Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes vyjádřila k několika tématům, které hýbou politikou. Berlín bude podle ní velmi pozorně sledovat, jak Turecko provádí změny ústavy, o nichž nedávno rozhodli občané v referendu. Promluvila také o brexitu.
Británie nebude mít po vystoupení z Evropské unie stejná nebo dokonce větší práva než ostatní členské země, zdůraznila také Merkelová. "Může to jít a půjde to jenom v tomto pořadí, a nikoli obráceně," nechala se slyšet šéfka německé vlády. "Čím rychleji bude britská vláda připravena ke konstruktivním řešením, tím dříve se můžeme zabývat jejím přáním už během vyjednávání o vystoupení jednat o budoucím vztahu Británie s Evropskou unií," poznamenala také. Bez pokroku ve vyjednávání o vystoupení nemá podle ní takový postup smysl.
"Jasné také je, že třetí země (ve vztahu k EU), a tou Británie bude, nemůže a nebude mít stejná práva nebo dokonce lepší postavení než člen Evropské unie. Rovněž v tom má všech 27 zemí i evropské instituce jasno," míní Merkelová. "Milí kolegové, milé kolegyně, možná si myslíte, že to jsou všechno samozřejmosti, ale musím to bohužel říci takto jasně, protože mám pocit, že si o tom někteří v Británii ještě dělají iluze," podotkla šéfka německé vlády.
Kancléřka spolkové republiky dnes také poznamenala, že se Berlín bude zasazovat o to, aby Němci žijící v Británii měli co nejdříve jasno, zda a jak se jich brexit konkrétně dotkne. Britům žijícím v Německu je podle ní země připravena dát "férovou nabídku". Konkrétněji ji neupřesnila.
Návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšiřují pravomoci hlavy státu, přijali Turci v referendu těsnou většinou v polovině dubna. O změny usiloval především současný prezident Recep Tayyip Erdogan, který bude pravděpodobně i příští hlavou státu.
Průběh referenda, jak dnes připomněla Merkelová, kritizovali pozorovatelé OBSE. Za protiprávní označili například náhlé rozhodnutí volební komise započítat i neorazítkované hlasy či podmínky kampaně před samotným hlasováním. Turecká vláda musí podle Merkelové na zprávu OBSE reagovat a zodpovědět všechny otázky.
Někteří němečtí i další evropští politici po tureckém referendu o změnách ústavy volají po ukončení přístupových rozhovorů unie s Ankarou. Vláda Merkelové, pro niž je Turecko důležitým partnerem při řešení migrace, to zatím odmítá.
Německá kancléřka se dnes ve svém projevu před Spolkovým sněmem vrátila také k případu novináře Denize Yücela, který už je několik měsíců v tureckém vězení, podle kritiků bezdůvodně.
"Abych to řekla jasně, s právním státem není slučitelné, když exekutiva, v tomto případě turecká exekutiva, předem někoho odsoudí, jako se to stalo veřejně s Denizem Yücelem," prohlásila Merkelová za potlesku poslanců. O Yücelovi jako o vinném opakovaně mluvil turecký prezident Erdogan.
Témata: Angela Merkelová, Německo, Turecko, Recep Tayyip Erdogan
Související
16. července 2024 16:17
25. listopadu 2022 8:53
13. října 2022 17:25
10. října 2022 16:50
4. října 2022 14:36