Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Korán je horší než Mein Kampf. Wilders si vzal na paškál islám, pak to schytala také EU

Mešita
Mešita
Foto: Pixabay

Amsterodam – Nizozemské parlamentní volby se blíží. Mezi favority voleb patří populistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Průzkumy zatím ukazují její vyrovnanou pozici s nynější vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Politici bojují o každého voliče, například Wilders vsadil v kampani na osvědčené téma – kritiku islámu a Evropské unie.

Islám je totalitní ideologie, ne náboženství, a proto by se na něj neměl nizozemský ústavní závazek o svobodě náboženského vyznání vztahovat, tvrdí Wilders. V rozsáhlém rozhovoru, který byl odvysílán o víkendu, vůdce holandské PVV řekl, že ačkoliv má islám má mnoho rysů náboženství, má více společného s totalitními ideologiemi jako jsou komunismus a fašismus  - a je s ním potřeba také tak zacházet.

„Nejen, že Korán obsahuje více antisemitismu, než Mein Kampf - další hrozná kniha, ale dokladem o jeho totalitarismu je také fakt, že není dovoleno jej opustit. To je důkaz totality, " cituje jeho slova server Breitbart. „Islám jako ideologie neumožňuje svobodu. Podívejte se na téměř všechny země na světě, kde je islám dominantní - uvidíte naprostý nedostatek občanské společnosti, právního státu, svobody pro novináře, ženy, křesťany, nebo dokonce pro někdo, kdo chce opustit islám - pro odpadlíka,“ vysvětloval svůj odpor k islámu.

„Je dovoleno opustit křesťanství nebo židovství a stát se ateistou nebo následovníkem jiného náboženství; ale není dovoleno opustit fašismus, není dovoleno opustit komunismus. I dnes je v Holandsku, v Německu, v arabském světě, trestem za opuštění islámu smrt,“ varoval.

„Tento druh myšlení, tento druh násilí v rámci ideologie je něco, co bychom k nám neměli dovážet,“ tvrdí. Přesto připouští, že jeho názor je minoritní názor a že nizozemská ústava se velmi pravděpodobně nezmění, ani pokud jeho strana zvítězí v nadcházejících volbách. Vysvětloval také, že jeho námitka míří k islámu jako myšlence, nikoliv na muslimy. „Věřím, že islám a svoboda jsou neslučitelné. Nemluvím o lidech,“ tvrdí Wilders.

„Byl jsem mnohokrát v Íránu, Iráku, Sýrii, Egyptě a Jordánsku, a našel jsem tam velmi přátelské, milé a často velmi zajímavé lidi. Takže nemám problém s muslimy, jak někteří lidé věří. Ale věřím, že islámská ideologie je velmi nebezpečná,“ vysvětloval odpůrce islámu.

Wilders rovněž vyjádřil nesouhlas s Evropskou unií, která podle něj izoluje evropské národy od jejich suverenity, a káral evropské lídry za jejich dodržování doktríny kulturního relativismu. „Národní stát musí být nezávislý, potřebuje vlastní vlajku a hodnoty. Není to fanatismus nebo rasismus, je to vlastenectví a patriotismus,“ uvedl s tím, že on sám se pokusí získat zpět národní suverenitu a nezávislost země. Nizozemský parlament a lidé podle něj musí sami rozhodovat o vlastním osudu.

„Většina politických vůdců nepatří jen mezi multikulturalisty, ale jsou to kulturní relativisté - lidé, kteří věří, že kultury jsou si rovny. Jsem si jist, že poslední dny Evropské unie – stejně jako to bylo u říše římské - se blíží. Je to jen otázka času,“ uvedl.

Témata:  Geert Wilders Nizozemí Islám EU

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.