Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy by měl politik rezignovat? Trestné činy vadí, nevěra tolik ne

Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Nově zvolení poslanci poprvé usedli do lavic
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Praha - Přibližně devět z deseti Čechů si myslí, že politik by měl odstoupit, pokud je obviněn nebo usvědčen z trestného činu. Manželská nevěra je důvodem k odstoupení podle necelé čtvrtiny lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Za nejzávažnější důvod k odchodu z politické funkce pokládá veřejnost usvědčení z trestného činu souvisejícího s výkonem funkce. Politik musí v takovém případě odejít podle 94 procent respondentů. I pouhé obvinění z nezákonného jednání v souvislosti s výkonem funkce by mělo představovat konečnou podle 89 procent dotázaných.

Podobný názor mají lidé v případech, kdy trestný čin nesouvisí s výkonem funkce. V případě odsouzení by měl politik odejít podle devíti z deseti lidí. Pouhé obvinění považuje v tomto případě za důvod k odchodu 84 procent účastníků průzkumu.

Neoprávněné používání akademického titulu vidí jako důvod k rezignaci 83 procent respondentů. Tři čtvrtiny lidí si myslí, že stačí, aby byl nějaký politik "spojován s nějakou trestnou činností".

Úmyslné lhaní při veřejném vystoupení považuje za důvod k odstoupení 73 procent lidí. Odsouzení v občanském sporu pro pomluvu by mělo znamenat konec kariéry v politice podle 64 procent lidí.

Přibližně šest z deseti dotázaných vidí jako důvod k odstoupení zavinění vážné dopravní nehody, výtržnost v opilosti a situaci, kdy je politik spojován s nevyjasněnými finančními či majetkovými operacemi. Společensky nevhodné chování by mělo znamenat konec v politice podle 55 procent lidí.

Relativně tolerantní je veřejnost k přestupku nesouvisejícímu s výkonem politické funkce. Jako důvod k odchodu takový případ označilo 37 procent dotázaných. Přibližně čtvrtina respondentů by si přála odchod funkcionáře, jehož příbuzný se dopustil úmyslného trestného činu.

Nejtolerantněji se Češi staví k manželské nevěře politiků. Důvodem k odchodu je podle 22 procent občanů.

Od minulého průzkumu z března 2015 se statisticky významně snížil požadavek na odstoupení politiků v případě důvodů spojených s trestnými činy. Největší pokles byl zaznamenán u důvodů "nevyjasněnost majetkových nebo finančních operací" a "spojení politika s nějakou trestnou činností," uvádí zpráva CVVM.

Průzkum CVVM se konal od 7. do 19. dubna. Na dotazy odpovídalo 1115 respondentů ve věku od 15 let.

Témata:  politici průzkumy Češi

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.