Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jižní Koreu řídí premiér. Prezidentka byla kvůli korupční aféře oficiálně zbavena pravomocí

Jižní Korea má první prezidentku. Dceru diktátora
Jižní Korea má první prezidentku. Dceru diktátora
Foto: CNN

Soul - Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje byla dnes v 19:00 místního času (11:00 SEČ) oficiálně zbavena svých pravomocí, vaz jí zlomila korupční aféra. Parlament už předtím odhlasoval její sesazení.

Úřadujícím prezidentem se stal premiér Hwang Kjo-an, který řekl, že učiní maximum, aby zajistil pokračující fungování stabilní vlády.

Premiér rovněž vyzval finanční úřady, aby podnikly preventivní kroky a předešly tak problémům na finančních trzích. Předseda vlády Hwang bude v prezidentském úřadu, dokud o impeachmentu nerozhodně ústavní soud. Ten má 180 dní na to, aby krok poslanců potvrdil, nebo zrušil.

Výběr prezidentů, kteří byli sesazeni parlamentem

Venezuela - V květnu 1993 rezignoval prezident Carlos Andrés Pérez poté, co Nejvyšší soud poměrem hlasů 9:0 rozhodl o tom, že naplnil skutkovou podstatu obvinění z korupce. Parlament to poté potvrdil 31. srpna 1993.

Indonésie - Parlament 23. července 2001 sesadil z funkce prezidenta Abdurrahmana Wahida pro nekompetentnost a podíl na dvou korupčních skandálech. Wahid několik hodin předtím vyhlásil výjimečný stav, avšak MPR, policie a armáda vyhlášení ignorovaly.

Litva - Parlament odvolal 6. dubna 2004 z funkce prezidenta Rolandase Paksase po 15 měsících u moci kvůli porušení ústavy. Paksas byl obviněn ze styků s organizovaným zločinem. Do vyšší politiky se vrátil již v roce 2009, kdy byl zvolen do Evropského parlamentu za svou populistickou stranu Pořádek a spravedlnost.

Brazílie - Brazilský Senát letos v srpnu definitivně odvolal z funkce prezidentku Dilmu Rousseffovou. Pro sesazení hlavy státu, obžalované z manipulace s výsledky státního rozpočtu před prezidentskými volbami, aby zamaskovala rostoucí schodek, hlasovala výrazná většina 61 senátorů, proti bylo 20. Prezidentský úřad převzal viceprezident Michel Temer.

Hrozbě impeachmentu též čelili již dva prezidenti USA. Poprvé čelil ústavní obžalobě v roce 1869 prezident Andrew Johnson, který byl obviněn z porušování zákonů. Od sesazení jej zachránil rozdíl jediného hlasu. Podruhé v roce 1998 prezident Bill Clinton, který byl obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti v sexuální aféře s bývalou stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Aféru nakonec Clinton ustál. V poslední den svého mandátu připustil, že v kauze lživě svědčil. Byl potrestán jen symbolicky pětiletým zákazem právní praxe a pokutou 25.000 dolarů (v dnešním kurzu zhruba 493.000 Kč). Až hrozba impeachmentu kvůli skandálu Watergate přinutila v srpnu 1974 odstoupit amerického prezidenta Richarda Nixona.

Témata:  Pak Kun-hje 1 Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:56

Falešné bankovky zaplavují Česko. Policie prozradila, jak je poznáte

Na neplatné bankovky v oběhu upozornila policie ve čtvrtek na sociálních sítích. Na Vysočině totiž došlo k několika případům platby falešnými dvoutisícovkami. Lidé by podle strážců zákona měli zvýšit svou ostražitost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy