Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákaz vycházení? Prymula řekl, kdy navrhne nejradikálnější opatření proti COVID-19

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zákaz vycházení kvůli šíření koronaviru není podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly zatím na místě, pokud budou lidé dodržovat již přijatá opatření. Vládě by takové nařízení navrhl v případě, že počet nakažených přesáhne hranici 10.000.

"Navrhnul bych ho (zákaz vycházení) vládě, pokud by bylo nakažených přes 10.000 lidí," uvedl Prymula v dnešním pořadu Partie televize Prima. Přísná karanténní opatření by se podle něj mohla začít rozvolňovat zřejmě od poloviny dubna, protože ekonomiku velmi dusí. Na hranicích budou opatření podle všeho trvat mnohem déle.

Kvůli nemoci je v České republice nouzový stav. Od pondělí platí v Česku zákaz volného pohybu lidí, který se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Vláda apeluje na lidi, že pokud budou tyto restrikce dodržovat, další zpřísnění nebude třeba a šíření epidemie se podaří zvládnout.

Podle ministra Vojtěcha Adama (ANO) se budou opatření rušit opačně, než byla zaváděna. Poslední zavedená budou rušena jako první. Jako jedno z posledních chce ministerstvo rušit uzavření škol. Podle ministra to bude zřejmě na přelomu května a června. Prymula uvedl, že by bylo zřejmě možné nějak uspořádat maturitní zkoušky, v úvahu podle něj připadá také zkrácení dvouměsíčních letních prázdnin.

"Debatu o podobě přijímaček, maturit, popřípadě debatu o zkráceni prázdnin opravdu nemá řídit předseda Ústředního krizového štábu," reagoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Epidemiologická opatření respektuje, více o změnách ve školství oznámí na dříve ohlášené pondělní tiskové konferenci, dodal.

Roušky bude podle Prymuly potřeba nosit do doby, než budou přibývat jen desítky případů denně. Doporučuje ty látkové. Pokud by lidé používali jednorázové, bylo by jich potřeba 300 milionů měsíčně, což současné zásobování neumožňuje.

Pokud na konci března bude méně než 8500 nakažených, bude podle Prymuly v Česku v dalších deseti dnech možné uvolňovat vyhlášená opatření. Řekl to dnes v České televizi. Po Velikonocích chce také země podle náměstka spustit nový systém testování, do kterého se zapojí i armáda. Stejně jako vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se Prymula domnívá, že vláda bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí. V Česku by se také mohl začít používat lék, který zkracuje dobu vylučování viru. Je stahovaný z lékáren, aby ho lidé nevykoupili, dodal Prymula.

Prodloužit omezení volného pohybu lidí a omezení pro provoz obchodů a úřadů do 1. dubna navrhne na pondělním jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Napsal to na twitteru. Vyžaduje to podle něj současná epidemiologická situace. "Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně," doplnil. Omezení pro volný pohyb, obchody a úřady měla podle dosud platných mimořádných opatření skončit v úterý 24. března v 06:00.

Současná epidemiologická situace vyžaduje, abychom nadále nechali zavřené obchody, omezený volný pohyb a také omezený provoz úřadů. Zítra na vládě proto navrhnu prodloužit toto mimořádné opatření do 1. dubna. Nyní je skutečně naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně.

— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 22, 2020

Nový systém testování bude podle Prymuly stát na pěti koordinátorech. "Jeden pro laboratoře, jeden pro hygieny a tak dále," uvedl v ČT. Díky zapojení laboratoří včetně Akademie věd ČR bude kapacita tisíců testů za den. "Chceme tam testování zahájit v někdy o úterý nebo středy tohoto týdne," doplnil. Rozhodne se během týdne, schvalovat to bude vláda, ale v pondělí ještě ne.

Vyvíjejí se podle něj testovací postupy, které umožní Česko odpoutat od dodávek testů a reakčních látek ze zahraničí. "Budeme čím dál více závislí na tom, co si budeme schopní zajistit my sami. Nemůžou to ale hned začít dělat lidé, kteří nejsou zvyklí pracovat v infekčním prostředí," uvedl virolog Ivan Hirsch, který vede katedru genetiky a mikrobiologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Podle Prymuly se bude do domácích odběrů u pacientů a testování zapojovat i armáda. Budou se tzv. trasovat elektronickými prostředky všechny kontakty nakažených lidí a izolovat je do tří dnů, což umožní uvolnění přísných opatření, která omezují pohyb nebo poskytování služeb.

Vláda podle něj bude zřejmě muset upravovat pohyb lidí za prací do zahraničí. "Mám z některých regionů údaje, že i deset procent pendlerů je nakažených," řekl.

V době návratu Čechů z Itálie a Rakouska měla ČR na počátku března denní přírůstek nakažených přes 45 procent, což bylo horší než Itálie. "Teď bude část lidí, kteří budou ze zahraničí repatriováni, v karanténě na jednom místě, protože dochází k nedodržování karantény," uvedl Prymula. Podle něj může být cestování do zahraničí omezené i v příštím roce či dvou. Dovolená tak letos bude nejspíš v Česku, řekl Prymula.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se svět pandemií změní. "Možná začneme brát víc vážně hygienu, ve které jsme mi Češi byli vždycky slabší. A nebudeme zlehčovat očkování," uvedl. V tom s ním souhlasí Hirsch. Například v Itálii podle Prymuly letos zemřelo 7000 lidí na chřipku, což nikoho neznepokojovalo. "Nejsme v situaci Číny, tady je izolace i disciplína obyvatelstva mnohem nižší," dodal Hirsch.

Témata:  Roman Prymula COVID-19 koronavirus Adam Vojtěch (ANO) zdravotnictví Česká republika školství Robert Plaga

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy