Washington - Spojené státy nemají žádné důkazy, které by potvrdily ruské tvrzení o tom, že nedávný chemický útok v Sýrii byl smyšlený. Podle agentury Reuters to prohlásil nejmenovaný představitel Bílého domu.
Rusko se prý očividně snaží odvést obvinění od režimu syrského prezidenta Bašára Asada, který má podporu Moskvy.
Před týdnem v úterý jedovatý plyn sarin ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zabil desítky lidí. Spojené státy i další západní státy odpovědnost připisují syrské armádě. Moskva i Damašek obvinění odmítají.
Rusko opakovaně uvedlo, že útok se nemusel udát tak, jak Západ tvrdí, neboť za ním mohli stát rebelové či teroristé. Náměstek ruského velvyslance při OSN podle listu The New York Times dokonce zpochybnil pravost snímků pořízených po chemickém útoku.
Zmíněný činitel Bílého domu řekl, že rozsah informací, které z dějiště útoku pochází, je natolik masivní, že by bylo nemožné to pro každou tajnou službu v tak krátké době zorganizovat. Uvedl také, že chování Ruska jasně ukazuje na snahu odvést pozornost od Asadova režimu, takže je na místě ptát se Moskvy, co o útoku skutečně ví.
Údajný chemický útok, za kterým má stát režim syrského prezidenta Bašára Asada, vyprovokoval americkou hlavu státu Donalda Trumpa k odvetné reakci. Útok, při kterém šest desítek střel typu Tomahawk zasáhlo syrskou leteckou základnu, ale odsoudilo Rusko, blízký spojenec Sýrie.
Ruský premiér Dmitrij Medveděv označil útok za akci, která byla "na hraně" vojenského střetu s Ruskem. Tvrdí, že Trump tak demonstroval svou nesamostatnost a závislost na americkém establishmentu.
I ruský zástupce při OSN odsoudil americký útok jako porušení mezinárodního práva. Během jednání Rady bezpečnosti prohlásil, že bude mít vážné důsledky pro mezinárodní stabilitu. Americká zástupkyně Nikki Haleyová ale tvrdí, že Spojené státy jsou připraveny v Sýrii znovu zasáhnout, doufají ale, že to nebude nutné.
Haleyová dodala, že Moskva měla dohlédnout na odstranění všech chemických zbraní ze Sýrie, "což se zjevně nestalo". Podle Haleyové proto existuje několik variant: buď Rusko o existenci zbraní použitých při úterním útoku vědělo, nebo Moskva věřila Asadovi a ten ji podvedl.
Témata: Sýrie, USA, Rusko, Bašár Asad, plynový útok v syrském Idlibu
Související
9. ledna 2025 15:47
29. prosince 2024 14:24
18. prosince 2024 15:24
16. prosince 2024 21:53
16. prosince 2024 19:02
15. prosince 2024 16:04