Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Strany zdůrazňují kvalitu VŠ, platy jejich učitelů ale neřeší. Co vše by se mohlo změnit?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - Politické strany ve svých volebních programech kladou důraz na kvalitu vysokých škol (VŠ), jejich modernizaci a posílení aplikovaného výzkumu při spolupráci vědců s podnikatelskou sférou. Řeší se i stipendia a údajný nadbytek absolventů humanitních oborů na trhu práce. Na platy univerzitních pedagogů ale politici zapomněli.

ČSSD ve svém programu uvádí, že zmodernizuje vzdělávání na VŠ tak, aby reagovalo na změny ve společnosti, ekonomice i technologiích. Podle ANO, STAN, ODS a TOP 09 je proto třeba podporovat spolupráci univerzit s dalšími vědeckými institucemi a soukromým sektorem v průmyslu a posílit zapojení VŠ do aplikovaného výzkumu.

ODS, TOP 09 a STAN požadují, aby měly VŠ a výzkumné organizace garantovány peníze pro víceleté období, přičemž ODS by podpořila hlavně přírodovědné a technické obory. Podle TOP 09 a Pirátů by mělo být hlavním měřítkem v ohodnocení mezinárodní uznání.

ČSSD, TOP 09, KDU-ČSL a STAN se v programech věnují problematice doktorandských stipendií. ČSSD by podpořila plnohodnotné zaměstnávání doktorandů na VŠ. Lidovci by stipendia zvýšili a zároveň snížili počet doktorandů. TOP 09 a STAN chtějí, aby lepší ohodnocení doktorandů záviselo na výsledcích jejich práce.

ČSSD, KSČM a KDU-ČSL navíc slibují další druhy stipendií. KSČM je pro poskytování státních sociálních stipendií a stipendií nejtalentovanějším studentům. Chce se také zasadit o kvalitnější koleje a menzy. KDU-ČSL zmiňuje vytvoření systému, který by umožňoval lepší skloubení mateřství a vysokoškolského studia.

Se zavedením školného na VŠ by souhlasila TOP 09. Poplatek by se podle ní měl využívat na stipendia pro talentované studenty z chudších rodin. Vedle toho ODS by zpřísnila poplatek při překročení standardní doby studia a Svoboda a přímá demokracie (SPD) zpoplatnila studia na VŠ pro cizince. ČSSD, ANO, lidovci, Zelení a komunisté jsou naopak proti změně bezplatného studia na první VŠ v případě dokončení v řádné době.

ANO chce podpořit možnost studovat na webu v hromadných otevřených online kurzech (MOOC).

Svoboda a přímá demokracie (SPD) ve svém programu tvrdí, že je v ČR nyní hodně vysokoškolsky vzdělaných lidí humanitního směru a naopak nedostatek techniků či řemeslníků.

Zelení jsou pro to, aby se při hodnocení VŠ zohledňoval počet studujících, výsledky výzkumu, uplatnění absolventů i kvalita výuky. Chtějí tak zrovnoprávnit financování společenskovědních a ostatních vysokoškolských oborů. Nesouhlasí ale s tím, aby VŠ přestaly patřit pod ministerstvo školství, pokud by vzniklo například nové ministerstvo pro vědu. Akademická hodnost docenta a profesora by se podle nich měla pojit s pracovním místem na dané škole, podobně jako je tomu například v USA.

Témata:  vysoké školy školství Sociální demokracie (SOCDEM) ODS TOP 09 Starostové a nezávislí KDU-ČSL Piráti KSČM Strana zelených Svoboda a přímá demokracie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.