z právního státu dělá trhací kalendář," uvedl Bartoš.

Připomínku výročí 31 let od ukončení nadvlády komunistické strany v někdejším Československu vnímá Bartoš jako jiskru do aktivit politických a občanských aktivit. Cestu k dokončení transformace vidí v dialogu a spolupráci mezilidské a mezioborové. Pomůže to podle Bartoše překonat i očekávanou ekonomickou krizi.