reklama

Babiš čelí obvinění z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo, stíhání bylo loni v srpnu zastaveno, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale po přezkumu v prosinci Babišovo stíhání obnovil. Předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že trestní stíhání zůstává zásadním problémem vlády, premiér je podle něj navíc "v do očí bijícím střetu zájmů".

Loňský závěr auditu Evropské komise konstatoval, že Babiš je ve střetu zájmů, protože má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Babiš střet zájmů i opodstatněnost stíhání dlouhodobě odmítá. Bartoš ale upozorňuje, že Babiš podle majetkového přiznání inkasoval loni od Agrofertu 90,2 milionu korun. "I když s ním podle svých slov už nemá nic společného," uvedl.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové kabinet sune ČR do područí Babišových ekonomických zájmů. "To je bohužel rys typický zejména pro východní oligarchie, nikoliv pro svobodnou demokratickou zemi," uvedla. Kabinet podle ní postupuje "jako jeden muž", když se jedná o dobro podnikání premiéra, mlčí ale naopak v době, kdy má příležitost jednat pro dobro Česka.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana vláda selhává i v personálním obsazení. "Ministerská křesla neobsadili odborníci, ale oddaní nohsledi, kteří přicházeli a odcházeli, protože se prezentovali spíše jako nemehla," uvedl. Kabinet se podle něj soustřeďuje na dárečky voličům a na marketingovou sebeprezentaci. "Byť si vláda užívala nevídané ekonomické prosperity, nedokázala udržet vyrovnaný rozpočet bez zbytečného zadlužení, který se současnou krizí vyšplhal do astronomické výše," dodal Rakušan. Také podle šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky kabinet nehospodařil dobře a nepodařilo se mu stabilizovat státní dluh.

Opoziční lídři upozorňují i na to, že kabinet zásadně zaostává v otázce důchodové reformy. "Měla být strategickým záměrem této vlády, přitom ještě v únoru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) tvrdila, že ji tato vláda neuskuteční a nebude ani měnit věk odchodu do důchodu," uvedl Jurečka. Adamová uvedla, že důchodový i zdravotnický systém jsou ve stávající podobě neudržitelné. "Odborníci varují, že po roce 2030 nebude na důchody. Co proti tomu udělala vláda? Vůbec nic," podotkla.

Podle Bartoše vláda neplní programové prohlášení ani v dalších ohledech, hnutí ANO podle něj nestojí o skutečně protikorupční opatření. Přál by si, aby se do voleb podařilo prosadit alespoň změny v oblasti exekucí. "Jde pro nás o zásadní téma, bohužel vládní poslanci spolu s ODS blokují pokrok v jednáních," uvedl. Rakušan upozorňuje i na rezervy ve školské politice vlády, nastavení daní a varuje před ubýváním vody v krajině. Také podle Adamové vlády šest let ignorovaly problémy sucha a eroze. "Například protierozní vyhláška byla na ministerstvu životního prostředí připravena už od roku 2017, nicméně dodnes nebyla schválena," řekla.

Jurečka připomněl, že kabinet chtěl pracovat na soběstačnosti v oblasti obrany, energetiky a zemědělství. "Kabinet nekonal ani v oblasti sucha, kde slíbil podpořit projekty v menších obcích týkající se pitné vody. Letošní rok ukazuje, že suché jarní měsíce potrápily nejednoho starostu, aby dokázal sehnat cisterny s vodou a zajistit tak zásobování obyvatel," uvedl bývalý ministr zemědělství.