Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda kašle na občany, zato řeší Babiše? Žaloba na Brusel rozlítila opozici

Bartoš, Ivan
Bartoš, Ivan
Foto: Martina Černáková / INCORP images

Vláda neřeší problémy ČR, ale zájmy premiéra Andreje Babiše (ANO) a firmy Agrofert Holding. V reakci na rozhodnutí kabinetu zažalovat Evropskou komisi u Soudního dvora EU kvůli pozastavení dotací pro Agrofert se na tom shodli lídři ODS a Pirátů. Premiér by měl podle opozičních stran vyřešit střet zájmů, šéf občanských demokratů Petr Fiala míní, že aktuální situaci mohou změnit pouze volby. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že od postupu vlády by se příští týden měla distancovat Sněmovna.

Kabinet o žalobě rozhodl v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Ačkoli EK později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip.

Petr Fiala řekl, že kabinet neřeší problémy Česka, například urychlení výstavby či snížení byrokracie. "Místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Evropská politika vlády se zúžila na boj s komisí o Babišovy dotace. O zájmy ČR nejde," sdělil Fiala. Občané jsou podle něj rukojmími Babišova střetu zájmu a změnit to mohou jen volby.

Vláda se nevěnuje problémům naší země, místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Evropská politika vlády se zúžila na boj s Komisí o Babišovy dotace. Občané jsou rukojmím obřího střetu zájmu premiéra. Změnit to ale mohou pouze volby.

— Petr Fiala (@P_Fiala) February 5, 2020

Podle předsedy Pirátů kabinet plán schválil v tichosti, protože si je vědom, jak nesmyslný je. "Čím později Andrej Babiš vyřeší svůj střet zájmů, tím větší bude škoda na veřejných prostředcích," uvedl Ivan Bartoš.

Chystané podání žaloby podle Bartoše dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu, ne české. "V EK pracují špičkoví experti a porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný," sdělil Bartoš ČTK. Komise byla povinna proplácení zastavit, dodal.

Adamová ČTK napsala, že rozhodnutí vlády jasně potvrzuje, že se Babiš od své firmy "neodstřihl", jak tvrdí. Toman také podle ní nesedí ve vládě za ČSSD, ale za Agrofert. "Otázkou je, zda ještě ČSSD ve vládě vůbec je, má nějaké slovo, nebo už se všichni její zástupci ve vládě stali obhájci soukromého byznysu premiéra," dodala. Sněmovna by se podle Adamové měla příští týden od postupu vlády distancovat. "Zájmy Agrofertu nelze zaměňovat za zájmy ČR," řekla.

Příští týden zasedá Poslanecká sněmovna, budu usilovat o to, abychom se od tohoto ostudného postupu vlády jasně distancovali. Zájmy Agrofertu nelze zaměňovat za zájmy České republiky.

— Markéta Adamová (@market_a) February 5, 2020

Předseda STAN Vít Rakušan označil krok kabinetu za "naprostou nehoráznost". "Kdyby pan premiér chtěl, není nic jednoduššího než to zastavit. Zjevně nechce. Střet zájmů jako když vyšiješ," uvedl. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru napsal, že rozhodnutí nechápe. Za logičtější by považoval nechat EK dokončit šetření a reagovat případně až poté.

SPD programově nesouhlasí, aby rozhodování orgánů EU bylo nadřazeno českým organům, sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura. Očekává, že vláda zažaluje EK v jiných záležitostech. "V otázce vynucování inkluze, ve věci migrační politiky, potravin dvojí kvality, držení zbraní a v dalších případech otevřeného diktátu poručování práv českého státu a občanů. A nejenom v případě Agrofertu, který se přímo týká osobního zájmu premiéra," uvedl.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

Témata:  Petr Fiala Agrofert Ministerstvo zemědělství České republiky Andrej Babiš Ivan Bartoš Markéta Adamová vláda ČR Sociální demokracie (SOCDEM) Vít Rakušan Tomio Okamura Marian Jurečka

Aktuálně se děje

12. července 2024 20:22

11. července 2024 21:11

Evropské státy bojkotují Orbána. Nepošlou ministry na zasedání Rady EU

Švédsko spolu s několika dalšími členskými státy EU nevyšle své ministry na červencová neformální zasedání Rady Evropské unie, která bude předsedat Maďarsko. Tento krok má být protestem proti jednání maďarského premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Laguna na D1

Česko a Slovensko zasáhly silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.