Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úspěch syrské armády: Vojáci dobyli citadelu u Palmýry, ovládal ji IS

Radikálové z Islámského státu zničili v syrské Palmýře tři nejzachovalejší z věžových hrobek
Radikálové z Islámského státu zničili v syrské Palmýře tři nejzachovalejší z věžových hrobek
Foto: Reprofoto YouTube

Palmýra - Agentura Reuters s odvoláním na libanonské hnutí Hizballáh informuje, že syrská vládní vojska se svými spojenci dnes dobyla z rukou islamistů historickou citadelu na jihozápadním předměstí Palmýry. 

Historické město Palmýra ovládají od prosince radikálové z organizace Islámský stát (IS), kteří město v syrské občanské válce obsadili již dvakrát.

Poprvé bojovníci z IS obsadili Palmýru (v arabštině Tadmur) v květnu 2015 a drželi ho do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek.

Naposledy poškodili například tetrapylon, tedy sloupoví ze 3. století, jež se nachází před římským amfiteátrem. Zničili také centrální část této římské památky ze 2. století.

„Armáda získala kontrolu nad citadelou v Palmýře a nad pahorkem na jihozápadním předměstí. Nyní připravujeme útok na město," řekl zdroj z Hiballáhu. Skupina bojuje na straně syrského režimu. Dodal, že syrská armáda zaujala na vrcholku nad Palmýrou ostřelovací pozice. Předtím dobyla dnes vládní vojska oblast známou jako Palmýrský trojúhelník (podle trojúhelníkové sítě silnic) asi tři kilometry jihozápadně od města.

V posledních týdnech syrské vládní jednotky podporované ruským letectvem ohlásily rychlý postup směrem k Palmýře, kterou syrská armáda ztratila loni v prosinci. Tehdy se totiž armáda a její spojenci soustředili na porážku povstalců v severosyrském Halabu (Aleppu).

Témata:  Sýrie Islámský stát ničí památky v Palmýře Hizballáh

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.