Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha 6 dala odstranit sochu Koněva. Ovčáček a "rudá Marta" Semelová hromují

Jiří Ovčáček
Jiří Ovčáček
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha poputuje do depozitáře a následně do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Koněvův pomník má podle rozhodnutí zastupitelstva městské části Prahy 6 z loňského září nahradit památník osvobození Prahy na konci druhé světové války. Radnice nechala Koněvův památník loni kvůli opakovaným útokům vandalů zakrýt plachtou. Ta byla nakonec zase odstraněna.

ČTK: Praha 6 zacala odstranovat sochu generala Ivana Stepanovice Koneva v Bubenci. Socha poputuje do depozitare a nasledne do Muzea pameti 20. stoleti. pic.twitter.com/tbAvCkXDJU

— Jakub Szántó (@JakubSzanto) April 3, 2020

"Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovanému dějinám dvacátého století v Československu a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie," uvedl starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Socha oceněná znalkyní na 13 milionů korun bude prozatím přesunuta do prostor společnosti specializované na ukládání uměleckých předmětů. Socha i desky budou muzeu zapůjčeny zdarma a dál zůstanou majetkem Prahy 6. "Potvrzuji za naše muzeum uzavření dohody s městskou částí Praha 6 o dlouhodobé výpůjčce sochy maršála Koněva," sdělila pražská radní Hana Kordová Marvanová (STAN).

Samotná socha byla odvezena zhruba po 10:00. Místo včetně přilehlého parčíku je obehnáno páskou a je k němu znemožněný přístup. Na místě hlídkují policisté a bezpečnostní agentura. Někteří kolemjdoucí si místo fotografují a na pásce visí cedule s nápisem "Děkujeme Praho 6, konečně".

Radnice bude muset ještě nechat odstranit podstavec sochy, na který bude potřebovat zřejmě ještě povolení. Následně vypíše soutěž na podobu nového památníku osvoboditelům. Kdy se na náměstí Interbrigády objeví, zatím není jasné.

"Pan prezident ostře odsuzuje pokoutní odstranění sochy maršála Koněva. Zneužití krizového stavu považuje pan prezident za morálně neospravedlnitelné," uvedl mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na twitteru.

“Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.”Cynický starosta Prahy 6 z TOP 09 špiní památku osvoboditele Osvětimi a ČSR.Ano, nevážený. Když Rudá armáda osvobozovala Osvětim, vojáci neměli roušky. Zachraňovali životy!

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) April 3, 2020

Podle mluvčího Prahy 6 se ale jednalo o dlouhodobě připravovanou akci a s pandemií koronaviru a opatřeními proti němu nijak nesouvisí.

Odstranění sochy se nelíbí rovněž komunistům, kteří to v době nouzového stavu považují za darebáctví. "Bourání pomníků rudoarmějců, kteří položili svůj život za naši svobodu, je hanebný čin sám o sobě. Ale fakt, že radnice Prahy 6 odstraňuje sochu maršála Koněva v době mimořádné situace, kdy není možno ani vyjádřit protest na veřejném shromáždění, je chování zbabělců, kteří se bojí vlastních občanů," uvedla předsedkyně krajského výboru KSČM Marta Semelová.

Maršál Koněv (1897-1973) se zapsal do dějin především jako jeden z hlavních vojenských vůdců druhé světové války. Bojoval například v bitvě u Moskvy a od května 1944 velel sovětským vojskům, která osvobodila jižní Polsko a účastnila se závěrečného útoku na Berlín. Poté také osvobodila severní, střední a východní Čechy a podílela se na osvobození Prahy.

Po válce se Koněv stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou v roce 1956. Jako velitel sovětských vojsk v Berlíně se o pět let později účastnil řešení druhé berlínské krize, kdy byl Berlín rozdělen zdí. Podle některých historiků měl podíl i na vpádu vojsk členských států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, což ale ruská strana i někteří z historiků odmítají s odůvodněním, že Koněv byl již od roku 1963 v důchodu.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980. Je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Témata:  Ivan Stěpanovič Koněv Praha Miloš Zeman Jiří Ovčáček Hana Marvanová Marta Semelová KSČM

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy