Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Miliardář Usmanov žaluje opozičního předáka Navalného, ve filmu jej prý pomlouval

Alexej Navalnyj
Alexej Navalnyj
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Moskva - Ruský podnikatel a miliardář Ališer Usmanov zažaloval u moskevského soudu opozičního vůdce Alexeje Navalného pro šíření pomluvy a poškození dobrého jména.

Navalnyj na internetu v březnu zveřejnil film, v němž obvinil Medveděva ze zneužití úřadu a z obohacování na úkor státu. Usmanov podle Navalného premiéra prakticky podplatil, když mu "daroval" dům s pozemkem o rozloze čtyř hektarů v prominentní moskevské oblasti fondu Socgozproekt. Šéfem dozorčí rady fondu je Medveděvův spolužák Ilja Jelisejev.

Usmanov tvrzení opozičního předáka odmítl, podle něj se jednalo o smluvenou výměnu nemovitostí.

"Na soud jsme připraveni. V určitém smyslu jsme se zveřejněním filmu dožadovali jakékoliv reakce, alespoň soudní," řekl Navalnyj. Neočekává prý ale, že soud vyhraje. Premiéra pak označil za zbabělce, který proti němu obvinění u soudu nevznese.

Ališer Usmanov, etnický Uzbek, má podle časopisu Forbes jmění ve výši 14,8 miliardy dolarů. Vlastní například jeden z největších těžebních podniků v Rusku USM Holding nebo deník Kommersant. V roce 1980 uzbecký soud Usmanova odsoudil na osm let vězení za znásilnění, podvody a zpronevěru. Rozsudek však v roce 2000 nejvyšší soud v Taškentu zrušil, důkazy prý byly smyšlené.

Témata:  Alexej Navalnyj Rusko Dmitrij Medveděv

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.