Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Libyjský generál Haftar dobyl poslední baštu islamistů v Benghází

Severní Afrika
Severní Afrika
Foto: Pixabay

Tripolis - Síly východolibyjské vlády ukončily týdny střetů s islamisty, kteří se seskupili v několika výškových budovách na jihozápadě Benghází. Poslední bašta radikálů byla dnes dobyta.

Sdělila to dnes Libyjská národní armáda (LNA) východolibyjského vůdce Chalífy Haftara.

LNA se snaží vyčistit Benghází od radikálů už téměř tři roky a i po letošním dobytí většiny města stále narážela v několika místech na odpor. Posledním významnějším z nich byla skupina 12 výškových domů, kde odpor ustal, když se ozbrojenci pokusili za svítání uniknout. V boji bylo zabito 23 z nich a pět členů LNA.

LNA tento týden dobyla zpět dva významné východolibyjské ropné přístavy As-Sidr a Rás Lanúf.

Východolibyjská vláda, která stojí za Haftarem, neuznává vládu v Tripolisu, která má podporu OSN a chce sjednotit zemi. V Tripolisu se v pátek odehrály demonstrace proti tamní vládě a milicím a někteří na ní vyjadřovali podporu Haftarovi, uvedla agentura Reuters.

Témata:  Libye Islámský stát EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.