Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Postoj Čechů k cizincům: Došlo k velkému obratu, ukazuje průzkum

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Výroky Čechů o cizincích, kteří dlouhodobě žijí v Česku, jsou letos nejpříznivější za celou dobu měření. Cizinci sice pro více než polovinu občanů představují celorepublikový problém, podíl 53 procent lidí s tímto názorem je ale stejně jako loni jedním z nejpozitivnějších hodnocení od roku 2003. Nejčastěji si lidé cizince spojují s šířením nemocí a nárůstem kriminality, i v tomto pohledu jsou Češi smířlivější.

Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které dnes poskytlo výsledky ČTK. CVVM výzkum provedlo před vyhlášením nouzového stavu kvůli šíření nemoci covid-19.

"Průměrné hodnocení všech výroků je vůči cizincům dlouhodobě pobývajících v ČR nejpříznivější za celou dobu měření. Z tohoto pohledu bylo nejméně příznivé hodnocení v roce 2016," uvedlo CVVM.

Češi si cizince spojují zejména se šířením nemocí, zdravotní riziko představují pro 63 procent občanů. Pro 57 procent lidí jsou cizinci příčinou nárůstu kriminality, loni si to myslelo 61 procent lidí a předloni 64 procent. Podle 44 procent lidí cizinci ohrožují způsob života Čechů. Třetina lidí (34 procent) se domnívá, že cizinci zvyšují celkovou nezaměstnanost v Česku. Loni tento názor zastávaly dvě pětiny Čechů a před pěti lety dvě třetiny.

Mezi Čechy také převažuje nesouhlas s tím, že by cizinci přispívali k řešení problému stárnoucí populace, obohacovali českou kulturu či přispívali k rozvoji hospodářství.

CVVM se dotazovalo lidí také na to, zda si myslí, že cizinci představují problém v místě jejich bydliště. V tomto případě byli dotázaní vstřícnější než při hodnocení problematiky v celé ČR. Jako problém cizince v místě bydliště vnímá 24 procent lidí a naopak pro 52 procent problém nepředstavují. Pětina dotázaných uvedla, že v místě jejich bydliště cizinci nežijí.

CVVM provedlo průzkum mezi 29. únorem a 11. březnem a zúčastnila se ho tisícovka lidí starších 15 let. Výsledky tak nereflektují aktuální situaci po vyhlášení nouzového stavu 12. března a následná opatření.

Témata:  cizinci Češi průzkumy Česká republika

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 13:42

V Praze na hlavním nádraží nejezdily vlaky. Z portálu tunelu spadl člověk

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Dominik Feri

Feri neuspěl s odvoláním, tříletý trest vězení za znásilnění platí

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.