reklama

"Je úkolem vlády, aby zemi opět stabilizovala a abychom společně bojovali proti pašerákům lidí," napsal dnes na svém twitterovém účtu italský premiér Paolo Gentiloni. Itálii trápí velký příliv migrantů, jichž loni připlulo přes Středozemní moře na 181.000.

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce v roce 2011. Poté byla v zemi asi dva a půl roku relativně stabilní situace, než na jaře 2014 vypukly další střety, které někteří označují za druhou občanskou válku.

V zemi se vytvořily dvě vlády a dva parlamenty a až loni začátkem roku se úřadu ujala dočasná vláda národní jednoty, která však stále nemá pod kontrolou celou zemi.

Západní země kvůli občanské válce své ambasády v Tripolisu uzavřely. Česká republika ambasádu v dubnu 2015 dočasně přesunula do Tunisu.

MZV ČR varuje před cestami do kterékoliv části Libye včetně hlavního města Tripolisu. Na mnoha místech země se odehrávají ozbrojené střety mezi znepřátelenými frakcemi a teroristické útoky cílené zejména na klíčové prvky infrastruktury. Spojení s okolním světem je velmi komplikované, mezinárodní letiště v Tripolisu a v řadě dalších měst jsou dlouhodobě nefunkční, mezinárodní lety do dalších částí země jsou značně nepravidelné. Všechny občany České republiky, kteří se v Libyi aktuálně nacházejí, MZV ČR vyzývá, aby Libyi opustili.

reklama