Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Opozice tepe vládu: Možná nebude na důchody, Babišův střet zájmů bije do očí

Ivan Bartoš, předseda Pirátů
Ivan Bartoš, předseda Pirátů
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Trestní stíhání a střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vyčítají lídři opozičních stran kabinetu v anketě ČTK ke dvěma letům, které uplynuly od chvíle, kdy současná vláda získala důvěru. Opoziční strany také považují kabinet za neodborně personálně obsazený, upozorňují i na neplnění programového prohlášení či zadlužování státu. Vadí jim také to, že důvěru má menšinový kabinet díky hlasům KSČM a komunisté pomáhají i s prosazováním klíčové legislativy.

Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, stíhání bylo loni v srpnu zastaveno, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale po přezkumu v prosinci Babišovo stíhání obnovil. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že trestní stíhání zůstává zásadním problémem vlády, premiér je podle něj navíc "v do očí bijícím střetu zájmů".

Loňský závěr auditu Evropské komise konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš střet zájmů i opodstatněnost stíhání dlouhodobě odmítá. Bartoš ale upozorňuje, že Babiš podle majetkového přiznání inkasoval loni od Agrofertu 90,2 milionu korun. "I když s ním podle svých slov už nemá nic společného," uvedl.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové kabinet sune ČR do područí Babišových ekonomických zájmů. "To je bohužel rys typický zejména pro východní oligarchie, nikoliv pro svobodnou demokratickou zemi," uvedla. Kabinet podle ní postupuje "jako jeden muž", když se jedná o dobro podnikání premiéra, mlčí ale naopak v době, kdy má příležitost jednat pro dobro Česka.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana vláda selhává i v personálním obsazení. "Ministerská křesla neobsadili odborníci, ale oddaní nohsledi, kteří přicházeli a odcházeli, protože se prezentovali spíše jako nemehla," uvedl. Kabinet se podle něj soustřeďuje na dárečky voličům a na marketingovou sebeprezentaci. "Byť si vláda užívala nevídané ekonomické prosperity, nedokázala udržet vyrovnaný rozpočet bez zbytečného zadlužení, který se současnou krizí vyšplhal do astronomické výše," dodal Rakušan. Také podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky kabinet nehospodařil dobře a nepodařilo se mu stabilizovat státní dluh.

Opoziční lídři upozorňují i na to, že kabinet zásadně zaostává v otázce důchodové reformy. "Měla být strategickým záměrem této vlády, přitom ještě v únoru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tvrdila, že ji tato vláda neuskuteční a nebude ani měnit věk odchodu do důchodu," uvedl Jurečka. Adamová uvedla, že důchodový i zdravotnický systém jsou ve stávající podobě neudržitelné. "Odborníci varují, že po roce 2030 nebude na důchody. Co proti tomu udělala vláda? Vůbec nic," podotkla.

Investice do výzkumu a infrastruktury, šetření na provozu státu a zrušení nesmyslů (sleva na jízdné) - to je recept na současnou ekonomickou situaci.Kdyby tomuto odpovídal plánovaný schodek, byl by pochopitelný. Vláda chce ale dál hodovat a hrneček už nevaří. Doplatíme na to.

— Markéta Adamová (@market_a) July 8, 2020

Podle Bartoše vláda neplní programové prohlášení ani v dalších ohledech, hnutí ANO podle něj nestojí o skutečně protikorupční opatření. Přál by si, aby se do voleb podařilo prosadit alespoň změny v oblasti exekucí. "Jde pro nás o zásadní téma, bohužel vládní poslanci spolu s ODS blokují pokrok v jednáních," uvedl. Rakušan upozorňuje i na rezervy ve školské politice vlády, nastavení daní a varuje před ubýváním vody v krajině. Také podle Adamové vlády šest let ignorovaly problémy sucha a eroze. "Například protierozní vyhláška byla na ministerstvu životního prostředí připravena už od roku 2017, nicméně dodnes nebyla schválena," řekla.

Jurečka připomněl, že kabinet chtěl pracovat na soběstačnosti v oblasti obrany, energetiky a zemědělství. "Kabinet nekonal ani v oblasti sucha, kde slíbil podpořit projekty v menších obcích týkající se pitné vody. Letošní rok ukazuje, že suché jarní měsíce potrápily nejednoho starostu, aby dokázal sehnat cisterny s vodou a zajistit tak zásobování obyvatel," uvedl bývalý ministr zemědělství.

Témata:  Andrej Babiš vláda ČR Ivan Bartoš Markéta Pekarová Adamová Vít Rakušan Marian Jurečka Hnutí ANO Sociální demokracie (SOCDEM)

Související

Aktuálně se děje

23. ledna 2025 14:26

Policejní zásah na škole v Černošicích. Scénář byl opět podobný

Policisté už poněkolikáté během probíhajícího týdne zasahovali ve škole. Tentokrát vyjížděli na ZŠ ve středočeských Černošicích, kde jeden ze školáků vytáhl během vyučování maketu střelné zbraně. Policie se případem nadále zabývá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy