Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neignorujte skotské požadavky, varuje Surgeonová. Jinak to špatně dopadne

Skotská vlajka
Skotská vlajka
Foto: Pixabay

Edinburgh - Skotská první ministryně Nicola Surgeonová se opět nevybíravě pustila do politiky Londýna. Britská premiérka Theresa Mayová by se podle ní neměla protivit vůli Skotů, pokud dá jejich parlament svolení k uspořádání nového referenda o nezávislosti. Zatímco většina Britů se v referendu vyslovila pro brexit, Skotové naopak vyjádřili přání zůstat v EU.

"Budoucnost Skotska bude v rukou Skotů," prohlásila v sobotu vůdkyně skotských nacionalistů na konferenci své Skotské národní strany (SNP). Mayová podle ní odmítáním požadavků na vypsání referenda riskuje "nevratné rozbití ústavní struktury" Británie.

Sturgeonová chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby mohla vyhlásit již druhý plebiscit o nezávislosti své země.

O vypsání referenda se skotská první ministryně chce rozhodnout podle toho, jaké podmínky odchodu Británie z EU Londýn vyjedná. Pokud půjde o "tvrdý brexit" zahrnující omezení volného pohybu osob a zboží, Skotové patrně půjdou k urnám.

Plebiscit chce uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, ještě před definitivním odchodem Británie z EU.

Sturgeonová také prohlásila, že pokud bude Mayová přistupovat k jednání s dalšími zeměmi EU stejně "přezíravě a nepružně" jako k požadavkům Skotska, vyjednávání o podmínkách odchodu nedopadne dobře.

Konečné rozhodnutí o skotském referendu přísluší parlamentu v Londýně, v němž má Mayová většinu. Podle některých expertů si ale britská premiérka nejspíš nebude moci dovolit případnou oficiální žádost Skotska odmítnout. Hrozila by totiž ústavní krize a posílení separatistických tendencí ve Skotsku.

Témata:  Nicola Sturgeonová skotské referendum Velká Británie Skotsko

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy