Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Epidemie nejvíce zasáhla pracující na dočasných pozicích

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Epidemie koronaviru ekonomicky nejvíce dopadla na lidi pracující na dočasných pozicích, na dohody a také na některé živnostníky a ukázala neschopnost sociálního systému efektivně je chránit. Uvedlo to Centrum pro společenské otázky - SPOT, které zpracovalo analýzu k situaci těchto pracovníků. Podle ní vypadávají z běžných systémů podpory a je třeba pro ně připravovat zvláštní programy. O analýze dnes ČTK informovala Lucie Trlifajová ze spolku SPOT, který sdružuje sociology či sociální antropology.

Lidé v takzvaných prekérních pracovních pozicích přicházejí podle autorů analýzy o práci jako první, vládní programy na zmírnění dopadů epidemie přitom na jejich situaci nereagovaly vždy dostatečně, včas a srozumitelně. "Museli na podporu čekat déle, podmínky byly často nejednoznačné a proměnlivé," uvedla hlavní autorka analýzy Andrea Svobodová. "Některé ohrožené skupiny byly z podpory zcela vyloučeny, nebo kompenzovala jen část jejich příjmu," dodala.

Jako příklady analýza uvádí, že lidem pracujícím na dohodu o pracovní činnosti byla podpora schválená téměř půl roku po nástupu pandemie a osoby samostatně výdělečně činné či pracovníci na dohodu získali nárok na ošetřovné později než zaměstnanci a často se měnily jeho podmínky. "Pokud byli v exekuci nebo insolvenci, byli z několika forem podpory vyloučeni zcela. O podporu také nemohli žádat například matky na rodičovské či invalidní důchodci, kteří si přivydělávají prací na dohody bez sociálních odvodů - přestože je pro ně tento příjem mnohdy klíčový," napsali autoři.

Nastavení podpory během epidemie se v Česku řídí logikou, že jedinec má jeden hlavní příjem, ze kterého je schopný se uživit, uvedli autoři analýzy. Z podpory tak byli často vyloučeni ti, pro které tento předpoklad neplatí. "To souvisí i s absencí kolektivního zastoupení prekérních pracovníků - chybí někdo, kdo by je v politických jednáních reprezentoval," poukázala spoluautorka analýzy Lucie Trlifajová.

Dopady epidemie podle analýzy primárně zasáhly domácnosti, které měly nižší příjmy již před krizí a chyběly jim finanční rezervy. Potřebují tak pomoc zvenčí nebo je ohrožuje zadlužení. Podle Trlifajové je tak nutné začít o lidech v prekérních pracích uvažovat i na úrovni státu jako o ohrožené skupině.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 práce

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.