Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobře, že je po tureckém referendu, zachovejte klid, zní z Německa

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Po sečtení 99 procent hlasů v tureckém referendu vedou s 51,3 procenta hlasů zastánci reformy, která turecký politický systém změní na prezidentský. Na výsledky už reaguje Německo, kde žije velmi početná turecká komunita.

"Zdá se, že to bude těsný výsledek, jak se čekalo. Nicméně hlasování tureckých voličů skončilo, a tak bychom doporučovali zachovat klid a postupovat uvážlivě," uvedl šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel v prohlášení.

"Je dobře, že skončila volební kampaň, v níž se tak tvrdě bojovalo, a to i zde, v Německu," dodal.

Opozice se domáhá přepočítání až 60 procent hlasů. Prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že změny přinesou stabilitu a prosperitu, jeho oponenti se obávají autoritářské vlády jednoho muže.

V návrhu se předpokládá 18 ústavních změn. Zruší se post premiéra a pravomoc jmenovat vládu bude mít prezident. Padne nynější podmínka jeho nestranickosti, počet poslanců se zvýší o 50 členů na 600 a jejich minimální věk se sníží z 25 na 18 let. Zrušeny budou vojenské soudy a prezident bude moci jmenovat čtyři ze 13 členů nejvyššího soudu.

Návrh na změnu politického systému přišel po loňském nezdařeném vojenském puči, při němž zahynulo přes 240 lidí a 1400 osob bylo zraněno. Za zosnovatele turecké vedení označilo duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA. Vláda zahájila mezi jeho stoupenci rozsáhlé čistky, ve věznicích skončilo na 47.000 osob a o práci přišlo nebo bylo suspendováno přes 100.000 lidí.

Témata:  Sigmar Gabriel Německo Turecko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.