Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zřízení ruské základny v Libyi? O tom se nejedná, tvrdí generál Haftar

Bojová letka RF v Sýrii
Bojová letka RF v Sýrii
Foto: mil.ru

Moskva - Server Middle East Eye v lednu napsal, že Rusko souhlasilo s vyzbrojením jednotek libyjského generála Chalífa Haftara. Agentura Ria Novosti dnes ale přišla s informací, že se o vybudování ruské vojenské základny v Libyi nyní nediskutuje.

Haftar byl kdysi stoupencem bývalého vůdce Muammara Kaddáfího, ale později patřil k těm, kdo se zasadili o jeho svržení. Dnes velí Libyjské národní armádě (LNA), která má podle odhadů asi 60 tisíc ozbrojených mužů.

Podle serveru Middle East Eye se s ruskou obrněnou technikou, komunikačním a monitorovacím zařízením Haftar může stát nejsilnějším hráčem v rozdrobené Libyi.

Nedávno se objevila informace, že jsou ruské speciální jednotky na letecké základně v západním Egyptě poblíž libyjské hranice. Egypt potvrdil, že na jeho základě vzdálené asi 100 kilometrů od hranice je 22 členů ruských specialistů. Ruské ministerstvo obrany ale tyto zprávy popřelo.

Předseda parlamentu, který působí na východě Libye, v březnu řekl, že Rusko slíbilo vojenskou pomoc odpadlické vládě, již podporuje Haftar. Parlament podle tohoto zdroje požádal Rusko o poskytnutí výcviku a oprav vojenského zařízení.

Na Haftarovo sbližování s Ruskem poukázali v únoru diplomaté Evropské unie s tím, že by Moskva mohla získat vliv na migraci z Afriky do EU.

Témata:  Libye Ruská armáda Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 19:10

Extrémní počasí zasáhlo Chorvatsko: Řádí bouřky, Split je pod vodou

V části Balkánu se v úterý odehrála kombinace ničivých živlů – Chorvatsko postihla silná bouře s kroupami, zatímco v sousedním Srbsku zuřily stovky požárů po extrémní vlně veder. Tyto události jsou dalším příkladem extrémního počasí, které vědci stále častěji spojují s klimatickými změnami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.