Epidemie koronaviru ekonomicky nejvíce dopadla na lidi pracující na dočasných pozicích, na dohody a také na některé živnostníky a ukázala neschopnost sociálního systému efektivně je chránit. Uvedlo to Centrum pro společenské otázky - SPOT, které zpracovalo analýzu k situaci těchto pracovníků. Podle ní vypadávají z běžných systémů podpory a je třeba pro ně připravovat zvláštní programy. O analýze dnes ČTK informovala Lucie Trlifajová ze spolku SPOT, který sdružuje sociology či sociální antropology.
Lidé v takzvaných prekérních pracovních pozicích přicházejí podle autorů analýzy o práci jako první, vládní programy na zmírnění dopadů epidemie přitom na jejich situaci nereagovaly vždy dostatečně, včas a srozumitelně. "Museli na podporu čekat déle, podmínky byly často nejednoznačné a proměnlivé," uvedla hlavní autorka analýzy Andrea Svobodová. "Některé ohrožené skupiny byly z podpory zcela vyloučeny, nebo kompenzovala jen část jejich příjmu," dodala.
Jako příklady analýza uvádí, že lidem pracujícím na dohodu o pracovní činnosti byla podpora schválená téměř půl roku po nástupu pandemie a osoby samostatně výdělečně činné či pracovníci na dohodu získali nárok na ošetřovné později než zaměstnanci a často se měnily jeho podmínky. "Pokud byli v exekuci nebo insolvenci, byli z několika forem podpory vyloučeni zcela. O podporu také nemohli žádat například matky na rodičovské či invalidní důchodci, kteří si přivydělávají prací na dohody bez sociálních odvodů - přestože je pro ně tento příjem mnohdy klíčový," napsali autoři.
Nastavení podpory během epidemie se v Česku řídí logikou, že jedinec má jeden hlavní příjem, ze kterého je schopný se uživit, uvedli autoři analýzy. Z podpory tak byli často vyloučeni ti, pro které tento předpoklad neplatí. "To souvisí i s absencí kolektivního zastoupení prekérních pracovníků - chybí někdo, kdo by je v politických jednáních reprezentoval," poukázala spoluautorka analýzy Lucie Trlifajová.
Dopady epidemie podle analýzy primárně zasáhly domácnosti, které měly nižší příjmy již před krizí a chyběly jim finanční rezervy. Potřebují tak pomoc zvenčí nebo je ohrožuje zadlužení. Podle Trlifajové je tak nutné začít o lidech v prekérních pracích uvažovat i na úrovni státu jako o ohrožené skupině.
Témata: koronavirus (coronavirus) COVID-19, práce
Související
3. listopadu 2024 11:46
28. října 2024 19:26
22. října 2024 18:04
15. října 2024 9:33
14. října 2024 10:32
10. října 2024 9:45