Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Osm racků uhynulo na Litoměřicku kvůli ptačí chřipce

Racek, ilustrační fotografie.
Racek, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Státní veterinární správa (SVS) zaznamenala úhyn osmi racků v zatopené pískovně u obce Dobřín na Litoměřicku, jehož příčinou byla ptačí chřipka. V letošním roce jde už o šestý případ, kdy byla nákaza virem H5N1 prokázána u racků.

"Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu Praha. Vzhledem k tomu že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS informuje chovatele drůbeže v blízkém okolí o nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti," uvedli veteináři.

Dodali, že se letos jedná už o 13. místo v Česku, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho šestý případ u racků.

Veterináři při výskytu ptačí chřipky apelují na chovatele, aby drůbež chovali v uzavřených objektech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky. Krmivo a vodu by měli umístit uvnitř budovy či pod přístřeškem a nepoužívat vodu z povrchových vodních nádrží.

Ptáčí chřipka H5N1 je virové onemocnění, které postihuje zejména drůbež a vodní ptactvo, ale může se také přenést na lidi, kteří s infikovanými ptáky přicházejí do styku. Způsobuje vážné respirační problémy a může vést až k smrti. Virus se šíří zejména kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich trusem, ale může se také šířit přes potraviny, které byly znečištěny infikovanými výkaly.

Témata:  pactvo ptačí chřipka

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 20:38

Mrazivé noční počasí až do odvolání. Výstraha platí téměř pro celou zemi

Mrazivým počasím začne i nadcházející týden, do jehož začátku zbývá pár hodin. Teploty budou v noci klesat pod nulu téměř na celém území republiky, platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy