Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Śkolek je málo, tát podporuje rodiny spíš daněmi a dávkami, upozorňuje studie

Děti
Děti
Foto: Pixabay

Praha - Stát podporuje rodiny hlavně daňovými slevami a dávkami. Naopak školky a další služby jsou podfinancované a jejich kapacita je nedostatečná. Nastavení české rodinné politiky před chudobou příliš nechrání a matky při návratu do práce spíš znevýhodňuje.

Uvádí to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Podíl výdajů na podporu rodin na HDP je v Česku nad průměrem EU.

Institut studii připravil před volbami. Součástí materiálu jsou i otázky, na které by měli politici odpovědět. Výzkumníci chtějí zveřejnit ještě práce o příjmech seniorů či platech učitelů.

Podle studie má nastavení politiky dopad na postavení žen na trhu práce i na porodnost. "ČR se zaměřuje především na finanční podporu rodin, zatímco politiky ulehčující ženám péči o děti - podpora služeb a zapojení otců do péče - nejsou dostatečně využívány," uvádí studie. Podle ní se přitom ukazuje, že usnadnění péče o děti je při snaze zvýšit porodnost až dvakrát efektivnější než jiný typ opatření.

Do podpory rodin putuje v Česku 3,14 procenta HDP. V unii je to v průměru 2,76 procenta. Německo dává 3,03 procenta, Rakousko 2,61 procenta a Slovensko 2,06 procenta.

Celkem 0,93 procenta HDP představují v ČR daňové úlevy. V unii je to průměrně 0,29 procenta. Český podíl byl tak z unijních států druhý nejvyšší. Podle studie ale daňový systém výrazně podporuje ty rodiny, kde vydělává jen jeden z rodičů, protože slevy jsou na dítě a na manžela či manželku bez příjmu. Druhý vydělávající v rodině má pak vysokou sazbu.

"Vzhledem k tomu, že druhými vydělávajícími jsou u nás převážně ženy, nastavení daňové podpory je vystavuje velmi vysokému efektivnímu zdanění, které velmi znevýhodňuje jejich návrat do práce třeba po rodičovské," shrnuje studie.

Situaci ženám neusnadňuje i malá nabídka částečných úvazků. Zatímco v EU je má v průměru 32 procent žen, v Česku devět procent. Právě kvůli zdanění a dalším výdajům se to podle studie rodinám nevyplatí, a nabídka míst s kratší pracovní dobou je navíc malá. Ženy tedy návrat do zaměstnání často odkládají. Několikaletá pauza pak dopadá na jejich výdělek. Propast mezi příjmy žen a mužů se zvětšuje a pracovnice své kolegy pak už platově nikdy nedoženou.

Zaměstnanost bezdětných žen a matek s odrostlými potomky v Česku patří v EU k nejvyšším. U matek s dětmi do čtyř let v ČR ale prudce klesá, Česko má propad vůbec největší. Zvýšení uplatnění žen by přitom zlepšilo příjmy celé rodiny, zdůrazňuje studie.

Témata:  Česká republika daně sociální dávky děti

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.