Kabinet o žalobě rozhodl v pondělí na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD). Ačkoli EK později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip.

Petr Fiala řekl, že kabinet neřeší problémy Česka, například urychlení výstavby či snížení byrokracie. "Místo toho řeší osobní problémy předsedy vlády a zisky jeho soukromých firem. Evropská politika vlády se zúžila na boj s komisí o Babišovy dotace. O zájmy ČR nejde," sdělil Fiala. Občané jsou podle něj rukojmími Babišova střetu zájmu a změnit to mohou jen volby.

Podle předsedy Pirátů kabinet plán schválil v tichosti, protože si je vědom, jak nesmyslný je. "Čím později Andrej Babiš vyřeší svůj střet zájmů, tím větší bude škoda na veřejných prostředcích," uvedl Ivan Bartoš.

Chystané podání žaloby podle Bartoše dokládá, že vláda hájí zájmy Agrofertu, ne české. "V EK pracují špičkoví experti a porušování českých a evropských předpisů doložily nejrůznější analýzy. Není to tedy záležitost dvou právních názorů, ale naopak se jedná o výklad zcela jednoznačný," sdělil Bartoš ČTK. Komise byla povinna proplácení zastavit, dodal.

Adamová ČTK napsala, že rozhodnutí vlády jasně potvrzuje, že se Babiš od své firmy "neodstřihl", jak tvrdí. Toman také podle ní nesedí ve vládě za ČSSD, ale za Agrofert. "Otázkou je, zda ještě ČSSD ve vládě vůbec je, má nějaké slovo, nebo už se všichni její zástupci ve vládě stali obhájci soukromého byznysu premiéra," dodala. Sněmovna by se podle Adamové měla příští týden od postupu vlády distancovat. "Zájmy Agrofertu nelze zaměňovat za zájmy ČR," řekla.

Předseda STAN Vít Rakušan označil krok kabinetu za "naprostou nehoráznost". "Kdyby pan premiér chtěl, není nic jednoduššího než to zastavit. Zjevně nechce. Střet zájmů jako když vyšiješ," uvedl. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru napsal, že rozhodnutí nechápe. Za logičtější by považoval nechat EK dokončit šetření a reagovat případně až poté.

SPD programově nesouhlasí, aby rozhodování orgánů EU bylo nadřazeno českým organům, sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura. Očekává, že vláda zažaluje EK v jiných záležitostech. "V otázce vynucování inkluze, ve věci migrační politiky, potravin dvojí kvality, držení zbraní a v dalších případech otevřeného diktátu poručování práv českého státu a občanů. A nejenom v případě Agrofertu, který se přímo týká osobního zájmu premiéra," uvedl.

Platby byly pozastaveny kvůli možnému Babišovu střetu zájmů. Šlo o platby týkající se Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247.000 eur (6,3 milionu Kč). Lhůta pro podání žaloby uplyne příští pondělí 10. února.

reklama