Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dobře, že je po tureckém referendu, zachovejte klid, zní z Německa

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Po sečtení 99 procent hlasů v tureckém referendu vedou s 51,3 procenta hlasů zastánci reformy, která turecký politický systém změní na prezidentský. Na výsledky už reaguje Německo, kde žije velmi početná turecká komunita.

"Zdá se, že to bude těsný výsledek, jak se čekalo. Nicméně hlasování tureckých voličů skončilo, a tak bychom doporučovali zachovat klid a postupovat uvážlivě," uvedl šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel v prohlášení.

"Je dobře, že skončila volební kampaň, v níž se tak tvrdě bojovalo, a to i zde, v Německu," dodal.

Opozice se domáhá přepočítání až 60 procent hlasů. Prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že změny přinesou stabilitu a prosperitu, jeho oponenti se obávají autoritářské vlády jednoho muže.

V návrhu se předpokládá 18 ústavních změn. Zruší se post premiéra a pravomoc jmenovat vládu bude mít prezident. Padne nynější podmínka jeho nestranickosti, počet poslanců se zvýší o 50 členů na 600 a jejich minimální věk se sníží z 25 na 18 let. Zrušeny budou vojenské soudy a prezident bude moci jmenovat čtyři ze 13 členů nejvyššího soudu.

Návrh na změnu politického systému přišel po loňském nezdařeném vojenském puči, při němž zahynulo přes 240 lidí a 1400 osob bylo zraněno. Za zosnovatele turecké vedení označilo duchovního Fethullaha Gülena, žijícího v USA. Vláda zahájila mezi jeho stoupenci rozsáhlé čistky, ve věznicích skončilo na 47.000 osob a o práci přišlo nebo bylo suspendováno přes 100.000 lidí.

Témata:  Sigmar Gabriel Německo Turecko

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2025 21:54

Policii zaměstnala falešná Helena Vondráčková. Žena přišla o desítky tisíc

Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Viktor Orbán

Zázračné bohatství kolem Orbána. Nový film šokuje Maďarsko

Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.