Praha - Skupina senátorů chce u Ústavního soudu zrušit část ustanovení daňového řádu, kterým se úřady řídí při výběru daní. Vláda prý nerespektuje dřívější verdikt justice.
Krok senátorů souvisí s loňským rozhodnutím soudu, který s účinností ke konci letošního roku zrušil část ustanovení zákona upravující obsah kontrolního hlášení k dani z přidané hodnoty. Ministerstvo financí však novou úpravu nepřipravilo. Na dnešní tiskové konferenci v Senátu to uvedli senátoři Ivo Valenta (za Soukromníky), Miloš Vystrčil (ODS) a Jan Horník (STAN).
Ústavní soud rovněž na návrh senátorů zrušil s účinností ke konci letošního roku ustanovení, jež ponechávalo rozsah údajů žádaných v kontrolním hlášení k DPH na úvaze finanční správy. Požadované údaje, či alespoň jejich základní okruhy, by měl stanovit přímo právní předpis, nikoliv jen formulář finanční správy. Vláda dostala čas do konce letošního roku na to, aby stav napravila.
Senátoři ale poukazují na to, že se tak nestalo. Poukazují na dřívější vyjádření ministerstva financí, které návrh změny zákona nepředložilo s tím, že do voleb by se nepodařilo schválit, a chce pro výběr kontrolních hlášení od příštího roku využívat ustanovení daňového řádu. A právě toto ustanovení daňového řádu, první dva odstavce v paragrafu 72, nyní chtějí senátoři u Ústavního soudu zrušit, aby tak zabránili jeho využití pro správu kontrolních hlášení.
"To zrušené ustanovení o kontrolním hlášení říkalo, že v kontrolním hlášení je třeba uvést údaje potřebné pro správu daně. Nic víc. Čili naprosto nedostatečně konkretizované povinnosti, co v tom kontrolním hlášení má být," řekl ČTK advokát Lukáš Rothanzl, který na tiskové konferenci také vystoupil. Pokud se podaří, aby soud napadené dva odstavce jednoho paragrafu v daňovém řádu zrušil, přijde podle něj ministerstvo financí o "obezličku" proč nemusí svoji praxi měnit.
Témata: daně, Ústavní soud ČR, Senát Parlamentu České republiky
Související
30. října 2024 20:35
17. září 2024 19:51
10. září 2024 21:24
4. září 2024 16:04
13. července 2024 14:25
3. března 2024 9:57