Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chce EU nechat odpovědnost za uprchlíky na Turecku? Obviňuje hnutí Amnesty

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Dnes se bude v Bruselu konat speciální summit EU-Turecko, který by měl přinést posun při řešení uprchlické krize. Amnesty International (AI) v této souvislosti obvinila evropské politiky, že se tlakem na Ankaru snaží vyhnout své odpovědnosti za migranty.

Hlavním tématem dnešní schůzky s předsedou turecké vlády Ahmetem Davutogluem v Bruselu bude snaha výrazně snížit počet migrantů, kteří přes Egejské moře připlouvají z Turecka do Řecka.

"Snaha vedoucích evropských činitelů využít Turecko jako svého pohraničního strážce k zastavení uprchlíků a žadatelů o azyl směřujících do Evropské unie je nebezpečnou a záměrnou lstí s cílem vyhnout se odpovědnosti za lidi, kteří utíkají před válkou a pronásledováním," uvedla AI.

"Využití Turecka jako 'bezpečné třetí země' je absurdní. Mnoho uprchlíků stále žije v hrozných podmínkách, někteří byli deportováni zpět do Sýrie, a bezpečnostní síly dokonce střílely na Syřany, kteří se pokusili překročit hranici," dodal Gauri van Gulik, zástupce ředitele AI pro Evropu a Střední Asii.

Témata:  AI (Amnesty International) Turecko EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:43

Patří StarDance na ČT? Ředitel televize prozradil, jak to cítí

StarDance pozítří opět pokračuje a poběží ještě několik sobot, než poznáme vítěze této řady. Měla by být tou vůbec poslední? I takové názory někdy zaznívají. Česká televize je ale bytostně přesvědčena, že taková show do vysílání patří. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.