Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

UNESCO zkoumalo dopad radikálů na historické památky v Palmýře

Radikálové z Islámského státu zničili v syrské Palmýře tři nejzachovalejší z věžových hrobek
Radikálové z Islámského státu zničili v syrské Palmýře tři nejzachovalejší z věžových hrobek
Foto: Reprofoto YouTube

Damašek - Palmýra, která byla téměř rok v rukou Islámského státu, zůstala z velké části zachována. UNESCO ovšem ve své zprávě také konstatuje, že historická lokalita byla významně poškozena.

Odborníci se začali zajímat o stav palmýrských památek hned v březnu, kdy byl odtud IS vytlačen. Už tehdy se objevily informace, že rozsah poškození je zřejmě menší, než se čekalo.

UNESCO vyslalo na rychlou prohlídku města svůj tým. Skupina byla na místě od 24. do 26. dubna a konstatovala "významné poškození", ale Palmýra si podle ní z velké části "zachovala celistvost a původnost".

Radikálové poničil mimo jiné dva starobylé chrámy: Belův a Baal-Šaminův. Některé sochy byly sice narušeny, avšak našly se na jiných místech, než byly původně. Původní zprávy hovořily také o poničení vítězného oblouku a sedmi věžových hrobů. Tyto zprávy byly založeny jen na leteckých snímcích, nikoli na osobním svědectví odborníků.

Témata:  Islámský stát ničí památky v Palmýře UNESCO Sýrie památky

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.