Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vojenská záhada starověku: Kdy byly vynalezeny chemické zbraně?

historie
historie
Foto: Pixabay

Chemické útoky patří k nejděsivějším prostředkům moderní bojové techniky. Jejich největší rozšíření ale proběhlo během 1. světové války, od té doby je jejich použití považováno za jeden z nejhorších morálních prohřešků ve vojenských konfliktech. Debata o chemických zbraních opětovně ožila v souvislosti s útoky v Sýrii, ale chemické útoky byly používány už ve starověku – a už tehdy byly odsuzovány.

Mezi vůbec první formy chemického boje patřila práce s jedovatými substancemi, kterými se potíraly hroty šípů, na lov zvěře se používaly už kolem roku 10000 př. n. l v jižní Africe. První zachované zprávy o užití otrávených šípů proti lidem jsou potom spojovány s Indií, první zmínky o tom se objevily ve spisu o vedení války Arthashastra z 5. st. Př. n. l. O tom, že ani tento způsob boje nebyl považován za čestný svědčí jen o něco málo pozdější zákaz otrávených šípů. Ani v Evropě jsme ale nebyli ušetřeni – tímto způsobem také prosluly kmeny Skytských kočovníků prohánějících se př. n. l. po východní Evropě.

Jiným využitím zdraví škodlivých chemických látek byla otrava zdrojů pitné vody. Během první svaté války v Řecku (595-585 př. n.l.) byl městu Cirrha nejprve zastaven přívod vody. Když byli obyvatelé patřičně žízniví a stále se nechtěli vzdát, dobyvatelé se uchýlili k úskoku – vodu opětovně pustili, ale do jejího zdroje přimíchali jed připravený patrně z kořenů čemeřice. Někteří řečtí dějepisci uvádí za autora tohoto chemického útoku Solóna – ten by se tak kromě titulu otce aténské demokracie mohl pyšnit už ne tak hezky znějícím titulem otce chemických útoků na civilní obyvatelstvo. Podobně jako dnes, i ve starověku byly útoky podobného typu přísně odsuzovány a zakazovány přesto máme dochováno mnoho dalších zpráv, které potvrzují, že otrava vodních zdrojů byla použita ještě mnohokrát.

Ovšem starověk znal i nejhorší ze všech chemických zbraní, otravu plynem. První použití dusivého kouře známe z Číny už kolem roku 1000 př. n. l., bojové plyny se nevyhnuly ani nejslavnějším řeckému konfliktu Peloponéské válce – Sparťané pod hradbami dobývaného města zapálili směsici síry, smůly a dřeva a vzniklým kouřem se pokoušeli ochromit obránce Platají, v té době spojence Atéňanů.

Ukázkovým užitím smrtícího plynu je epizoda z obléhání města Dura- Europos r. 256 př. n. l. Peršané chtěli hradby římského města překonat pomocí podkopů zdí, ale Římané jejich záměr odhalili a vykopali protipodkop. Jenomže Peršané na tuto možnost byli připraveni a pro Římany si nachystali ošklivé překvapení – plyn vytvořený spálením síry a nějaké formy živice (pravděpodobně dehtu). Protože římský tunel byl výše, kouř do něj vystoupal jako do komínu a Římané během několika málo vteřin omdleli a do pár minut byli mrtví. Jde o vůbec nejstarší archeologický důkaz použití bojového plynu, protože podkopy byly odhaleny archeology, včetně mrtvol 20 Římanů, kteří byli úhledně naskládaní na jednu hromadu, aby zatarasili cestu posilám a Peršané mohli v klidu dokončit svůj podkop a zbořit hradby. Nakonec byl perský útok úspěšný, ale v dochovaných záznamech není o použití plynu žádná zmínka. Mezi nalezenými mrtvolami byl i jeden perský voják, pravděpodobně neúmyslná oběť použití nevyzpytatelného plynu. Pravděpodobně šlo o vojáka, který měl směs zapálit, ale nestihl před plynem utéct. Právě nepoměr mezi ztrátami na obou stranách a nemožnost vést rozsáhlejší boj v úzkých šachtách přivedly archeology k pátraní po smrtícím plynu. 

Vzhledem k nedávným událostem v Sýrii je zvláštní hříčkou osudu, že město Dura-Europos leží také na území Sýrie – což dává této oblasti smutné prvenství, bez kterého by se její obyvatelé určitě raději obešli. V tomto případě bohužel platí tvrzení o historii, která se opakuje

Témata:  Sýrie chemické zbraně historie

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.